W Kolejach Dolnośląskich możemy jeździć bez biletu. Nikt...

  W Kolejach Dolnośląskich możemy jeździć bez biletu. Nikt tego nie sprawdzi

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Kolejach Dolnośląskich możemy jeździć bez biletu. Nikt tego nie sprawdzi

  ©Jarosław Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne

  Często podróżuję po Wrocławiu pociągami w ramach Urbancard. Zastanawia mnie, dlaczego konduktorzy Kolei Dolnośląskich nie posiadają urządzenia do sprawdzania ważności biletów? – pisze nasz Czytelnik Arkadiusz Judek. Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.
  W Kolejach Dolnośląskich możemy jeździć bez biletu. Nikt tego nie sprawdzi

  ©Jarosław Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne

  Rzeczywiście, często spotyka się sytuacje, kiedy konduktor widząc kartę Urbancard kiwa tylko głową i idzie dalej bez sprawdzania ważności biletu na karcie za pomocą terminalu. Świadkami takich sytuacji byli też nasi dziennikarze. Przypomnijmy, że do przejazdów po Wrocławiu uprawnia ważna karta Urbancard. Tyle, że wielu kontrolerów nie ma specjalnych czytników, by ważność karty zweryfikować.

  Od 1 czerwca 2013 możemy jeździć pociągami w obrębie Wrocławia z ważnym biletem czasowym: czy to mając kartę miejską Urbancard lub legitymację studencką z zakodowanym biletem okresowym MPK, czy też papierowy bilet czasowy. Możemy w ten sposób podróżować pociągami Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych między dowolnymi stacjami mającymi w nazwie "Wrocław".

  Zobacz też: Kiedy będzie można robić zakupy w Amazonie?

  Tylko w jaki sposób dowieść, że bilet na karcie jest ważny, skoro konduktor tego nie sprawdza? Czy w takim razie można jeździć z Urbancard bez zakodowanego biletu? Koleje Dolnośląskie przyznają, że nie wszyscy konduktorzy mają odpowiednie terminale i opisane przez Czytelnika sytuacje mogą się zdarzać.

  – Drużyny konduktorskie obsługujące pociągi w obrębie Wrocławia są wyposażone w czytniki umożliwiające sprawdzenie ważności Urbancard, ale w dwuosobowych zespołach, składających się z kierownika pociągu i konduktora, zwykle jest jeden czytnik. W związku z tym tylko jedna osoba ma możliwość sprawdzania tych biletów – wyjaśnia Justyna Stachniewicz z Kolei Dolnośląskich.

  Jak deklarują KD, chcą problem rozwiązać, ale nie pomaga im w tym ani Mennica Polska, która jest operatorem systemu i żąda zbyt dużych pieniędzy za nowe terminale, ani samorząd, który nie chce wspomóc KD.

  – Zdajemy sobie sprawę z faktu, że liczba tych urządzeń nie jest wystarczająca do wyposażenia w nie wszystkich konduktorów na stałe. W związku z tym podjęliśmy starania, aby oprogramowanie, dzięki któremu będzie można sprawdzać ważność Urbancard, zostało doinstalowane do wszystkich naszych terminali mobilnych. Prowadzimy rozmowy z operatorem systemu Urbancard, jednak zaproponowane przez niego warunki finansowe okazały się nie do przyjęcia. Nie znaleźliśmy również należytego wsparcia w tych negocjacjach ze strony władz samorządowych miasta Wrocławia, które mogłoby być pomocne w rozwiązaniu tej kwestii – mówi Stachniewicz.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma co się dziwić

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Większość pociągów jeździ pełnych, to nawet jeśli obsługa ma terminal, to nie wyobrażam sobie, żeby co 5 minut kontroler musiał sprawdzać pół pociągu (bo raczej nie zapamięta wszystkich, których...rozwiń całość

   Większość pociągów jeździ pełnych, to nawet jeśli obsługa ma terminal, to nie wyobrażam sobie, żeby co 5 minut kontroler musiał sprawdzać pół pociągu (bo raczej nie zapamięta wszystkich, których kontrolował), poza tym obsługa ma jeszcze wiele zadań - na przykład "obsługa drzwi" (sprawdzanie czy wszyscy wsiedli itp. bo mamy tak archaiczne przepisy, że pomimo fotokomórek i sygnałów - czyli sprzętu jak w tramwajach - obsługa pociągu musi wszystko sama robić)
   A wiadomo - ci, którzy mają urbankę, to po co mają prosić o kontrolę, a ci co nie mają - to samo...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak tak

   wypisujcie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   bzdury to jakis madry wpadnie na pomysl,zeby te przejazdy na urbana zlikwidowac.Marudzcie wiecej marudzcie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przetarg

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To dlatego ogłosili przetarg?
   http://www.kolejedolnoslaskie.4bip.pl/upload/20141030151219essyg7ch5dvq.pdf

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   przeciez (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przecież w autobusach i tramwajach też nie jest się kontrolowanym przy każdym przejeździe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak dla mnie jest OK.

   Jurij (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jakieś 2 - 3 tygodnie temu korzystałem z komunikacji kolejowej w obrzeżach miasta w ramach biletu na wszystkie linie zakodowanego na legitymacji studenckiej na trasie Główny - Kuźniki (relacja...rozwiń całość

   Jakieś 2 - 3 tygodnie temu korzystałem z komunikacji kolejowej w obrzeżach miasta w ramach biletu na wszystkie linie zakodowanego na legitymacji studenckiej na trasie Główny - Kuźniki (relacja pociągu do i z Wołowa). Na ok. 5 przejazdów bilet miałem sprawdzany raz, zaraz po starcie z Głównego. Konduktor sprawdził ważność mojego (i kilku innych osób posiadających UrbanCard) biletu urządzeniem mobilnym (tak, tym samym na którym m.in. drukuje i sprzedaje bilety) - więc jak dla mnie OK. Dodam tylko, że miało to miejsce w pociągu relacji Wrocław Główny --> Wołów, obsługiwanym przez EN57 w (czerwonym) malowaniu PR, więc nie wiem, jak to się ma do DK, wspomnianych w tytule artykułu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1 na 100

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   1 raz na 100 kiwną głową i pójdą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostatnio coraz więcej artykułów,że ktoś donosi

   marex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   Myślę,że to ściema.No chyba,że jakiś dawny zbowidowiec albo społeczniak nie ma co robić z czasem i mu się w deklu przewraca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Arkadiusz Judek

   spad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Planowali Cię czy coś pękło?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   między dowolnymi stacjami mającymi w nazwie "Wrocław"

   ms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 3

   Do Inowrocławia też można?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   można

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Ino roz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za durni ludzie

   masakra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

   tak narzekają na kanarów mpk a teraz sami się o nim upominają i trąbią ze można sobie jeździć bez ważnego biletu w pociągu. Spoko pewnie od teraz to się zmieni i już sobie bez ważnego biletu nie...rozwiń całość

   tak narzekają na kanarów mpk a teraz sami się o nim upominają i trąbią ze można sobie jeździć bez ważnego biletu w pociągu. Spoko pewnie od teraz to się zmieni i już sobie bez ważnego biletu nie pojedzicie :)))zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama