Cisza wyborcza - bronimy nieskutecznego przepisu. Trzeba...

  Cisza wyborcza - bronimy nieskutecznego przepisu. Trzeba pomyśleć o zmianach (ROZMOWA)

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wybory 2014, zdjęcie ilustracyjne

  Wybory 2014, zdjęcie ilustracyjne ©Wojciech Wojtkielewicz

  Rozmowa z dr. hab. Jerzym Korczakiem, specjalistą od samorządu terytorialnego z Uniwersytetu Wrocławskiego, współtwórcą ustaw samorządowych.
  Wybory 2014, zdjęcie ilustracyjne

  Wybory 2014, zdjęcie ilustracyjne ©Wojciech Wojtkielewicz

  Czy cisza wyborcza w dzisiejszych czasach, w dobie internetu, ma jeszcze sens?
  - W moim przekonaniu cisza wyborcza jest trochę archaicznym rozwiązaniem. Ona miała sens wtedy, kiedy były tradycyjne środki komunikacji. Cisza wyborcza dotyczyła głównie prasy i przekazu telewizyjnego czy radiowego. Obecnie sytuacja całkowicie się zmieniła. Bo co z polskimi mediami, które nadają np. poza granicami naszego państwa?
  Przepisy prawa wyborczego obowiązują tylko na terenie Polski - w takim przypadku to martwe przepisy. Kolejne wątpliwości budzi internet. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób nad nim zapanować i zapobiec rozpowszechnianiu niektórych informacji. Internauci różnymi sposobami pokazują, że jak chcą, to i tak będą publikować określone informacje. W tym przypadku bronimy nieskutecznego przepisu, którego - w dzisiejszych czasach - nie da się uskutecznić. Trzeba pomyśleć o zmianach.

  Powinniśmy zrezygnować z ciszy wyborczej?
  - Uważam, że powinniśmy od tego odstąpić. Jednak bezwzględnie niedopuszczalne jest prowadzenie agitacji w lokalu wyborczym. Tego musimy koniecznie pilnować.

  Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego głośno było o interpretacji Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącej tzw. lajkowania, czyli oznaczania, że lubi się kandydatów na portalach społecznościowych.
  - PKW informowała, że można to traktować jako złamanie ciszy wyborczej. Tzw. lajkowanie, czyli polubienie określonego kandydata na portalach społecznościowych, może być interpretowane jako pewien rodzaj działalności skierowanej przeciwko ciszy wyborczej. Moim zdaniem jednak twierdzenia o złamaniu ciszy wyborczej w ten sposób są pewnego rodzaju nadinterpretacją, bo jak widać, pewnych rzeczy w internecienie można uniknąć.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łamanie ciszy wyborczej przez media

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Publikowanie przez media wizerunków niektórych kandydatów w trakcie głosowania lub szefów ich partii
   jest de facto złamaniem ciszy wyborczej.

   To stary zwyczaj PRLowski i warto wreszcie z tym...rozwiń całość

   Publikowanie przez media wizerunków niektórych kandydatów w trakcie głosowania lub szefów ich partii
   jest de facto złamaniem ciszy wyborczej.

   To stary zwyczaj PRLowski i warto wreszcie z tym skończyć.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cisza wyborcza powinna obowiązywać tylko w dniu wyborów

   jedenkrzyżyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   żeby bezpośrednio nie wpływać na wyborców tuż przed głosowaniem. Ale w sobotę mogłyby odbywać się jeszcze jakieś spotkania, debaty. Nie każdy w dzień roboczy ma czas

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pełne poparcie.

   znajomy z Oławy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Jurek - pełna zgoda i poparcie. Cisza wyborcza to anachronizm, natychmiast do zmiany.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę, idźcie zagłosować

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19

   Nie dajcie innym wybierać za siebie!
   Albo później nie narzekajcie, że jest źle i coś się Wam nie podoba.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te 27 procent to chyba pracownicy Urzędu Miejskiego !

   Wrocławianie to imbecyle! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie...rozwiń całość

   Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle! Wrocławianie to imbecyle!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama