Policjant z Tczewa podejrzany o porwanie. Użył odznaki, by...

  Policjant z Tczewa podejrzany o porwanie. Użył odznaki, by uprowadzić biznesmena?

  Jacek Wierciński, Anna Janik

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Policyjną odznakę wykorzystał do porwania, a później ta sama blacha pomogła mu wymknąć się rzeszowskiej policji - twierdzą śledczy, którzy postawili aspirantowi z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie zarzuty uprowadzenia menedżera z Podkarpacia i usiłowania wymuszenia rozbójniczego na kilkadziesiąt milionów. Funkcjonariusz został już wydalony ze służby, ale odwołał się od tej decyzji. Grozi mu do 10 lat więzienia.
  - Bezpośrednio po otrzymaniu informacji o tej sprawie komendant powiatowy policji w Tczewie zawiesił policjanta w czynnościach służbowych oraz polecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, które zakończyło się decyzją o wydaleniu funkcjonariusza z służby. Zwolniony policjant odwołał się od tej decyzji. Jego odwołanie rozpatrywane jest obecnie przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku - relacjonuje asp. sztab. Dariusz Górski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

  Jak się dowiedzieliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, procedura dotycząca odwołania funkcjonariusza jest w toku, a decyzja powinna zapaść na początku grudnia.


  Numer "na odznakę"


  4 września w Rzeszowie prezes jednej z rzeszowskich spółek został porwany, a następnie odnaleziony w jednej z kancelarii notarialnych.

  Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie scenariusz porwania prezesa odtworzyli zaledwie w trzy tygodnie.
  - Plan Mirosława M. i Ryszarda P. wziął się stąd, iż czuli się oszukani przez swojego długoletniego wspólnika. Wcześniej szukali pomocy w prokuraturze, ale uznali, że tam sprawy się toczą zbyt powoli, i skontaktowali się z pewnym stowarzyszeniem patriotycznym w Warszawie - wyjaśnia Łukasz Harpula, zastępca prokuratora rejonowego w Rzeszowie.

  Jak ustalili śledczy, ze stowarzyszeniem powiązany był warszawski ksiądz, który skontaktował biznesmenów z Rafałem K., przedsiębiorcą z Żyrardowa. To on, wspólnie z biznesmenami, miał opracować diabelnie prosty plan: prezes Daniel S. wystraszony obecnością policjantów podpisuje dokumenty notarialne.

  Właśnie dlatego podejrzani mieli zaangażować Zbigniewa G., oficera Komendy Stołecznej Policji, oraz aspiranta z komendy powiatowej w Tczewie. Oprócz nich, pomagać mieli Anna Z., przedsiębiorca z Wołomina, jej wspólnik Arkadiusz B. oraz Ireneusz R. Koszt "kompleksowej usługi" prokuratorzy szacują na kilkaset tysięcy zł.

  Kajdanki i kartka papieru


  Plan wcielili w życie rankiem 4 września.
  - Funkcjonariusz z Tczewa okazał odznakę i poprosił, by Daniel S. z nim i z jeszcze jednym mężczyzną wsiadł do samochodu - relacjonuje prok. Łukasz Harpula.

  Jak ustalili śledczy, w aucie S. usłyszał, że jeśli podpisze u notariusza dokumenty, uniknie odpowiedzialności karnej. Prezes miał jednak... odmówić i powiedzieć, że jest gotów jechać do prokuratury.

  Wtedy porywacze zrealizować mieli "plan B".
  - W kajdankach został wywieziony do lasu na rogatki Rzeszowa. Pod jego adresem padły groźby, po których prezes zgodził się podpisać akt u notariusza - tłumaczą prokuratorzy. Podkreślają jednak, że to nie policjant z Tczewa miał grozić Danielowi S.

  - Nie zrobiono mu krzywdy, ale stosowano wobec niego tak zwane groźby psychologiczne. Na jego oczach zakładano czarne rękawiczki, ostentacyjnie pokazywano broń, mówiono, że długo nie zobaczy rodziny - precyzuje kom. Paweł Międlar, rzecznik KWP w Rzeszowie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przywrócić karę śmierci!

   obywatel gc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Do piachu z nimi! Dlaczego społeczeństwo ma płacić za trzymanie w pierdlu tych kolesi! Odrobinaka liny, zapadnia drewniana i umowa o dzieło dla 3 osób to dużo taniej niż utrzymanie jednego więźnia...rozwiń całość

   Do piachu z nimi! Dlaczego społeczeństwo ma płacić za trzymanie w pierdlu tych kolesi! Odrobinaka liny, zapadnia drewniana i umowa o dzieło dla 3 osób to dużo taniej niż utrzymanie jednego więźnia przez rok. A tu mowa o 8 kolesiach i 10 latach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A za co do piachu ??

   zPomorza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Obywatelu gc ..... widziałeś ty kiedyś 41 mln zł na własne oczy ?? Fajna kasa. I tyle jej próbowali, przy pomocy uczynnych ludzi, odzyskać wydymani przedsiębiorcy. A sprytny złodziej, tzw...rozwiń całość

   Obywatelu gc ..... widziałeś ty kiedyś 41 mln zł na własne oczy ?? Fajna kasa. I tyle jej próbowali, przy pomocy uczynnych ludzi, odzyskać wydymani przedsiębiorcy. A sprytny złodziej, tzw biznesman, udał niewiniątko, wsadził do pierdla okradzionych, ty proponujesz jeszcze ich powiesić. To znaczy popierasz złodziejstwo i k/restwo w interesach ?? Dobrze się czujesz ??zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Można okradać innych bezkarnie ??

   zPomorza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Hulaj dusza, sprawiedliwości nie ma!! Naciągasz naiwnych na potężną kase, mając świadomość, że wydymanym nikt nie pomoże. Treść tego art. to wręcz instruktaż, jak ukarać bliźniego, że śmie...rozwiń całość

   Hulaj dusza, sprawiedliwości nie ma!! Naciągasz naiwnych na potężną kase, mając świadomość, że wydymanym nikt nie pomoże. Treść tego art. to wręcz instruktaż, jak ukarać bliźniego, że śmie dopominać się o swoje pieniądze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re

   Mir67 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   A co z tym oficerem z KGP na pewno odejdzie na emkę


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oficer dostanie awans

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a komor go odznaczy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama