Lubin: KGHM ma do wydania 8 mld zł

  Lubin: KGHM ma do wydania 8 mld zł

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lubin: KGHM ma do wydania 8 mld zł

  ©Maciej Dudzik

  Zysk KGHM w roku 2011 ma być bajeczny: 8 mld 345 mln zł. Znaczna część tych pieniędzy będzie jednak pochodzić nie z produkcji i handlu miedzią, ale ze sprzedaży udziałów spółki w dwóch firmach telekomunikacyjnych: Dialogu i Polkomtelu.
  Lubin: KGHM ma do wydania 8 mld zł

  ©Maciej Dudzik

  Polska Miedź jest stuprocentowym udziałowcem w pierwszej spółce, wartej, zdaniem analityków, 400-500 mln zł. W drugiej, wycenianej na 10-18 mld zł, ma 24,39 proc. udziałów. Łącznie mogłoby to dać ok. 4,5 mld zł.

  Przygotowując tegoroczny budżet, zarząd liczył w połowie na korzystną sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych, ale w połowie na utrzymanie się wysokich cen miedzi. Prognoza zakłada, że w roku 2011 będzie ona kosztować 8,2 tys. dolarów za tonę, przy kursie walutowym 2,80 zł za dolara.
  Prezes Herbert Wirth zapowiada atrakcyjną dywidendę już za 2010 rok, znacznie wyższą niż wypłacone z zysku za 2009 r. 3 zł na akcję. W komunikacie spółki o zatwierdzeniu budżetu dość enigmatycznie wspomina się o inwestycjach, jakie spółka zamierza sfinansować z reszty zarobionych pieniędzy.

  Wiadomo, że w 2011 r. KGHM planuje wydać ponad 9 mld zł na inwestycje kapitałowe. Najważniejszą ma być zakup kolejnej zagranicznej kopalni lub złoża, które będzie można uruchomić przy stosunkowo niewielkim koszcie. To niezbędne, by spółka mogła zwiększyć za kilka lat produkcję miedzi z ok. 500 do ok. 700 tys. ton. Leszek Hajdacki, członek rady nadzorczej z wyboru załogi, zwraca uwagę, że nie będzie z tego powodu nowych miejsc pracy w regionie.

  Planowane są również inne inwestycje. Już we wrześniu ub. r. prezes Herbert Wirth deklarował, że Polska Miedź chce zwiększyć z 5 do 10 proc. swe udziały w Tauronie. A strategia KGHM na lata 2009-2018 zakładała, że w przyszłości 30 proc. dochodów lubińskiego holdingu będzie pochodzić z energetyki. To czyni bardzo prawdopodobną drugą transakcję, o której spekulują rynki: zakup spółki Enea.

  Zdaniem Ryszarda Zbrzyznego, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, za inwestycjami kapitałowymi prowadzonymi przez KGHM stoi Skarb Państwa. - Minister wie, że 70 procent dywidendy przejęliby inni inwestorzy, znalazł więc nowy sposób, by wydrenować Polską Miedź. Zleca KGHM-owi zakupy spółek, których nikt nie chce. Oprócz sanatoriów odkupiliśmy od ministra Centro-złom, fabrykę materiałów wybuchowych, są zapowiedzi, że przejmiemy Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław w Olkuszu. Jeszcze trochę i kupimy pewnie browar, bo górnicy podczas barbórek piją dużo piwa - kpi szef ZZPPM.

  W budżecie firmy na 2011 rok zabezpieczono środki na kontynuowanie już wcześniej rozpoczętych inwestycji, bez których trudno sobie wyobrazić przyszłość Zagłębia Miedziowego. Przede wszystkim chodzi o udostępnienie do eksploatacji obszaru Głogów Głęboki Przemysłowy, głębienie szybu SW4, budowę pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów oraz bloków parowo-gazowych w Żukowicach i Polkowicach.

  Zdaniem Leszka Hajdackiego, zbyt mały nacisk kładzie się na wdrażanie nowych technologii, pozwalających bezpiecznie prowadzić wydobycie w coraz głębszym złożu: - Uważam, że to na nie spółka powinna przeznaczać zarobione pieniądze.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tych pseudo prezesów na taczkach powinno się wywieść!

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   KGHM powinien brać przykład z Dubaju. Oni wiedzą, że za około 50 lat wyczerpią się ich zasoby ropy naftowej i inwestują żeby zapewnić sobie dochód z innych źródeł. A co robi KGHM? NIC!!! Pan prezes...rozwiń całość

   KGHM powinien brać przykład z Dubaju. Oni wiedzą, że za około 50 lat wyczerpią się ich zasoby ropy naftowej i inwestują żeby zapewnić sobie dochód z innych źródeł. A co robi KGHM? NIC!!! Pan prezes myśli o tym jaki będzie zysk z 2011 r. a nie myśli co będzie w 2025 roku! Zamiast inwestować w IT bo to jest przyszłość to oni sprzedają dialog i udziały w polkomtelu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kghm

   joachim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   8 mld to zysk przewidywany, planowany, spodziewany. taka kategoria poetycka bardziej. A ile bedzie to zobaczymy. Jak utrzyma sie wysoka cena na miedz, to uda sie zrealizowac. I oczywiscie jezeli...rozwiń całość

   8 mld to zysk przewidywany, planowany, spodziewany. taka kategoria poetycka bardziej. A ile bedzie to zobaczymy. Jak utrzyma sie wysoka cena na miedz, to uda sie zrealizowac. I oczywiscie jezeli KGHM zarobi tyle na spzredazy telekomów. Na razie radziłbym wstrzymac emocje i poczekać z hurraoptymizmem przynajmniej do jesieni. Chyba , że chodzi tu zupełnie o cos innego, np. o windowanie kursu akcji KGHM. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama