Prezydent Dutkiewicz chce powiększyć Halę Ludową

  Prezydent Dutkiewicz chce powiększyć Halę Ludową

  Jakub Guder

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od lewej: Mirosław Przedpełski, Rafał Dutkiewicz, Włodzimierz Patalas i Piotr Mazur
  1/3
  przejdź do galerii

  Od lewej: Mirosław Przedpełski, Rafał Dutkiewicz, Włodzimierz Patalas i Piotr Mazur ©fot. JG

  Dziś w gabinecie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zorganizowano konferencję, na której podsumowano tegoroczne mistrzostwa świata w siatkówce. Najwięcej pytań było jednak nie o ten turniej, ale o przyszłość Hali Ludowej jako gospodarza meczów Polaków. - Powiększenie pojemności hali to nie jest warunek, by gościć Polaków, ale apelowałbym o to do władz miasta. Jeśli tego nie zrobią, to ciężko mi będzie obronić Wrocław, tak jak broniłem go podczas tych mistrzostw. A trochę krytyki na nas spadło – powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, który w podziękowaniu za dobrą organizację mistrzostw wręczył Dutkiewiczowi złoty medal mistrzostw.
  Podczas mistrzostw odezwało się wiele głosów krytyki skierowanych do władz Wrocławia, bo gdy podpisywano umowę stolica Dolnego Śląska obiecała, że Hala Ludowa zostanie rozbudowana i pomieści więcej kibiców. Ostatecznie jednak do tego nie doszło, bo zabrakło pieniędzy, a PZPS nie mógł się już wycofać, gdyż nie zastrzegł żadnych sankcji w kontrakcie podpisanym z Wrocławiem. Tym samym reprezentacja Polski w I fazie mistrzostw grała w najmniejszej hali. Oburzony był m.in. Kraków, który kilka tygodni przed turniejem otworzył nowy, kilkunastotysięczny obiekt, a biało-czerwonych u siebie nie miał ani razu.

  W 2017 roku Polska będzie gospodarzem siatkarskich mistrzostw Europy. Czy jest szansa, że Polacy zagrają znów w Hali Ludowej? Prezydent Dutkiewicz zapowiedział w środę, że miasto nie rezygnuje z planów powiększenia pojemności hali.

  - W tej chwili robimy szkice, jak dokładnie miałoby to wyglądać. Musimy zrobić dwie rzeczy – schłodzić powietrze w hali, a w narożnikach chcielibyśmy dostawić trybuny. Nie chce deklarować, czy to będzie 3 tys. nowych miejsc. Powiem tak: zamontujemy tyle, ile się da, nie naruszając przy tym konstrukcji hali. Pamiętajmy, że tylko na meczach Polaków był komplet – mówi prezydent Wrocławia.

  Pytany o termin i koszty zaznacza, że modernizacja możliwa jest w 2017 roku. - To realny termin. Teraz – abstrahując już od kosztów czy projektów – ciężko byłoby nam znaleźć wolny termin. To będzie wydatek rzędu kilku-kilkunastu milionów złotych. W najdroższej opcji – z hydraulicznie opuszczaną podłogą – musielibyśmy wydać ok. 40 mln zł, ale na ten projekt prawdopodobnie się nie zdecydujemy – wyjaśnia Dutkiewicz.

  W przyszłym roku Polacy grać będą w Lidze Światowej, a nasze panie mają być gospodarzami finału II dywizji World Grand Prix. W tym roku ta impreza gościła w Koszalinie.

  - Za wcześnie mówić, które miasta ugoszczą Polskę w 2015 roku – mówi Przedpełski pytany o to, czy szansę ma Wrocław. - Przygotowujemy pakiety obejmujące dłuższą współpracę, które chcemy przedstawić miastom. Poczekajmy jednak na wybory, aż nowe władze się usadowią – uśmiecha się prezes PZPS. - Chciałbym aby reprezentacje zagościły w jak największej ilości miast. Jest też Koszalin, Zielona Góra no i nowy obiekt w Wałbrzychu – zauważył.

  Obiektywnie rzecz biorąc, szansę Wrocławia na przestrzeni ostatnich lat na organizację wielkich imprez zmalały. W Gdańsku, Łodzi, Krakowie czy Katowicach są hale o wiele większe i do tego (nie licząc Spodka) nowocześniejsze.

  Wszyscy chwalą mistrzostwa

  Na stole, za którym siedzieli Dutkiewicz, Przedpełski, ale także Włodzimierz Patalas (sekretarz Wrocławia, odpowiedzialny za organizację mistrzostw ze strony miasta), Piotr Mazur (dyrektor biura sportu i turystyki w Urzędzie Miejskim) i Krzysztof Lipiec (PZPS, menedżer ds. miast-gospodarzy MŚ) stał puchar, który otrzymała nasza drużyna za mistrzostwo. - Wiecie państwo, dlaczego Brazylia go nie wygrała? Bo już jeden mają – przed mistrzostwami przecież skradziono tam ten puchar – żartował prezes PZPS. - Mamy już mistrzostwa Europy 2017. Chcielibyśmy też zorganizować w Polsce finał Ligi Światowej 2016, mistrzostwa Europy kobiet 2019, a może także mistrzostwa świata pań w 2022 roku. Bardzo cieszę się, że jestem we Wrocławiu, bo to miasto ma niepowtarzalny klimat. Mistrzostwa pod względem organizacyjnym wypadły tu świetnie, dlatego mamy to miasto w swoich planach na przyszłość – zapewniał.

  - To było dwa w jednym – sukces sportowy i organizacyjny. Chciałem podziękować panu prezesowi, bo dawno nie przeżyliśmy takich emocji. A gdy żegnaliśmy siatkarzy ostatniego dnia przed halą w strefie kibica – to było coś niesamowitego – mówił Rafał Dutkiewicz.

  We Wrocławiu mistrzostwa świata 2014 gościły 15 dni. Rozegrano tu 22 mecze, na które akredytowano 150 dziennikarzy. Wszystkie spotkania obejrzało w Hali Ludowej 80 tys. kibiców. W sumie wszystkie hala w Polsce podczas MŚ odwiedziło 583 tys. kibiców. Dla porównania podczas piłkarskiego Euro 2012 na polskie stadiony przyszło 560 tys. kibiców, a poprzednie MŚ siatkarzy we Włoszech w 2010 roku przyciągnęło na trybuny zaledwie 313 tys. ludzi.

  Czytaj także

   Komentarze (83)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zapytanie

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a kto to jest Piotr Mazur??? czyzby syn Andrzeja Mazura ? /Germaz-Ford/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiecie dlaczego Hala nazywa się "Stulecia"?

   Breslauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Bo dupkiewicz chciałby tak długo posiedzieć "na stołku"...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaką Halę??

   nika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Oj, Autorze, Autorze, Halę Stulecia, a nie Ludową! Przecież już od dawna nazwa została zmieniona! Czas na naukę trzeba przeznaczyć ;-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawidłowe są obie nazwy

   dd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   i obie funkcjonują :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za pieniądze których nie ma?

   keylo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Niech lepiej zostawią Halę Stulecia w spokoju. Już Stadion nam wybudował, nie wiadomo po co. Hala Stulecia (nie Ludowa) wpisana jest na na listę UNESCO. Jakiekolwiek przebudowy nie wchodzą w grę...rozwiń całość

   Niech lepiej zostawią Halę Stulecia w spokoju. Już Stadion nam wybudował, nie wiadomo po co. Hala Stulecia (nie Ludowa) wpisana jest na na listę UNESCO. Jakiekolwiek przebudowy nie wchodzą w grę panie prezydencie - po co takie brednie pan wygadujesz? Zachowaj resztki godności i oddaj władzę w mieście ludziom którym zależy na Wrocławiu i Jego mieszkańcach. Dosyć złego zrobiłeś.........zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na zdjęciu

   Kulfon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Banda ...uja dość niezdrowa....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to już stadion na Maslicach nie wystarczy?

   Alan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Mieście za mało ludzi? Czy co?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hala

   Oskar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Kolejna ściema Pana D. Tysiące wrocławian pamiętają przedremontowe zapewnienia włodarzy miasta sprzed kilku lat, że Hala Ludowa po remoncie pomieści kilkanaście tysięcy widzów. Skończyło się ( po...rozwiń całość

   Kolejna ściema Pana D. Tysiące wrocławian pamiętają przedremontowe zapewnienia włodarzy miasta sprzed kilku lat, że Hala Ludowa po remoncie pomieści kilkanaście tysięcy widzów. Skończyło się ( po cichu) na POMNIEJSZENIU widowni do 6 tysięcy. To kolejny przykład na sprowadzanie Wrocławia do roli prowincjonalnego grajdołka i robienie w konia jego mieszkańców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KARIERA Z MIKSTAT

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   PROPONUJĘ ABY NA SWOJEJ WSI W mIKSTACIE WYBUDOWAŁ HALĘ I NIECH SOBIE NAZWIE WTEDY NAWET STULECIA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkańcy -żyrantami

   Gaweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Czyli mieszkańcy ponownie w roli żyranta pożyczki na kolejny kaprys milosciwie panującego Pana Prezydenta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nifn

   montik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 17

   ludzie ta hala od dawna juz nawywa sie halą stulecia !!! czego coraz czesciej pismaki pisza ostatnio znowu ludowa .... czasy sie zmieniły !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stulecia czego?

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Wiesz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak, czasy się zmieniły

   ad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 5

   Hala Stulecia była w niemieckim Breslau, a odkąd Wrocław powrócił na teren Polski, to od tej pory ten budynek nazywa się Hala Ludowa. I żadne zakompleksione, przyjezdne wsiury tego nie zmienią.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Ludowa była w rosyjskim ZSRR

   Wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   W Wolnej Polsce przydałaby się jakaś godna, polska nazwa.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może?

   Olga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Może:

   Hala Wrocław
   Hala Wrocławska
   Hala Centralna
   Miejska Hala Wrocław
   ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   centery teraz w naszym mieście

   znowu center (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   może Ludowy Center, bo przeciwko ludowi przed wyborami nie mamy nic , choć nasza sushi-arystokracja najważniejsza rzecz jasna

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama