Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Akademia Zdrowia: Tłumy na spotkaniu o bólach kręgosłupa (ZDJĘCIA)

Agata Grzelińska
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się listopadowe spotkanie w ramach Wrocławskiej Akademii Zdrowia, poświęcone bólom kręgosłupa. Tym razem gośćmi "Gazety Wrocławskiej" i firmy Creator byli prof. Włodzimierz Jarmundowicz, szef Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, i Tomasz Kabała, specjalista rehabilitacji ruchowej, dyrektor ds. rehabilitacji w Creatorze.

Wystąpienie wybitnego prof. Jarmundowicza zaczęło się od rozmowy o wielkim sukcesie, który odnotował ze swymi współpracownikami, zwłaszcza z dr. Pawłem Tabakowem. Profesor opowiedział, jak doszło do przełomowej operacji, po której sparaliżowany pacjent zaczyna chodzić. Wyjaśniał też, dlaczego na razie do tych głośnych badań należy podchodzić ostrożnie.

- O pełnym sukcesie będzie można mówić dopiero, gdy da się to powtórzyć u innych chorych i wyniki będą podobne. Podchodzimy do tego bardzo ostrożnie, ponieważ jeszcze zbyt mało wiemy na ten temat - mówił neurochirurg. Wyjaśnił, dlaczego (przynajmniej na razie) nie można mówić o nadziei dla wszystkich, którzy mają uszkodzony rdzeń kręgowy. - Chcemy powtórzyć to u następnych pacjentów, ale u tych, u których do uszkodzenie rdzenia doprowadził podobny mechanizm, czyli przecięcie, podobna jest rozległość urazu i podobny czas po urazie. Od razu chcę powiedzieć, że to nie jest jeszcze metoda leczenia - dodał prof. Jarmundowicz. - To jest na razie program naukowy, w którym badamy, czy hipotezy, które postawiliśmy sobie, są słuszne, czy się sprawdzą.

Czy masaż może zaszkodzić?

Prof. Jarmundowicz odpowiadał też na pytania z sali. Jedna z pań zapytała o pilates: czy są to zajęcia bezpieczne dla kręgosłupa? Dodała, że po pół roku ćwiczeń zrezygnowała, bo czuła się źle. Zastanawiała się, czy dlatego, że osoba prowadząca zajęcia nie była do tego właściwie przygotowana, czy też dlatego, że pilates nie jest odpowiednim rodzajem aktywności dla osób mających problemy z kręgosłupem.

- Przede wszystkim należy rozróżnić ćwiczenia, które leczą kręgosłup, od ćwiczeń typowo sportowych. Pilates jest jednym ze sposobów, które mogą być zastosowane u osób cierpiących na bóle związane z kręgosłupem, ale nie jest to metoda uniwersalna - stwierdził prof. Włodzimierz Jarmun-dowicz. - Do każdego rodzaju leczenia muszą być odpowiednie wskazania. Może je ustalić lekarz albo rehabilitant, który najpierw pacjenta zbada. Zawsze należy indywidualnie dobierać zestawy ćwiczeń, kierując się objawami, jakie występują u pacjenta i dokładnym badaniem. Niewłaściwie dobranymi ćwiczeniami można sobie zaszkodzić - dodał wrocławski neurochirurg.

Inny uczestnik Akademii Zdrowia przyznał, że ma lampę solaris, nagrzewa nią od czasu do czasu kręgosłup i to mu pomaga. Chciał wiedzieć, czy to urządzenie jest bezpieczne? Profesor tłumaczył, że lampa jest jednym ze sposobów leczenia, który może być zastosowany u pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, związanymi ze zmianami zwyrodnieniowymi. Nie pomoże całkowicie wyleczyć kręgosłupa, jednak może pomóc zmniejszyć dolegliwości. - Nie można sobie zaszkodzić tą lampą, natomiast w niektórych przypadkach działa ona korzystnie i jeśli tak się dzieje, można taką terapię stosować - wyjaśniał.

Kolejny uczestnik Akademii interesował się, czy masaż może zaszkodzić. Wspomniał o przypadku znajomej, która bardzo źle znosiła intensywny masaż.

Profesor tłumaczył, że masaż to jeden z zabiegów leczniczych i powinien być indywidualnie dobierany do każdego pacjenta, do jego dolegliwości i występujących zmian, wieku. Masaż winien dotyczyć mięśni przykręgosłupowych. Często obserwuje, że próbuje się masować, naciskać kręgi. Nie zawsze to korzystne, a nierzadko może zaszkodzić. Masaż powinien być indywidualnie dobierany, odpowiednio dawkowany, powinien go robić wykwalifikowany specjalista w tej dziedzinie, który oceni wcześniej napięcie mięśni, zakres ruchomości. Nie jest tak, że masaż może być zastosowany u każdego pacjenta i w jednakowy sposób.

Czym jest Akademia? - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Wrocławska Akademia Zdrowia to cykl spotkań dla Czytelników "Gazety Wrocławskiej", na których lekarze, dietetycy, rehabilitanci i inni specjaliści od zdrowia służą informacjami i radami. Aby wziąć udział we Wrocławskiej Akademii Zdrowia, trzeba mieć bezpłatne zaproszenie.

Jak zdobyć zaproszenie? Wystarczy zebrać trzy kupony i przynieść je do naszej redakcji przy ul. św. Antoniego 2/4 (pasaż Pokoyhof, wejście B, III piętro). Prenumeratorzy nie muszą zbierać kuponów, zainteresowanych prosimy jednak o telefon pod nr 71-37-48-115 lub na bezpłatną infolinię 800-116-231.

Kiedy i gdzie? Wrocławska Akademia Zdrowia odbywa się raz w miesiącu, zwykle w ostatni poniedziałek w klubie Creator Strefa Spotkań przy ul. Szybowcowej 23 we Wrocławiu, przeważnie o godz. 18. Następne spotkanie zaplanowane jest w styczniu. O konkretnej dacie poinformujemy na łamach "Gazety Wrocławskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska