Wrocław: Ludzie zbierali pieniądze dla Ani. A kto je dostał?

  Wrocław: Ludzie zbierali pieniądze dla Ani. A kto je dostał?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ania Bałuk wymaga stałej rehabilitacji, jej koszt to 2000 zł miesięcznie

  Ania Bałuk wymaga stałej rehabilitacji, jej koszt to 2000 zł miesięcznie ©Tomasz Hołod

  Wrocławskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niewidomych zabrało pieniądze przeznaczone na leczenie 11-letniej dziś Ani Bałuk, kiedy okazało się, że operacja mająca przywrócić dziecku wzrok jest niemożliwa.
  Ania Bałuk wymaga stałej rehabilitacji, jej koszt to 2000 zł miesięcznie

  Ania Bałuk wymaga stałej rehabilitacji, jej koszt to 2000 zł miesięcznie ©Tomasz Hołod

  Rodzice Ani czują żal, bo prezes stowarzyszenia osobiście obiecywał im, że 47 tysięcy złotych, ofiarowane przez dobrych ludzi na rzecz ich dziecka, zostanie przeznaczone na jego rehabilitację. Tak się nie stało. Pieniądze - jak mówi prezes - wydano na "cele statutowe" stowarzyszenia.
  A gdy rodzice Ani Bałuk proszą o zrefundowanie kosztów leczenia, rehabilitacji czy zakupów niezbędnego sprzętu, najczęściej okazuje się, że stowarzyszenie ma akurat puste konto.

  - Pomogli nam, gdy chcieliśmy kupić psa do dogoterapii - mówi mama Ani Beata Bałuk. - Później kilka razy prosiliśmy o wsparcie. Ale najczęściej nie było pieniędzy. Ostatni raz w ubiegłym roku poprosiliśmy o pomoc w sfinansowaniu rehabilitanta dla Ani. Wysłaliśmy fakturę na 2000 zł. Przekazali połowę tej kwoty. Na resztę nie było pieniędzy. Daliśmy sobie spokój.

  O Ani Bałuk głośno było 10 lat temu. Dziewczynka jest ofiarą lekarskich zaniedbań. Jest niewidoma. Ma utrudniony kontakt z otoczeniem, bo słabo mówi. Bywa, że jest nadpobudliwa. Ma problemy z chodzeniem. Bierze leki psychotropowe i neurologiczne. Jej rodzice uważają, że - przynajmniej częściowo - winny jest wrocławski Akademicki Szpital Kliniczny. Ich zdaniem, gdyby nie zaniedbania, do jakich doszło w 2000 roku we wrocławskiej klinice neonatologii, być może córka widziałaby kolory i kształty.

  Dziecko urodziło się jako wcześniak. I - mimo lekarskich zaleceń - nie przeszło konsultacji okulistycznych. Kiedy okazało się, że ma problemy ze wzrokiem, na leczenie było już za późno.
  Wtedy zaczęła się akcja zbiórki pieniędzy na operację w Stanach Zjednoczonych. To była ostatnia nadzieja na ratowanie oczu dziewczynki. Stowarzyszenie przyszło rodzicom z pomocą. Udostępniło swoje konto, pomagało rozsyłać apele do sponsorów. Udało się.

  - Pojechaliśmy do USA do kliniki. Tam jednak lekarze powiedzieli nam, że jest już za późno - mówi pani Beata. Operacja mogła jeszcze pogorszyć zdrowie dziecka. Kiedy wrócili z USA, oddali pieniądze stowarzyszeniu. Wtedy mieli usłyszeć od jego prezesa Andrzeja Marciniaka, że będą one przeznaczone na rehabilitację dziecka.

  - Przez dłuższy czas jakoś sobie radziliśmy. Wiedzieliśmy, że pieniądze są na koncie w stowarzyszeniu, więc jak będzie jakaś pilna potrzeba, to zwrócimy się o pomoc - mówi Krzysztof Bałuk, tata Ani. Kiedy okazało się, że potrzebują pieniędzy, stowarzyszenie odpisało, że rzeczonych 47 tysięcy nie ma na koncie.

  - Pomagaliśmy je zebrać na operację, a później przeszły na cele statutowe - mówi "Gazecie Wrocławskiej" prezes Marciniak. - Co mieliśmy zrobić? Taką decyzję skonsultowałem z zarządem naszego stowarzyszenia. Jak będziemy mieli pieniądze, możemy zrefundować im rachunki. Tak też mówiłem rodzicom. Pamiętam, że wsparcia udzielaliśmy.

  Prezes nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie skonsultował swojej decyzji z rodzicami Ani. - Decyzję podjął zarząd. Z panią Bałuk się nie konsultowaliśmy - przyznał.
  Rodzice Ani mają żal, bo są przekonani, że obiecywano im coś innego. A ich dziecko ma duże potrzeby. Na leczenie i niezbędną rehabilitację rodzice Ani potrzebują 2000 zł miesięcznie.
  Prezes Marciniak deklaruje pomoc, jeśli stowarzyszenie dostanie pieniądze przekazane przez darczyńców z 1 procenta podatków.

  - Każda organizacja ma inny statut. U nas dzieci mają subkonta i na nich rodzice gromadzą pieniądze od darczyńców i z 1 procenta - mówi Anna Kowala z warszawskiej Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

  - Te pieniądze są tylko dla tego dziecka. Zdarza się, że podopieczny fundacji umiera. Moglibyśmy wykorzystać pieniądze z jego rachunku, ale zwykle konsultujemy się z rodzicami i to oni decydują, jak je wykorzystać. Czasem wskazują, na co je przeznaczyć.

  Podobnie działa wrocławska Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. - Pieniądze są na subkontach dzieci - mówi prezes Agnieszka Aleksandrowicz. - Nie znikają z nich nigdy. Refundujemy rachunki za leczenie i rehabilitację. Mamy w regulaminie zapis, że po trzech latach, gdy nie ma wypłat i dziecko nie ponosi kosztów, pieniądze trafiają na wspólny rachunek. Tak samo dzieje się, gdy dziecko wyzdrowieje.

  Ofiara reformy
  O Ani Bałuk i jej sprawie przed laty było w mediach głośno. Relacjonowano proces karny dr Elżbiety G., ordynator z kliniki, w której leczono dziewczynkę. Problemy z właściwą diagnozą dziecka związane były m.in. z wprowadzoną w tamtym czasie reformą służby zdrowia. W 2005 roku dr Elżbieta G. zostala uznana za win-ną przestępstwa. Choć sąd nie ukarał jej, tylko umorzył postępowanie. W 2008 roku rodzice Ani pozwali do sądu Akademicki szpital Kliniczny. Żądają pół miliona złotych odszkodowania i stałej renty. Proces ciągnie się do dziś i nie wiadomo, kiedy zostanie wydany w tej sprawie wyrok.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lolo

   kasa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   czeba zgłosić się do odpowiednich osób i za połowe tych pieniędzy wycisną tą kase z prezesa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chcecie dać pieniądze rodzicom Ani ...

   Wrockanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   ... to dajcie je rodzicom Ani, a nie różnym cwaniakom, co sobie za to opłacą dobre stanowisko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak sa wlasnie organizowane zbiorki

   Myszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   najpierw glosno, zbieramy, serca nam sciskaja, prosza o wspolczucie, a potem kasa sie rozchodzi na "cele statutowe"... czy co? zazwyczaj wszystko i nic: komorka dla zarzadu, moze paliwo do...rozwiń całość

   najpierw glosno, zbieramy, serca nam sciskaja, prosza o wspolczucie, a potem kasa sie rozchodzi na "cele statutowe"... czy co? zazwyczaj wszystko i nic: komorka dla zarzadu, moze paliwo do samochodu sluzbowego, ktore jezdzi nie tylko sluzbowo itd itd... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dusigrosz ?

   Jonasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   no, to trza prezesa Stowarzyszenia za doopsko scisnac, by oddal pieniadze!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama