Seks, kłamstwa i rock'n'roll - to one pomogły obalić komunę...

  Seks, kłamstwa i rock'n'roll - to one pomogły obalić komunę w Europie

  Roger Boyes

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rok 1973. Wielki komunistyczny zlot - Światowy Festiwal Młodzieży. Po raz pierwszy miałem wtedy styczność ze społeczeństwem, którego członków - choć zaangażowanych w zdobycie władzy nad globem - bardziej interesowały własny wygląd i uprawianie seksu.

  Moi zachodni przyjaciele doradzali, abym zanim przekroczę słynne przejście graniczne między NRD a Berlinem Zachodnim Checkpoint Charlie, kupił nową parę levisów. Stare schowaj do plecaka później sprzedaj nowe i załóż te pierwsze. Proste jak słońce.

  Nie rozumiałem tylko, czemu mam angażować się w ten nielegalny handelek z perspektywą uzyskania niepotrzebnych mi wschodnich marek. Głupcze - pouczali znajomi - nie chodzi o kasę, ale o kontakt z dziewczynami, które wykorzystają dżinsy do zakupu zachodnich kosmetyków. Dlaczego zatem nie przemycić po prostu tych drugich. Bo cię zaaresztują. Ha!

  Plan udał się jako tako. Zaproszono mnie na imprezę w zapuszczonym zakątku wschodniego Berlina. Żadnych narkotyków - tylko piwo i sznapsy. Atmosfera wyraźnie podskoczyła, gdy zjawił się przyjaciel z przemyconą płytą Suzi Quatro. Kobiety z Wolnej Młodzieży Niemieckiej (FUJ) - organizacji na Zachodzie nazywanej lajtową odmianą Hitlerjugend - zrzuciły bluzki i zaczęły tańczyć. Potem niektóre z nich znikły w innych pokojach z ognistymi delegatami z Kuby.

  W 1974 r. odnotowano narodziny znaczącej liczby nowych obywateli NRD. Pamiętam, że sam obściskiwałem jakąś młodą damę. Nic jednak na tyle namiętnego, by usprawiedliwiało otwarcie akt Stasi. To stało się później.

  Musiały minąć lata, by dotarło do mnie, że oto byłem świadkiem początków wschodnioniemieckiej rewolucji seksualnej. - W tym surowym państwie pragnącym kontrolować wszystkich i wszystko mieszkańcy czuli się wyzwoleni w kwestii ich życia seksualnego.

  Zwłaszcza kobiety - mówi Kurt Starke, pochodzący z rejonów wschodnich ekspert w dziedzinie socjologii seksualności. W NRD pracowało więcej kobiet niż na Zachodzie. Łatwiej było uzyskać rozwód. Podobnie - gdy chodzi o aborcję. Zachód może pamiętać 1973 jako rok wyjścia Amerykanów z Wietnamu i afery Watergate. W Polsce pamięta się go jako czas powszechnej - ku przerażeniu Kościoła katolickiego - dostępności pigułki antykoncepcyjnej o nazwie Globulka Zet.

  Może chodziło o kolejny przykład ingerencji państwa. Inżynierię społeczną. Jednak przede wszystkim mieliśmy do czynienia z wczesnym wskaźnikiem, że komunistyczne społeczeństwa stanęły przed problemem wzrostu demograficznego i nowym pokoleniem. Zatem wymyślona i udoskonalona przez starców ideologia musiała uwzględnić ten aspekt. Ostatecznie uwiędła i ona sama, a przynajmniej niektórzy młodzi wówczas ludzie 16 lat później dołączyli do żądających całkowitej reformy systemu demonstrantów z Lipska.

  Przedstawiono już mnóstwo przyczyn upadku muru berlińskiego i komunizmu w całym regionie. Ekonomiści twierdzą, że system przypominał skazaną na załamanie piramidę finansową. Ludzie religijni widzą w tym upadku rękę Boga - spełnienie proroctwa. Historycy społeczeństwa mówią o procesie odzyskiwania prawdziwej władzy ludu. Uważam jednak, że chodziło o seks, kłamstwa i rock and roll.

  Monitorowanie życia erotycznego obywateli stanowiło nieodłączną część rutynowych działań tajnej policji. Założenie? Głęboka ingerencja w prywatne życie człowieka i odkrywanie jego słabości stanowią sposób na trzymanie mocno w garści całego narodu. Polska bezpieka założyła mi teczkę już w 1978 r., gdy pracowałem jako odwiedzający Warszawę dziennikarz. Próbowano zwabić mnie w "miłosną pułapkę". Atrakcyjna kobieta miała zająć moją uwagę przez dwie godziny, a czterech tajniaków przeszukiwać w tym czasie mój bagaż i pokój w hotelu.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oalono w eurpie komune?

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   pierwsze slysze. no ale jesli tak, to trzeba zdekomunizowac. kiszczaka pod sad za mordowanie Polakow, Spawacza wykopac z grobu i wyyebac na smietnik. Lisa, Olejnik i inne resortowe dzieci wyslac na...rozwiń całość

   pierwsze slysze. no ale jesli tak, to trzeba zdekomunizowac. kiszczaka pod sad za mordowanie Polakow, Spawacza wykopac z grobu i wyyebac na smietnik. Lisa, Olejnik i inne resortowe dzieci wyslac na sybir. Tuska i Komorwskiego, agentow STASI i KGB pod sad i pod sciane. jak koniec komuny, to koniec, nie czarujmy sie, a jesli tego nie ma, to znakiem tego pan redaktor klamia a komuna kwitnie. QED.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama