Jelenia Góra: W nowej hali sportowej pograją tylko studenci

  Jelenia Góra: W nowej hali sportowej pograją tylko studenci

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W hali trwają ostatnie prace, jednak przez najbliższe 3 lata będą tu grać jedynie studenci

  W hali trwają ostatnie prace, jednak przez najbliższe 3 lata będą tu grać jedynie studenci ©fot. mariusz junik

  Trzy pełnowymiarowe boiska: do koszykówki, tenisa i piłki ręcznej, siłownia, sala do tańca i sauna. To wszystko znajduje się w nowej, klimatyzowanej hali sportowej w Jeleniej Górze. Jednak osoby bez indeksu studenckiego nie będą mogły tam pograć. Muszą obejść się sportowym smakiem przez najbliższe trzy lata.
  W hali trwają ostatnie prace, jednak przez najbliższe 3 lata będą tu grać jedynie studenci

  W hali trwają ostatnie prace, jednak przez najbliższe 3 lata będą tu grać jedynie studenci ©fot. mariusz junik

  - Przepisy unijne zakazują czerpania przez ten czas dochodu z inwestycji, które UE dofinansowuje - wyjaśnia Grażyna Malczuk, kanclerz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej (dawniej Kolegium Karkonoskie).

  Na terenie tej uczelni za tydzień zakończy się budowa nowoczesnej hali sportowej za 12 mln zł. Nieco ponad połowę tej kwoty dała Unia Europejska i to właśnie z tego powodu z hali będą mogli korzystać jedynie studenci uczelni.
  Władze szkoły stanęły przed dylematem, bowiem planowały, że obiekt udostępnią mieszkańcom. - Jeśli chcielibyśmy mieć halę dla wszystkich, to Unia dołożyłaby do jej budowy o wiele mniej pieniędzy - tłumaczy Grażyna Malczuk. Podobnie będzie z basenem, którego budowa właśnie się rozpoczyna. Będzie kosztować uczelnię 10 mln zł, z czego Unia da prawie 6 mln zł. Lecz przez pięć lat od podpisania umowy o dofinansowanie nie-studenci ze stolicy Karkonoszy będą zmuszeni nadal pływać w jedynym w mieście basenie (przy Szkole Podstawowej nr 11). W nowym, który powstanie przy ul. Podchorążych, zanurkują dopiero w 2015 r. Podobne problemy mają inne szkoły.

  - Chcemy działać zgodnie z przepisami, jednak szkoda, że kompleks boisk, który budujemy, nie może służyć już teraz mieszkańcom - mówi dr Zdzisław Paliga, kanclerz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Na wrocławskich Polach Marsowych powstają m.in. dwa pełnowymiarowe boiska z zapleczem techniczno-sanitarnym i trybunami na 1000 miejsc. Inwestycja pochłonie 30 mln zł, jednak większość (70 procent) zapłaci Unia.

  Władze AWF i innych dolnośląskich uczelni zastanawiają się, jak obejść niekorzystne przepisy. Ale nic nie wymyślono.

  - Przepisy mają zapewniać prawidłowe wykorzystanie unijnych pieniędzy - wyjaśnia Józef Pinior, były europoseł, a dziś wykładowca we Wrocławiu i Brukseli. Jak dodaje, zamykanie wieczorem basenu może nie wyglądać racjonalnie z punktu widzenia mieszkańca Jeleniej Góry, jednak z punktu widzenia Unii jest OK. Basen ma służyć przede wszystkim studentom.

  5-letni okres karencji minął w Jeleniej Górze w przypadku uczelnianej biblioteki. Może więc wynajmować pomieszczenia i wstawić np. automat z kawą.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ I FILM Z HALI NA jeleniagora.naszemiasto.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AWF

   kanclerz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 25

   oj szkoda AWF Wrocław nie zarobi na nowych obiektach ???? a tak dobrze mu idzie na pozostałych !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama