Watykan: Australijski kardynał odkrył setki milionów euro...

  Watykan: Australijski kardynał odkrył setki milionów euro ukrytych na kontach. Skąd się wzięły?

  'The Times'

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Australijski kardynał George Pell, któremu papież Franciszek zlecił nadzór nad wyjaśnieniem stanu i reformą mętnych watykańskich finansów poinformował, że odnalazł na ukrytych kontach setki milionów euro. Konta miały należeć do poszczególnych departamentów nieobjętych bilansem finansowym Stolicy Apostolskiej.

  Dzięki temu sensacyjnemu odkryciu poprawi się stan watykańskich finansów. Dokonano go w czasie skrupulatnych kontroli w watykańskich urzędach: kongregacjach, radach i innych instytucjach w związku z przygotowaniami do realizacji reformy. Polega to na konsolidacji i centralizacji całej polityki finansowej oraz na zarządzaniu budżetem, inwestycjami, jak również aktywami.

  Kardynała Pella na stanowisko przewodniczącego nowego Sekretariatu ds. Gospodarczych mianował w lutym br. papież Franciszek. Zdaniem australijskiego duchownego odkrycie takiej ilości gotówki oznacza, że Watykan znajduje się obecnie w lepszej sytuacji finansowej, niż przypuszczano.

  - W istocie zobaczyliśmy, że sytuacja jest znacznie zdrowsza, niż wyglądała przedtem. Setki milionów euro zgromadzono na rachunkach poszczególnych sekcji. Rachunki te nie figurowały w zestawieniu finansowym - napisał George Pell w brytyjskim miesięczniku "Catholic Herald".

  - Ważne jest, by wskazać, że Watykan nie jest bankrutem… Stolica Apostolska ledwie wiąże koniec z końcem, posiadając jednocześnie znaczące aktywa i [udziały] w inwestycjach.

  Kardynał naraził się na pewne niebezpieczeństwo, bo winą za to, że w Watykanie tak kiepsko prowadzi się księgowość, obarczył tolerującą pobłażliwość i niedbałość kulturę południową. Australijski kardynał odpowiadał na pytania grupy brytyjskich deputowanych.

  Zapytany, dlaczego rachunki prowadzono w sposób tak niedbały, odparł. - Zacznę od tego, że takie pytanie ciśnie się na usta jako jedno z pierwszych właśnie wśród nas, osób mówiących po angielsku… Jednak dla ludzi z innych kultur - jak choćby Włochów - znalazłoby się ono niżej na liście pytań.

  Kardynał Pell nie obarczał winą postępowania ewentualnych prałatów oszustów, lecz szczerze wskazywał, że poszczególne departamenty Watykanu zazdrośnie strzegą swojej autonomii.

  - Czytałem kiedyś, że papież Leon XIII wysłał swojego apostolskiego wysłannika do Irlandii, by ten sporządził mu raport na temat sytuacji tamtejszego Kościoła katolickiego. Po jego powrocie Ojciec Święty natychmiast zapytał: "Co sądzisz o irlandzkich biskupach?". Wysłannik odparł, że nie spotkał żadnego biskupa, lecz tylko 25 papieży - napisał Pell w "Catholic Herald".

  Zdaniem kardynała w podobny sposób swojej autonomii strzegą poszczególne departamenty Watykanu. - Działają, nie przestrzegając współczesnych standardów prowadzenia rachunkowości - dodał kardynał. Nikt nie miał właściwego obrazu tego, co dzieje się w Watykanie jako całości.

  Po swoim wyborze w ubiegłym roku papież Franciszek nie tylko zagiął parol na zazdrosnych o swoją pozycję biurokratów. Obiecał także rozprawę z korupcją.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama