Próbowałeś narkotyków? Zapisz się na warsztaty

  Próbowałeś narkotyków? Zapisz się na warsztaty

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Próbowałeś narkotyków? Zapisz się na warsztaty

  ©infografika:maciej dudzik

  Legnicki Monar rozpoczyna realizację programu "FreD goes net" adresowanego do młodych ludzi (14-21 lat), przyłapanych po raz pierwszy na zażyciu narkotyków. Projekt jest finansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, w wysokości 8 tys. zł.
  Próbowałeś narkotyków? Zapisz się na warsztaty

  ©infografika:maciej dudzik

  Materiały podobne
  To pozwoli na objęcie nim około 60 młodych ludzi, którzy będą pracować w pięciu dwunastoosobowych grupach.

  - Zdarza się, że młody człowiek zapali trawkę albo coś łyknie - mówi Dariusz Bełdowski, szef legnickiego Monaru. - Zostanie złapany w szkole czy w innym miejscu i ma skazę na życiorysie.
  Jeżeli młody człowiek ma przy sobie drobne ilości narkotyków, to sprawa trafia do sądu. Dorosły często zostaje za to skazany na karę więzienia w zawieszeniu.
  Szansą dla tych osób są właśnie warsztaty w programie "FreD". Zaliczając ośmiogodzinny kurs, uczestnik dostaje certyfikat. Sądy i prokuratury traktują takiego człowieka łagodniej, umarzając sprawy.

  - Zajęcia, które proponujemy, są prowadzone w bardzo nowoczesny sposób - dodaje Dariusz Bełdowski. - Traktują wszystkie aspekty związane z zażywaniem narkotyków. Opiera się to na zasadzie terapii motywującej.

  Na razie w Legnicy do programu zgłosiło się dwóch licealistów przyłapanych na paleniu trawki. Rocznie tutejszy Monar rejestruje 150 nowych osób, które miały problemy z narkotykami. Szacuje się, że 30 procent młodzieży z nimi eksperymentuje. Ten program od stycznia działa też w Jeleniej Górze.

  - Jedna siedmioosobowa grupa już zakończyła zajęcia - mówi terapeutka Magdalena Słomka. - Trafiła do nas młodzież w wieku 15-18 lat. - W tym roku planujemy stworzyć 16 takich grup.

  Program ten od lat z dobrym skutkiem funkcjonuje w Europie Zachodniej. A w 2008 roku wprowadzono go pilotażowo w Bydgoszczy. Skorzystało z niego 300 młodych ludzi.

  - Najczęściej uczestniczą w nim uczniowie gimnazjów i szkół średnich - mówi Agnieszka Bieńkowska, pedagog i trener. - A brali narkotyki na dyskotekach i prywatkach. Nie docierają do nas informacje, by robili to powtórnie, gdy skończą zajęcia. A dzięki warsztatom sporo osób zostało łagodniej potraktowanych przez sąd.

  Jednym z jego uczestników był gimnazjalista Damian z Bydgoszczy. - Zajęcia otworzyły mi oczy - przekonuje. - Raz wziąłem i to mi wystarczy na całe życie.

  Program FreD

  Jest to projekt wczesnej interwencji wobec młodych osób przyłapanych na używaniu narkotyków.
  Zaliczając wpadkę po zażyciu narkotyków, można ponieść surowe konsekwencje. Zostać skazanym, stracić pracę czy wylecieć ze szkoły. Biorąc udział w programie, można poprawić swoją sytuację. Kurs jest bezpłatny. Podczas spotkań uczestnicy dowiadują się m.in., jakie ryzyko niesie zażywanie narkotyków i jak przestać brać.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Herbata

   JL_Warszawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   100% osób, które regularnie zażywają kokainę próbowało wcześniej herbaty a 90% żuło owocową gumę balonową. Interesujące...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe totalitarne straszenie wyrokami

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Ani słóweczka o zatarciu wyroku. Zanim ci młodzi pójdą do pracy wymagającej czystej kartoteki, to przestaną figurować w centralnym rejestrze skazanych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biznesik niedługo rozkwitnie

   zb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   no bo przecież tu o kasę chodzi. Monar ma najgorsze w Europie wskaźniki wyleczalności z uzależnień, ale za to najbardziej faszystowskie metody. Guru Kotański był współpracownikiem SB (patrz lista...rozwiń całość

   no bo przecież tu o kasę chodzi. Monar ma najgorsze w Europie wskaźniki wyleczalności z uzależnień, ale za to najbardziej faszystowskie metody. Guru Kotański był współpracownikiem SB (patrz lista Wildsteina) i widać to w każdym aspekcie funkcjonowania tej pasożytniczej instytucji. Będą "narkomanów" palących konopie leczyć 8 godzinnymi pogadankami..... za głupie kilkaset złotych od łebka. A ci "narkomani" to 30 - 70% populacji przed 20 rokiem życia. Boże - żyjemy w krainie paranoi, idiotów oraz pazernych hipokrytów u władzy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   alkohol, nikotyna

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   alkohol o nikotyna sa ok! Bierzcie korzystajcie z tego wszyscy. MARIHUANA to szatan. Raz sprobujesz i do konca zycia bedziesz uzalezniony. Tak cie wciagnie,ze nawet na browara nie bedziesz chcial...rozwiń całość

   alkohol o nikotyna sa ok! Bierzcie korzystajcie z tego wszyscy. MARIHUANA to szatan. Raz sprobujesz i do konca zycia bedziesz uzalezniony. Tak cie wciagnie,ze nawet na browara nie bedziesz chcial patrzyc.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   8000

   8000 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   ile to butelek wodki?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   od kiedy marihuana to narkotyk, zacofane pajace. a wodka w sklepie to light calkowity nie powoduje u nikogo zadnych uzaleznien. falszywi dwulicowi pajace.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama