Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cisza wyborcza - bronimy nieskutecznego przepisu. Trzeba pomyśleć o zmianach (ROZMOWA)

Malwina Gadawa
Wybory 2014, zdjęcie ilustracyjne
Wybory 2014, zdjęcie ilustracyjne Wojciech Wojtkielewicz
Rozmowa z dr. hab. Jerzym Korczakiem, specjalistą od samorządu terytorialnego z Uniwersytetu Wrocławskiego, współtwórcą ustaw samorządowych.

Czy cisza wyborcza w dzisiejszych czasach, w dobie internetu, ma jeszcze sens?
- W moim przekonaniu cisza wyborcza jest trochę archaicznym rozwiązaniem. Ona miała sens wtedy, kiedy były tradycyjne środki komunikacji. Cisza wyborcza dotyczyła głównie prasy i przekazu telewizyjnego czy radiowego. Obecnie sytuacja całkowicie się zmieniła. Bo co z polskimi mediami, które nadają np. poza granicami naszego państwa? Przepisy prawa wyborczego obowiązują tylko na terenie Polski - w takim przypadku to martwe przepisy. Kolejne wątpliwości budzi internet. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób nad nim zapanować i zapobiec rozpowszechnianiu niektórych informacji. Internauci różnymi sposobami pokazują, że jak chcą, to i tak będą publikować określone informacje. W tym przypadku bronimy nieskutecznego przepisu, którego - w dzisiejszych czasach - nie da się uskutecznić. Trzeba pomyśleć o zmianach.

Powinniśmy zrezygnować z ciszy wyborczej?
- Uważam, że powinniśmy od tego odstąpić. Jednak bezwzględnie niedopuszczalne jest prowadzenie agitacji w lokalu wyborczym. Tego musimy koniecznie pilnować.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego głośno było o interpretacji Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącej tzw. lajkowania, czyli oznaczania, że lubi się kandydatów na portalach społecznościowych.
- PKW informowała, że można to traktować jako złamanie ciszy wyborczej. Tzw. lajkowanie, czyli polubienie określonego kandydata na portalach społecznościowych, może być interpretowane jako pewien rodzaj działalności skierowanej przeciwko ciszy wyborczej. Moim zdaniem jednak twierdzenia o złamaniu ciszy wyborczej w ten sposób są pewnego rodzaju nadinterpretacją, bo jak widać, pewnych rzeczy w internecienie można uniknąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cisza wyborcza - bronimy nieskutecznego przepisu. Trzeba pomyśleć o zmianach (ROZMOWA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska