Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie w nowej perspektywie…

Redakcja
Fundusze Europejskie dają wiele możliwości, szczególnie państwom gorzej rozwiniętym w Unii Europejskiej. Polska, odkąd stała się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku korzysta z tej formy wsparcia. Najbardziej znaną formą wsparcia są fundusze strukturalne, jednakże warto też zwrócić uwagę na ciekawe programy Komisji Europejskiej.

„Fundusze Europejskie w nowej perspektywie…”

Fundusze Europejskie dają wiele możliwości, szczególnie państwom gorzej rozwiniętym w Unii Europejskiej. Polska, odkąd stała się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku korzysta z tej formy wsparcia. Najbardziej znaną formą wsparcia są fundusze strukturalne, jednakże warto też zwrócić uwagę na ciekawe programy Komisji Europejskiej.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 10 lat, przez ten czas w naszym kraju wiele się zmieniło. Bardzo często możemy zobaczyć na różnych obiektach tablice informacyjne pokazujące ile środków z funduszy europejskich zostało przeznaczonych na konkretną inwestycje. Efektem wdrażania środków z funduszy strukturalnych jest ponad 10 000 km nowych dróg i autostrad oraz ponad 40 000 km sieci szerokopasmowego Internetu. Więcej niż 140 tys. dzieci zostało objętych edukacją przedszkolną i powstało przeszło 300 tys. nowych miejsc pracy. Dodatkowo ponad milion osób zostało objętych wsparciem szkoleniowym, a powyżej 160 tys. osób dostało dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Obecna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 dała Polsce jeszcze więcej środków niż poprzednia. Otrzymaliśmy 82,5 mld euro, najwięcej ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Przez 7 lat Polska będzie starać się dalej modernizować różne dziedziny naszej gospodarki, wprowadzić cyfryzacje oraz poprawić sytuacje młodych ludzi na rynku pracy. Wdrażanie nowych środków odbywać się będzie za pomocą programów operacyjnych na szczeblu centralnym i regionalnym. Polska opracowała 7 programów operacyjnych, realizowanych głównie na szczeblu ogólnokrajowym. Ich treść jest jeszcze w większości negocjowana przez Komisję Europejską. Głównymi dziedzinami wspieranymi przez środki unijne w nowej perspektywie są innowacje, rozwój przedsiębiorstw, wspieranie sektora badań i rozwoju, włączenie społeczne i społeczeństwo informacyjne.

Regionalne Programy Operacyjne funkcjonujące w każdym województwie, obejmą ponad 30% wszystkich środków z nowej perspektywy. Szczegółowy zakres programów regionalnych podlega jeszcze negocjacjom, jednakże województwo dolnośląskie jest w niewielkiej grupie województw, których negocjacje powinny zakończyć się do końca 2014 roku.

Wartą zauważenia formą wsparcia z Unii Europejskiej są również programy Komisji Europejskiej. Najbardziej znanym programem jest Program Erasmus+. To kontynuacja popularnego wśród studentów programu Erasmus, dającego możliwość studiowania oraz zdobywania doświadczenia za granicą. Jednakże Erasmus+ w nowej perspektywie zastępuje aż 7 poprzednich programów np. Grudtviga, Leonardo da Vinci czy Monneta. Oprócz tradycyjnych form wsparcia takich jak: wolontariat, szkolenia, czy nauka języków obcych, Erasmus+ oferuje także wparcie na rzecz właściwego zarządzania sportem, zapobiegania korupcji i dobbingowi. Szacuje się, że z programu Erasmus Plus w nowej perspektywie skorzysta w sumie ponad 4 miliony młodych ludzi, studentów i dorosłych oraz nawet 125 tysięcy organizacji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką funduszy na spotkanie informacyjne pt. ”Fundusze w nowej perspektywie…”, które odbędzie się 11 grudnia 2014r. o godzinie 10:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Więcej informacji o spotkaniu znajduje się na naszej stronie internetowej i profilu na portalu Facebook.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław służy informacją w sprawach europejskich. Jeśli masz pytania dotyczące Unii Europejskiej, chcesz uzyskać poradę w kwestii praw przysługujących obywatelom UE, przedsiębiorstwom lub organizacjom, skontaktuj się z nami! Wybierając numer infolinii 00 800 6 7 8 9 10 11, uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej.

Anna Dworak – Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska