Ważne
  Wałbrzych: Znów protest przeciwko składowisku

  Wałbrzych: Znów protest przeciwko składowisku

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Krzysztof Klimaczewski, Paweł Orfin i Zbigniew Holka będą protestować przeciw składowisku

  Krzysztof Klimaczewski, Paweł Orfin i Zbigniew Holka będą protestować przeciw składowisku ©fot. sylwia królikowska

  W czwartek o godz. 12 przed wałbrzyskim ratuszem odbędzie się protest przeciw składowisku odpadów niebezpiecznych Mo Bruk, które działa przy ul. Górniczej, w centrum miasta.
  Krzysztof Klimaczewski, Paweł Orfin i Zbigniew Holka będą protestować przeciw składowisku

  Krzysztof Klimaczewski, Paweł Orfin i Zbigniew Holka będą protestować przeciw składowisku ©fot. sylwia królikowska

  To ewenement w skali kraju. Rozpuszczalniki, azbest i inne niebezpieczne substancje są składowane niewiele ponad kilometr od Rynku. Kilkanaście metrów od składowiska mieszkają ludzie.

  - To nie jest normalne i dziwię się, że do tej pory nie zakazano takiej działalności w mieście - mówi Paweł Orfin, inicjator protestu.

  Składowisko działa w Wałbrzychu od 1992 roku. A od lat o jego zlikwidowanie bezskutecznie walczą mieszkańcy.
  Kilka miesięcy temu ich cierpliwość się wyczerpała. Okazało się bowiem, że firma Mo Bruk stara się o pozwolenie na budowę nowej instalacji przy składowisku, która będzie wytwarzać granulat cementowy, wykorzystywany m.in. do budowy dróg. Powstaje z różnych odpadów, m.in. zawierających rtęć.

  - Trzeba pomyśleć o ludziach którzy tu żyją. Trzydzieści osób znajdzie tam pracę, a ile straci zdrowie! - denerwuje się Jan Cierniak, który mieszka w pobliżu składowiska.

  Właściciel firmy uspokaja, że produkt finalny jest bezpieczny dla środowiska. Dr Krzysztof Kaczmarski, autor raportu dotyczącego instalacji produkującej granulat, wylicza plusy: - Nie dość, że utylizuje się przy tym odpady, to jeszcze oszczędza zasoby naturalne, bo wytwarza granulat, zastępujący między innymi kruszywo do budowy dróg. Proces jest w stu procentach hermetyczny - zapewnia.

  Projekt jest w tej chwili w fazie konsultacji i wciąż nie ma ostatecznej decyzji, czy powstanie. Na razie pozytywną ocenę wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ale zastrzeżenia ma wałbrzyski sanepid. - Na tym terenie istnieją już instalacje budzące sprzeciw społeczeństwa. Nie o samą technologię chodzi, raczej o to, jaki będzie odbiór społeczny - mówiła na jednym ze spotkań z mieszkańcami Alicja Skrętkowicz z sanepidu.

  Poważne wątpliwości budzi również transport. Do składowiska prowadzi wąska uliczka wyłożona brukiem, już dziś mocno sfatygowana. Po uruchomieniu instalacji miałoby nią jeździć 88 ciężarówek w ciągu każdej zmiany.

  Mieszkańcy mają pretensje do władz miasta. Zarzucają im, że te nie potrafią w tej sprawie skutecznie działać.

  - Niech sobie takie składowiska działają, bo są potrzebne, ale, na Boga, nie w centrum miasta! - grzmią.

  Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha, twierdzi, że robi to, na co mu pozwalają jego kompetencje w tej kwestii. A zgodę na działalność wydaje marszałek województwa. O wstrzymaniu może zadecydować natomiast wojewódzki inspektor ochrony środowiska lub wojewódzki inspektor sanitarny.

  Ponadto, jak wyjaśniają w Urzędzie Miejskim, minister ochrony środowiska wszczął postępowanie, zmierzające do unieważnienia decyzji wojewody z 2007 roku. Ten wydał wówczas pozwolenie zintegrowane dla składowiska.

  Jeżeli więc sprawa zakończy się pozytywnie, pozwolenie na prowadzenie przez Mo Bruk składowiska i zakładu recyklingu odpadów zostanie cofnięte. Wówczas kontrowersyjne składowisko zniknie z Wałbrzycha.
  Współpraca PG

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mobruk

   rogatka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 35

   Nie przegonią u nas, bo po co. Prezydent musi jeść kawior za coś, nie?...rozwiń całość

   Nie przegonią u nas, bo po co. Prezydent musi jeść kawior za coś, nie?
   http://rogatkawalbrzych.blogspot.com/2011/02/dym-w-miescie-sytuacja-przed-referendum.html?showComment=1297534303790#c1076422301228302542zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Many, many.

   Zbych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   Jak to się stało, że ta sama firma usiłowała wcześniej otworzyć takie składowisko w Zabrzu, lecz ich prezydent cwaniaka z Nowego Sącza pogonił. Nasz prezydent nie tylko, że go nie pogonił to...rozwiń całość

   Jak to się stało, że ta sama firma usiłowała wcześniej otworzyć takie składowisko w Zabrzu, lecz ich prezydent cwaniaka z Nowego Sącza pogonił. Nasz prezydent nie tylko, że go nie pogonił to jeszcze najwyraźniej sprzyja powstawaniu kolejnych instalacji. Mówią, że kiedy nie wiadomo, o co chodzi to chodzi o duże pieniądze.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo