Walki bokserskie, które porywały tysiące

  Walki bokserskie, które porywały tysiące

  Tomasz Targański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We wrześniu oczy świata będą zwrócone na Wrocław. Tomasz Adamek zmierzy się z jednym z braci Kliczków. O najsłynniejszych walkach bokserskich mistrzów staczanych na stadionach świata - pisze Tomasz Targański,
  Wrześniowa walka Tomasza Adamka z którymś z braci Kliczków będzie historycznym wydarzeniem z paru powodów: będzie pierwszym w dziejach pojedynkiem o mistrzostwo świata kategorii ciężkiej, który odbędzie się w Polsce, po drugie będzie to pierwsza walka o mistrzostwo świata, którą zawodnicy stoczą na polskim stadionie.

  Propozycja walki na stadionie piłkarskim sama w sobie jest nobilitacją. Boks od zawsze był i pozostał starciem wielkich osobowości. Coś więcej poza umiejętnościami musi bowiem ściągnąć kilkadziesiąt tysięcy ludzi na trybuny.

  W upalny wieczór 8 czerwca 1933 roku naprzeciw siebie stanęli Max Baer i Max Schmeling. Żaden z nich nie był wówczas mistrzem świata, a obserwowało ich 65 tys. kibiców. Tego dnia reprezentowali coś więcej niż samych siebie. Max Baer był dotychczas znany jako błazen i dandys. Teraz wszedł do ringu ze śmiertelnie poważną miną. Na czarnych spodenkach widniała sześcioramienna gwiazda Dawida - Baer był z pochodzenia Żydem. Parę miesięcy wcześniej w Niemczech do władzy doszła odwołująca się do antysemickich haseł partia nazistowska. Schmeling był zaś postrzegany jako narzędzie w rękach Hitlera.

  Kibice na stadionie postrzegali walkę dość jednoznacznie: jako walkę dobra ze złem. Baer powiedział prasie, że uderzy tak mocno, że "wszystkich Niemców rozboli głowa, włącznie z Hitlerem". Nie były to czcze pogróżki, Schmeling nie mógł mu sprostać. Sędzia przerwał więc walkę w 10. rundzie. 65 tys. kibiców oszalało z radości.

  Stadion Jankesów był także miejscem, gdzie rozegrały się najbardziej zmitologizowane walki w historii tej dyscypliny. Mowa o dwóch starciach Joe Louisa i Maxa Schmelinga. Pierwsza walka rozegrała się 19 czerwca 1936 r. Media od razu przedstawiły ich walkę jako konfrontację amerykańskiej wolności i hitlerowskiego totalitaryzmu. Choć faworytem wielotysięcznej publiczności był Louis, ten 22-latek okazał się jeszcze nieprzygotowany na starcie z doświadczonym Niemcem (był mistrzem Europy i świata) i został znokautowany w 12. rundzie. Stadion w sercu Bronxu zamarł. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi opuściło go w ciszy. Schmeling powiedział, że wygrał, czując poparcie "całego narodu niemieckiego i jego Führera". Należy mu jednak oddać sprawiedliwość: nigdy nie był członkiem NSDAP, nie popierał nienawiści do Żydów, miał nawet menedżera żydowskiego pochodzenia.

  Rewanż miał miejsce dwa lata później. Aktorzy i sceneria byli ci sami. Atmosfera była jednak jeszcze bardziej gorąca. Hitlerowcy właśnie dokonali anschlussu Austrii i objawili się jako coraz większe zagrożenie. 22 czerwca 1938r. na stadionie Jankesów zgromadziło się ponad 70 tys. kibiców. Dwie minuty i cztery sekundy pierwszej rundy wystarczyły Louisowi, aby znokautować swego arcyrywala.Areną starcia między Joe Louisem a Maxem Schmelingiem był Stadion Jankesów. Zmagania dobra za złem obejrzało 70 tys. ludzi

  W ciągu swej legendarnej kariery Muhammad Ali trzykrotnie walczył na otwartych stadionach. Za każdym razem na innym kontynencie. Po raz pierwszy stanął naprzeciw Henry'ego Coopera, a pojedynek obserwowało 35 tys. fanów na legendarnym Wembley.

  Cooper, wywodzący się z klasy robotniczej zabijaka o wyglądzie stoczniowca, był ludowym bohaterem wyspiarzy. Ali był wschodzącą gwiazdą boksu. Spotkali się 18 czerwca 1963 roku. W czwartej rundzie Cooper trafił młodziana lewym sierpem i posadził go na deski. Ten lewy sierp pamiętają do dziś najstarsi Anglicy. Ostatecznie jednak Cooper przegrał przez TKO.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama