Pieniądze z legnickiego Zakaczawia trafią do PWSZ

  Pieniądze z legnickiego Zakaczawia trafią do PWSZ

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wczoraj legniccy radni zdecydowali, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa dostanie około czterech mln zł na remont budynków. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 13 radnych, 9 było przeciwnych, a dwóch się wstrzymało.
  Violetta Zębacka apelowała o pieniądze dla Zakaczawia

  Violetta Zębacka apelowała o pieniądze dla Zakaczawia ©Piotr Krzyżanowski

  Pieniądze zaoszczędzono na rewitalizacji ulic Pobożnego i Chrobrego. Dzięki korzystnemu kursowi euro i na przetargach miasto zaoszczędziło 1,7 mln euro. Ze środków, które udało się uzbierać, około czterech mln zł dostanie PWSZ, a pozostałe miasto wyda na remont ulicy Libana. Pomysł przekazania pieniędzy uczelni wywołał wiele kontrowersji. Na wczorajszą sesję przyszli mieszkańcy Zakaczawia, którzy prosili, by te środki zostały w ich dzielnicy.

  - Nasze dzieci nie mają domu kultury - przekonywała mieszkanka tej dzielnicy Violetta Zębacka. - Powinny powstać place zabaw, bo zanim zostaną studentami, muszą mieć szansę rozwoju. Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru, który zainicjował akcję pozostawienia pieniędzy na Zakaczawiu, przyniósł listę z 300 podpisami mieszkańców popierających jego pomysł.
  Zaapelował też, by wstrzymać się z głosowaniem na czas przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Prezydent Tadeusz Krzakowski przypomniał, że ta część miasta dostała w formie różnych inwestycji 40 mln zł.

  - Dając na rozwój uczelni, zapewniamy dzieciom, także z tej dzielnicy, zdobycie wiedzy - przekonywał prezydent. - Dając zaś im tylko czekoladę, problemu nie rozwiążemy. Głosowanie nad tą uchwałą było także pewnego rodzaju testem dla koalicji stworzonej przez komitet prezydenta Krzakowskiego i SLD z PO. W minionej kadencji właśnie radni PO do spółki z PiS przegłosowali, aby tych pieniędzy nie dawać uczelni.

  - Oszczędności powinny zostać na Zakaczawiu - uzasadniał Paweł Frost, lider PO. - A szkoła jest w dobrej kondycji. Okazało się jednak, że Jacek Kiełb z PO zagłosował za dofinansowaniem uczelni, na której zresztą pracuje. A wstrzymali się Czesław Kozak (PO) i Krzysztof Dybek, niezależny.

  - Wykorzystamy pieniądze na modernizację dwóch poradzieckich budynków - zapewnia dr Kazimiera Jaworska, prorektor ds. dydaktycznych PWSZ. - Będą się w nich kształcili studenci wydziałów medycznego i technicznego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama