Wrocław: Niewybuch przy Folwarcznej. Interweniowali saperzy

  Wrocław: Niewybuch przy Folwarcznej. Interweniowali saperzy

  KAZ

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Powrót saperów z akcji przy Folwarcznej
  1/6
  przejdź do galerii

  Powrót saperów z akcji przy Folwarcznej ©Marcin Hołubowicz

  Podczas prac wykończeniowych przy kanale Odry przy ul. Folwarcznej we Wrocławiu robotnicy natrafili na niewybuch z czasów II wojny światowej. Był nim pocisk artyleryjski kalibru 105 mm - siła rażenia pojedynczych odłamków może wynosić 800 m a promień zniszczenia to 50 m. Pocisk został zabezpieczony i przewieziony do zdetonowania.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Gazecie Internetowej TAK a w Gazecie Wrocławskiej SIAK.

   golan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W Gazecie Wrocławskiej z dnia 19.11.2014 r, na str 03 Pan Redaktor podpisujący się (KAZ) albo ma wybujałą wyobraźnie , albo... straszy Wrocławian, albo jedno i drugie? Otóż krótką informację pt....rozwiń całość

   W Gazecie Wrocławskiej z dnia 19.11.2014 r, na str 03 Pan Redaktor podpisujący się (KAZ) albo ma wybujałą wyobraźnie , albo... straszy Wrocławian, albo jedno i drugie? Otóż krótką informację pt. "Znaleźli niewypał na Folwarcznej" kończy inaczej niż powyżej, sic!
   Cytuję: "Pocisk miał kaliber 105 mm. Gdyby wybuchł mógłby zniszczyć wszystko w promieniu 50 m.
   To kolejna informacja o niewypałach/niewybuchach zawierająca słowo_wytrych "wszystko"!
   Poddaję wniosek do rozważenia by jakimś wydaniu np. sobotnim zamieścić wywiad z oficerami: saperem, artylerzystą i logistykiem o specjalności uzbrojenie? Należy przybliżać czytelnikom wiedzę niezbędna w przypadkach zagrożenia Ojczyzny, ale także przy okazji wiedzę historyczną. Zacznę od tego, iż pocisk artyleryjski to część naboju artyleryjskiego, który w zależności od konstrukcji, rodzaju skorupy oraz rodzaju materiału wybuchowego (MW) służy do niszczenia wojsk i sprzętu nieprzyjaciela, burzenia jego budowli obronnych, oświetlania, zadymiania, zapalania obiektów, wskazywania celów, rozrzucania ulotek agitacyjnych itp. Pocisk 105 mm zaliczamy do kalibru średniego (100 – 155 mm). Najgroźniejszym znaleziskiem jest zwykle pocisk uniwersalny tj. odłamkowo – burzący. Składa się z materiału wybuchowego, który jest umieszczony w stosunkowo grubej stalowej skorupie, i zapalnika. Zapalnik wywołuje eksplozje materiału wybuchowego, w wyniku czego do otoczenia wyrzucane są gorące i ostre odłamki metalu poruszające się z dużą prędkością. Większość zniszczeń powodowana jest przez odłamki, a nie sam wybuch. W zależności od typu zapalnika pocisk może eksplodować na powierzchni gruntu, w powietrzu nad ziemią lub po zagłębieniu się w ziemię tak, aby razić ukryte pozycje lub ograniczyć rozrzut odłamków. Przykładowo niemieckie działo szturmowe SdKfz 142/2 10,5 cm Sturmhaubitze 42 (StuH42) zapas amunicji wynosił 36 pociski: 26 odłamkowo-burzące (masa pocisku 14,81 kg) i 10 kumulacyjnych. Niemcy posiadali część zdobycznych polskich armat 105 mm wz. 1913 (p) i nowszych wz. 1929 Schnaider wyprodukowanych w Starachowicach, które oznaczyli 10,5 mm FK 29 (p), Czesi posiadali armaty 105 mm wz 1935 i w takie też doposażono wehrmacht w 1938 r. Co do pocisku takiego czy innego pochodzącego z I lub II WŚ to dane techniczne zwłaszcza odnoście promienia rażenia i skuteczności są nie do końca dokładne . Poza tym skuteczność pocisków charakteryzują poniższe dwa przykłady:
   1. "Nadarmata paryska" ostrzeliwała miasto od marca do sierpnia 1918. Wystrzelono około 350 pocisków (podawane są liczby od 320 do 367). Spowodowały one śmierć 256 osób i raniły 620. Czyli przyjmując nawet tę największą liczbę, średnio 1 ofiara na 0,42 pocisku. Nawet, jeśli odliczyć szczęśliwe (czy raczej nieszczęśliwe) trafienie w katedrę Św. Gerwazego i Protazego podczas uroczystości religijnej, gdy pocisk spowodował pełny obwał sklepienia (88 zabitych, 68 rannych) to i tak nie wyrównuje statystyki.
   2. HDP z Lampaden ostrzeliwały Luksemburg od grudnia 1944 do lutego 1945. Wystrzeliły prawie dokładnie dwa razy mniej pocisków - 183. Ofiary ostrzału to 10 zabitych i 35 rannych. Czyli 1 ofiara na 4 pociski - prawie 10 razy gorzej.

   Oba działa wystrzeliwały pociski o podobnej masie. 210 mm granat "paryski" ważył 106 kg i zawierał 7 kg TNT. Stonogi wystrzeliwały 150 mm pociski podkalibrowe od różnych producentów, ale generalnie o masie 95-98 kg i zawartości m.w. 7-9 kg.
   Nie posiadam wiedzy dotyczącej danych technicznych pocisku np. burzącego kalibru 105 mm z czasów II WŚ, ale dla przykładu podam dane pocisku odłamkowo-burzącego kal. 120 mm: „Pocisk do armaty Rh120 L44 czołgu Leopard 2A4. Kadłub pocisku jest jednolity zakończony stabilizatorem. Pobudzenie od zapalnika W-429Je lub zamiennika. Przeznaczony do niszczenia siły żywej, umocnień polowych i celów lekko- i nieopancerzonych.
   PODSTAWOWE PARAMETRY TECHNICZNE:
   Długość całkowita – max. 672 mm
   Masa obliczeniowa pocisku (uzbrojonego z zapalnikiem W-429Je) - 19,00 kg
   Masa ładunku MW /TNT/ - 2,3zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   c.d.

   golan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Reasumując. Twierdzenie, że pocisk kalibru 105 mm (lub inny) zniszczy „WSZYSTKO” w promieniu 50 m jest zwykłą fantazją i… nadużyciem. Należy uczulać społeczeństwo co do „drzemiącej śmierci” w...rozwiń całość

   Reasumując. Twierdzenie, że pocisk kalibru 105 mm (lub inny) zniszczy „WSZYSTKO” w promieniu 50 m jest zwykłą fantazją i… nadużyciem. Należy uczulać społeczeństwo co do „drzemiącej śmierci” w postaci niewypałów/niewybuchów – nie należy jednak zachować umiar i nie straszyć! Kowal jest od podkuwania koni, wszechstronnie wykształcony człowiek, zdrowy psychicznie i fizycznie z doświadczeniem w polityce jest od sprawowania władzy natomiast od niewypałów i niewybuchów jest Saper. Chwała SAPEROM!
   Pozdrawiam Pana Redaktora (KAZ).
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama