Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do zimy w Breslau

Joanna Urbańska
Breslau już pod koniec listopada przygotowywał się do zimy. Tu Ostrów Tumski pod śniegiem
Breslau już pod koniec listopada przygotowywał się do zimy. Tu Ostrów Tumski pod śniegiem fot. fotopolska.eu
Spore zamieszanie wywołała pewnego listopadowego dnia 1936 r. pusta łódka dryfująca potokiem Schwarzwasser w Breslau. Mimo że nikt nie słyszał wołania o pomoc, rozpoczęły się poszukiwania osób, które mogły z łódki wypaść. Miasto Breslau już na początku grudnia przygotowywało się też do zimy! I to jak! Sami przeczytajcie

Gdy w 1936 roku przyszło komuś do _głowy, żeby w podróż pociągiem zabrać ze sobą karple [owalne obręcze, wyplatane wewnątrz łykiem, sznurkiem lub rzemieniem, przymocowywane dawniej do butów, ułatwiające poruszanie się po śniegu i bagnach _– sjp.pwn.pl], musiał się upewnić, że do pociągu, którym chce jechać, z takim wynalazkiem wsiądzie! Jak na przełomie listopada i grudnia informowała „Breslauer Zeitung”, zabieranie ze sobą karpli w podróż było dozwolone tylko w niektórych wagonach. Ale nie tylko przygotowaniami do zimy żyło wtedy Breslau. Zobaczcie, o czym jeszcze można było przeczytać w przedwojennej gazecie.

Z karplami do pociągu?

Ośrodek prasowy dyrekcji kolei w Breslau informuje: W związku z nadchodzącą zimą zaczyna obowiązywać identyczny jak w ubiegłych latach przepis: zabieranie ze sobą karpli w podróż wagonami sypialnymi jest wykluczone! Powszechnie dozwolone jest zabieranie karpli, gdy podróżuje się wydzieloną drugą klasą pociągów osobowych lub trzecią klasą wszystkich pozostałych pociągów. O ile w bocznych korytarzach D-_-Zugwagen [wagony osobowe w pociągach pospiesznych, które kursowały w Niemczech już pod koniec XIX w. – red.] i korytarzach Eilzugwagen [wagony przystosowane do przewozu osób w pociągach przyspieszonych – red.] wyznaczone są szczególne miejsca dla przewożenia karpli, w tych wagonach karple mogą być przewożone także w pierwszej i drugiej _klasie.

Dla podróżujacych pociągami D 191/192, D 193/194 oraz E 177/176 na trasie Breslau Freiburger Bahnhof (Wrocław Świebodzki) – Berlin Görlitzer Bahnhof oraz Berlin Görlitzer Bahnhof – Hirschberg Haupt-bahnhof (Jelenia Góra Główna) w obu kierunkach przewidziano w sezonie specjalne wagony trzeciej klasy – w nich także można przewozić karple. Pociągi te oznaczone są na zewnątrz napisem: „Dla podróżujących z karplami”.
Każdy, kto zabiera ze sobą w podróż te ułatwiające chodzenie po śniegu obręcze, musi pamiętać, że warunkiem zabrania ze sobą karpli do pociągu jest niepobrudzenie siedzenia i nienaprzykrzanie się współpodróżującym.

Sprzątanie śniegu

Komendant policji w Breslau oznajmia: W ogólnym interesie mieszkańców i policji drogowej przypominam o obowiązującym paragrafie 5. zarządzenia o ulicach z 4.04.1933 r. i o jego szczególnym przestrzeganiu! Zgodnie z tym przepisem ulice powinny być sprzątane codziennie w godzinach od 6.30 do 19 po każdych opadach śniegu. Mieszkańcy Breslau zobowiązani są także do usuwania śniegu sprzed wejść do swoich domów – w godzinach 6.30-21 powinniśmy natychmiast posypywać tworzącą się na powierzchni ziemi gołoledź. Można to zrobić piaskiem albo popiołem. Każdy rozrzucający powinien to zrobić dokładnie i przy posypywaniu myśleć zwłaszcza o osobach niepełno-sprawnych czy starszych – przecież im poruszanie się po oblodzonej drodze sprawia najwięcej problemów.

Policja z pewnością pociągnie do odpowiedzialności tych, którzy będą działać wbrew _zarządzeniu i wykaże się _bezwzględną surowością _– w szczególności w przypadku tych najbardziej opieszałych mieszkańców, którzy nie będą przestrzegać zarządzenia. Równocześnie powinno się wiedzieć, że usunięcie oblodzenia przy ulicach poza zamkniętą lokalizacją z braku podstawy prawnej nie może być egzekwowane.
Wszyscy piesi powinni też zimą szczególnie uważać, by nie pośliznąć się i nie upaść.

Kim jest martwy?

24 listopada przed godziną 7.30 na wiadukcie kolejowym w okolicach parku Południowego znaleziono zwłoki mężczyzny, którego tożsamość nie jest ustalona. Mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Rysopis: 20-22 lata, 1,70 m wzrostu, włosy ciemny blond, ciemne oczy, liliowy garnitur, czerwonawy kapelusz, szare pończochy i ciemnobrązowe półbuty. Ważne dla ustalenia tożsamości mężczyzny informacje zbiera 1. Komisariat Policji w Breslau.

Czyja to łódka?

24 listopada przed godziną 17.30 w potoku Schwarzwasser [potok Czarna Woda – strumień we wsch. części miasta, w osiedlu Zacisze, łączący odnogę Odry Starej z Kanałem Powodziowym. Jest fragmentem dawnego koryta Odry, płynącej szerokimi zakolami od_Swojczyc przez Kowale do Zacisza. Odcięto go ostatecznie w początkach XIX w. przez budowę pary kanałów: Powodziowego i współczesnego Kanału Żeglugowego – zob. „Encyklopedia Wrocławia”, Wrocław 2000, s. 126] zauważono dryfującą pustą łódkę. W tej okolicy nie słyszano jednak wołania o pomoc. Nie wiadomo więc, co stało się z osobami, które łódką płynęły. Natychmiast rozpoczęto więc poszukiwania prawdopodobnych zaginionych – łącznie z przeczesywaniem wody. Dotychczasowe działania pozostały jednak bez rezultatu. Policja prosi więc o pomoc w ustaleniu właściciela łódki. Ważne informacje w tej sprawie zbiera 1. Komisariat Policji w Breslau.

Na gorącym uczynku

Od dawna przy Berliner Straße (dziś Braniborska) okradane były kasy w różnych firmach i sklepach. Prawie codziennie ginęły z nich marki w gotówce. Właściciele już stracili nadzieję, że złodzieja uda się zatrzymać. Tymczasem jednej z ostatnich nocy w ręce policjantów kryminalnych na gorącym uczynku wpadł 19-letni złodziej. Jak ustaliło śledztwo, działał on od lutego tego roku i do teraz okradł prawie 180 sklepów na sumę około 1200 RM. Pieniądze te przehulał ze znajomymi, np. wydając je na podróże w góry, kupując kawalerską odzież czy biżuterię dla swojej dziewczyny. Teraz złodziejaszek stanął przed sądem, który skazał go na dziewięć miesięcy więzienia z natychmiastowym nakazem aresztowania.

Morderstwo z zazdrości

Ostatniego dnia listopada w Legnicy we wczesnych godzinach porannych 21-letni Arno Gebauer przedostał się do pokoju 19-letniej Elfriede Großmann i oddał do niej dwa strzały z pistoletu. Dziewczyna została tak postrzelona, że nie przeżyła. Następnie Gebauer próbował popełnić samobójstwo – skierował broń w swoim kierunku i strzelił sobie w klatkę piersiową. Przeżył, więc zaczął uciekać. Wyskoczył z okna, wsiadł na rower i uciekł w kierunku najbliższego lasu. Policja dopiero po jakimś czasie zaczęła szukać sprawcy. Gebauer został najpierw zatrzymany przez żandarmerię i odwieziony do szpitala. Śledztwo wykazało, że to on – z zazdrości _– zabił Elfriede.

Źródło: „Breslauer Zeitung”, listopad/grudzień 1936 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska