Kardynał Gulbinowicz już 35 lat we Wrocławiu

  Kardynał Gulbinowicz już 35 lat we Wrocławiu

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  1989 rok. Kardynał Henryk Gulbinowicz przekazał płucoserce klinice kardiochirurgii

  1989 rok. Kardynał Henryk Gulbinowicz przekazał płucoserce klinice kardiochirurgii ©Wiesław Dębicki

  Trzydzieści pięć lat temu w katedrze odbył się uroczysty ingres arcybiskupa Henryka Gulbinowicza, który objął archidiecezję wrocławską. Dzisiaj kardynał, choć już na emeryturze, nadal mieszka na Ostrowie Tumskim i nic ważnego w mieście nie może ujść jego uwagi.
  1989 rok. Kardynał Henryk Gulbinowicz przekazał płucoserce klinice kardiochirurgii

  1989 rok. Kardynał Henryk Gulbinowicz przekazał płucoserce klinice kardiochirurgii ©Wiesław Dębicki

  Maciejówka. 23 stycznia, niedzielny wieczór. W sali duszpasterstwa akademickiego tłum młodych ludzi. W Akademii Młodego Intelektualisty tym razem zaplanowano spotkanie na temat słynnej akcji "S" z grudnia 1981 roku. Zaproszeni goście to kardynał Gulbinowicz, Stanisław Huskowski i Józef Pinior. Kiedy dostawiane są dodatkowe krzesła, kardynał siedzi w kościele i modli się w skupieniu. W trakcie spotkania żartobliwie docina księdzu Malinowskiemu: - No tak, na parafii to proboszcz jest najważniejszy!


  Ale kiedy opowiada o stanie wojennym, o tym, jak przechował pieniądze podjęte z konta Solidarności przez jej rzecznika finansowego Józefa Piniora, młodzi słuchają go z szeroko otwartymi z wrażenia oczami, a wygłaszaną co jakiś czas deklarację "kto by tam słuchał starego księdza" kwitują śmiechem. Przecież oni słuchają!

  Kiedy arcybiskup Henryk Gulbinowicz obejmował archidiecezję wrocławską, nikt nie przypuszczał, że odciśnie tak wyjątkowe piętno na historii regionu. Udało mu się nie tylko dwukrotnie przyjąć Jana Pawła II, zorganizować Kongres Eucharystyczny, ale przede wszystkim zaskarbić sobie sympatię ludzi.

  Henryk kardynał Gulbinowicz
  Za dwa lata będzie obchodził 90. urodziny - urodził się 17 października 1923 roku w Wilnie, w ziemiańskiej rodzinie. Święcenia przyjął z rąk abp. Romualda Jałbrzykowskiego 15 czerwca 1950 roku. Kiedy był dzieckiem, do Pierwszej Komunii Świętej przygotowywała go zaprzyjaźniona z rodziną siostra Wanda Boniszewska, późniejsza stygmatyczka, więźniarka stalinowskich więzień w Rosji, niedawno wyniesiona na ołtarze. Kardynał jest doktorem teologii moralnej i etyki. Zaczynał jako wikariusz w Szudziałowie, był m.in. duszpasterzem akademickim, profesorem teologii. Biskupem został w 1970 roku - sakrę przyjął z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do Wrocławia przyjechał w 1976 roku - przez kilka lat po śmierci kardynała Kominka trwała walka z władzą o to, kto zajmie jego miejsce.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama