Bolesławiecki radny z wyrokiem

  Bolesławiecki radny z wyrokiem

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Od niemal roku Adam Ciemięga nie powinien być radnym powiatu bolesławieckiego. Mimo to uczestniczy w sesjach, głosuje i bierze za to pieniądze.
  Koledzy z rady go nie odwołali, choć został skazany prawomocnym wyrokiem. Za to, że przyjmował pacjentów prywatnie w ośrodku zdrowia w Zebrzydowej. Mimo że nie prowadził prywatnej praktyki, za badania inkasował pieniądze.

  Od września tamtego roku, kiedy uprawomocnił się wyrok, radny dostał z kasy powiatu ponad 12 tys. zł diet. Według prawa już wtedy powinien stracić mandat uchwałą rady.

  Sprawa Ciemięgi toczyła się od 2004 r. Zdaniem prokuratury przywłaszczył sobie ponad 8 tys. zł, które powinny trafić do kasy ZOZ-u w Nowogrodźcu za badania kierowców. Przyjmował pacjentów prywatnie, mimo że nie prowadził prywatnej praktyki lekarskiej. Posługiwał się pieczątkami szpitala.

  Sprawa zakończyła się umorzeniem warunkowym i zapłatą na rzecz SP ZOZ w Nowogrodźcu 1,5 tys. zł, które lekarz zdaniem sądu zarobił nieuczciwie.
  - Spytałem sąd, czy jestem przestępcą i nie udzielono mi jednoznacznej odpowiedzi - tłumaczy Adam Ciemięga. Jak dodaje, nikt - ani sąd, ani prawnicy, nie poinformowali go, że taka sytuacja może spowodować wygaśniecie mandatu radnego.

  - Jeśli wyrok jest prawomocny, rada w ciągu trzech miesięcy powinna podjąć uchwałę o wygaszeniu mandatu - mówi Andrzej Król, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

  Jak się okazało, sądy nie mają obowiązku informować samorządów, a te mogą twierdzić, że o wyrokach nie wiedzą.
  - Radny sam powinien ujawnić takie fakty - zaznacza Król. Dziwne, że informacja o sprawie toczącej się przez trzy lata, w której wydano sześć wyroków, nie dotarła do radnych. Radny Ciemięga deklaruje, że jeśli okaże się, że rzeczywiście powinien stracić mandat, sam z niego zrezygnuje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama