Dolny Śląsk na 2. miejscu województw z największą liczbą...

  Dolny Śląsk na 2. miejscu województw z największą liczbą zakażeń HIV

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do badania w kierunku zakażenia wirusem HIV pobierana jest krew. Na wynik czeka się kilka dni

  Do badania w kierunku zakażenia wirusem HIV pobierana jest krew. Na wynik czeka się kilka dni ©Tomasz Hołod

  Od ogłoszonej w 1984 roku epidemii HIV na Dolnym Śląsku tego wirusa wykryto w naszym województwie u ponad 2600 osób, w całym kraju - u ponad 18 tysięcy. Tylko od stycznia do końca września tego roku liczba zakażonych w naszym regionie wzrosła o 90 osób.
  Do badania w kierunku zakażenia wirusem HIV pobierana jest krew. Na wynik czeka się kilka dni

  Do badania w kierunku zakażenia wirusem HIV pobierana jest krew. Na wynik czeka się kilka dni ©Tomasz Hołod

  Jutro, 1 grudnia, Światowy Dzień Walki z AIDS. Dolny Śląsk jest na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń wirusem HIV. Rozpoznawany jest średnio u 4,1 osoby na 100 tys. mieszkańców. Więcej jest tylko na Mazowszu - 4,5. Dla porównania: w woj. świętokrzyskim i w Małopolsce liczba ta jest czterokrotnie niższa.

  Dr Jacek Gąsiorowski, kierownik Poradni Profilaktyczno-Leczniczej HIV AIDS Stowarzyszenia Podwale-Siedem, uważa, że tak wysoka statystyka to wiadomość dobra i zła zarazem.
  - Z jednej strony mamy dobrze rozwiniętą sieć punktów, w których można bezpłatnie i anonimowo wykonać badania w kierunku wirusa HIV. Z drugiej, mieszkańcy Dolnego Śląska o wiele łatwiej podejmują ryzykowne zachowania - uważa lekarz. Dlatego jego zdaniem test na HIV powinno się traktować jako zwykłe badanie profilaktyczne i wykonywać je np. raz w roku. - Zwłaszcza gdy jesteśmy w grupie ryzyka, czyli osób uprawiających seks bez prezerwatywy albo zmieniających partnerów - dodaje dr Jacek Gąsiorowski.

  W tym roku, według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, ponad 7 na 10 zakażonych wirusem HIV to mężczyźni. Najwięcej zakażeń wykrywanych jest u osób w wieku 20-39 lat. - Najwięcej zakażeń obserwujemy wśród osób heteroseksualnych. Rośnie również odsetek zakażeń w związku z używaniem narkotyków, także za sprawą rosnącej popularności dopalaczy - podkreśla Jacek Gąsiorowski.

  We Wrocławiu są dwa punkty, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV. Kolejne działają w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Cena takiego badania prywatnie w laboratorium to około 30-40 zł. W punktach są również dostępne tzw. szybkie testy, przypominające wyglądem i zasadami działania test ciążowy. Dają wynik już po 30 minutach.

  - Dziś pozytywny wynik to już nie wyrok. Nie u każdego zakażonego od razu potrzebne jest leczenie. Mogą oni w dobrej formie i bez objawów AIDS dożyć późnej starości - uspokaja dr Jacek Gąsiorowski.

  CZYTAJ DALEJ: Gdzie bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CO SIĘ DZIWIĆ JAK ŚCIĄGA DO NAS PEDALSTWO Z CAŁEJ POLSKI BO WROCŁAW TAKI EUROPEJSKI

   Student 4 roku medycyny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   BĄDŹMY SZCZERZY. WYNIKI ZAWYŻAJĄ HOMOSIE


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczególnie te pedzie co na Erasmusa przyjeżdżają

   Don fujarro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przywożą tą zarazę od murzynów razem z dopalaczami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I ćpuny

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tzw. narciarze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ku$wy strzeżcie się :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale bełkot

   7 na 10 zakażonych to mężczyźni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 15

   A najwięcej zakażeń stwierdza się u osób hetero. Tylko jak to wszystko możliwe? Po pierwsze wirus hiv przenosi się dużo łatwiej z mężczyzny na kobietę, więc dużo trudniej złapać wirusa od kobiety....rozwiń całość

   A najwięcej zakażeń stwierdza się u osób hetero. Tylko jak to wszystko możliwe? Po pierwsze wirus hiv przenosi się dużo łatwiej z mężczyzny na kobietę, więc dużo trudniej złapać wirusa od kobiety. Po drugie wśród zakażonych tylko około 25% to kobiety, więc spotkanie zakażonej kobiety jest o wiele trudniejsze niż mężczyzny. Tak więc pytam, jak to możliwe, że większość zakażonych to heterycy, a jednocześnie, większość z nich to mężczyźni.? To się kupy nie trzyma. Ja wiem, że poprawność polityczna itp., ale nie ukrywajcie faktów. Większość nowych zakażeń dotyczy homoseksualnych mężczyzn o czym alarmuje już cała Europa, co jest o tyle szokujące, że stanowią oni bardzo mały odsetek populacji. Wirus Hiv dał się nieco oswoić, nie stanowi już bezwzględnego wyroku śmierci jak kiedyś, więc homosie zaczęli go ignorować, a że partnerów zmieniają w sposób lawinowy to mamy efekty. Problem rozwiązałby się sam, niestety wśród homosiów są też biseksualiści i to oni puścili wirusa w obieg wśród osób hetero. Oczywiście to wszystko co napisałem nie zwalnia nikogo z myślenia i badania się. Uważam, że każdy powinien mieć badania nie tylko w kierunku HIV ale także WZW typu B i C. Niestety ciemnota u nas króluje i niejednokrotnie słyszałem od kobiet tekst w stylu: "Nie badałam się, ale jestem zdrowa" (!!!) A ja się pytam skąd, do cholery, wiesz, że jesteś zdrowa, skoro nigdy się nie badałaś?! Szczytem, szczytów był tekst mojej znajomej, mającej wielu partnerów, która stwierdziła, cytuję : "Przecież, jak facet jest chory to widać to już na kut...sie! Padłem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie koniecznie od mężczyzn

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Może korzystali z "usług" tych samych pań...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oral B anal cacy? Nie bardzo:

   *** (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   • kontakty analne (doodbytnicze) pociągają za sobą największe ryzyko zarówno dla strony „biernej”, jak i „czynnej”.
   "Do niedawna sądzono, iż największe ryzyko ponosi w takich kontaktach strona...rozwiń całość

   • kontakty analne (doodbytnicze) pociągają za sobą największe ryzyko zarówno dla strony „biernej”, jak i „czynnej”.
   "Do niedawna sądzono, iż największe ryzyko ponosi w takich kontaktach strona bierna, ze względu na wrażliwość na zakażenie błony śluzowej odbytu i większą możliwość urazów. Ryzyko zakażenia strony biernej przez zakażonego HIV partnera oszacowano na 0,82%, ale serokonwersje obserwowano także po jednym lub dwóch biernych kontaktach analnych bez zabezpieczenia. Jednakże także dla strony czynnej kontakty takie nie są bezpieczne. Wielokrotnie wykazywano, iż w wydzielinach odbytu znajdowano zarówno RNA HIV, jak i DNA HIV (wskazującego na obecność HIV w zakażonych komórkach), wykazywano także, iż wprawdzie terapia antyretrowirusowa powoduje zmniejszenie stężenia RNA HIV w odbycie, jednak u około połowy badanych stwierdzano obecność DNA HIV. W grudniu 2004 roku opublikowano doniesienie, iż poziom wiremii w wydzielinach odbytu może być o wiele większy, niż we krwi i w nasieniu, także u mężczyzn, w których krwi wiremia znajdowała się poniżej granicy wykrywalności. Wykazano, iż u 64 badanych mężczyzn średni poziom wiremii w nasieniu wynosił 3 550 kopii RNA HIV/ml, we krwi 17 400 kopii/ml, a w wydzielinach odbytu 91 200 kopii/ml, zaś podwyższony jej poziom utrzymywał się nawet u mężczyzn leczonych lekami antyretrowirusowymi, u których wynosił: w nasieniu 1 000 kopii, we krwi 200 kopii/ml, a w wydzielinach odbytu – 3 980 kopii RNA HIV/ml."
   Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna homopropaganda!

   swiety_pawel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 44

   Dosyć tych kłamst w mediach! Prawdziwy hetero nigdy nie dostanie HIV. HIV to boża kara zesłana na homo i innych grzesznych ludzi. Czytajcie Biblię, a odróżnicie prawdę od kłamstwa.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty się lepiej zastanów co wypisujesz

   JCh jest bardzo podejrzaną osobą w kwesti orientacji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   gdzie na podstawie 4 ewangeli zakazał istnienia gejom ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a w bibli jest napisane

   że jest zabronione (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Robienie budynków, figurek, obrazków rzeczami świętymi.
   Wiec wszyscy Ci którzy chodzą do kościoła, kupują figurki, modlą się do krzyży popełniają straszny grzech.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepszą metodą zapobiegawczą jest... wierność.

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 7

   Tylko strasznie niemodna w dzisiejszych czasach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wierność nie jest sprawą mody,

   obserwatorka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 6

   tylko sprawą miłości. W dzisiejszych czasach coraz częściej podejmuje się współżycie seksualne bez miłości, bo się uważa seks za wartość autonomiczną. Jest to największy błąd w relacjach z drugim...rozwiń całość

   tylko sprawą miłości. W dzisiejszych czasach coraz częściej podejmuje się współżycie seksualne bez miłości, bo się uważa seks za wartość autonomiczną. Jest to największy błąd w relacjach z drugim człowiekiem. Seks powinien być mową miłości. Jeśli jej nie ma, staje się zwykłym bełkotem. HIV jest przypomnieniem tej prawdy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo ładny tekst

   SzK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Bardzo ładnie to napisałaś


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziękuję, SzK

   obserwatorka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   to ogromna przyjemność spotykać ludzi, którzy wierzą w miłość

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pienkne!

   pan mudzin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A mój egzotyczny przyjaciel z wymiany studenckiej

   mówił, że jest zdrowy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 5

   Ojojoj!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba sie odpowiednio przygotowac na badanie

   pol roku celibatu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   bo przez 6 miesiecy HIV potrafi byc niewykrywalny we krwii


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba w twojej!

   bor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Bezlezbud!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwięcej zakażeń u hetero.

   Mateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 16

   To chyba logiczne, że najwięcej zakażeń u hetero, bo homo jest kilka, jak nie kilkanaście razy mniej wśród nas. Więc po co to podkreślać?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to milcz

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 22

   http://***qj


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwięcej zakażeń wśród hetero.

   Mateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   Chyba ktoś mnie tu nie zrozumiał... Jestem hetero, tylko to logiczne, że jak powiedzmy 500 000 hetero idzie ze sobą do łóżka i 500 homo, to więcej zarażonych będzie wśród hetero = logiczne. Skąd w...rozwiń całość

   Chyba ktoś mnie tu nie zrozumiał... Jestem hetero, tylko to logiczne, że jak powiedzmy 500 000 hetero idzie ze sobą do łóżka i 500 homo, to więcej zarażonych będzie wśród hetero = logiczne. Skąd w Tobie tyle hejtu, tylko wytłumaczyłem co myślę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Homohejty

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Hejtował bo jako pedał jest w mniejszości a wiadomo ze chciałby być w czołówce. Znowu jest gorszy od reszty..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po To by niektóre bezmózgi nie myślały, że ich to nie dotyczy...

   dr Kaftan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 2

   bo nie są homo i nie dają w żyłę..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pedalina pedalinie nie przepuści

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 22

   nawet gdy się w kichę spuści...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cham i prostak skończony..tak cię to kręci że co rusz do tego wracasz?

   lil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3

   normalnych ludzi to nie interesuje jak współżyje ze sobą dwoje dorosłych ludzi..ale jak widać niektórzy najgłośniej krzyczący chcieliby spróbować..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sam

   przed sobą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   do tego nie przyzna się, że chciałby:) no to pokrzykuje..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama