Wałbrzych: Zwolnienia w Urzędzie Miejskim

  Wałbrzych: Zwolnienia w Urzędzie Miejskim

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu pracuje 376 osób. Co piąta straci zajęcie

  W Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu pracuje 376 osób. Co piąta straci zajęcie ©Dariusz Gdesz

  W wałbrzyskim Urzędzie Miejskim redukcja etatów. Zatrudnienie ma się zmniejszyć o ponad 70 osób.
  W Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu pracuje 376 osób. Co piąta straci zajęcie

  W Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu pracuje 376 osób. Co piąta straci zajęcie ©Dariusz Gdesz

  Szykuje się rewolucja w wałbrzyskim magistracie. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy planowana jest redukcja etatów na poziomie 20 procent.

  Oznacza to, że liczba osób zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu zostanie zredukowana z 376 do około 300. Decyzja o redukcji etatów została wymuszona przez zmianę przepisów, które dotyczą budżetu miasta. Od tego roku wydatki nie mogą przekraczać przychodów gmin.

  - Redukcja etatów nie będzie się wiązała ze zwolnieniami grupowymi - wyjaśnia Ewa Frąckowiak, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. - W pierwszej kolejności z urzędu odejdą pracownicy, którym już przysługują świadczenia emerytalne.

  Zmienić ma się również struktura Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Likwidacji mają ulec wydziały, a ich miejsce zajmą biura obsługi. Obowiązki biur obsługi mają być też dużo jaśniej określone. Chodzi o to, żeby mieszkaniec od razu wiedział, do którego z urzędników się zgłosić. Na razie jednak nie wiadomo, w których wydziałach najbardziej zmniejszy się zatrudnienie. Decyzja o tym, jak ma dokładnie wyglądać struktura urzędu po cięciach, zapadnie w ciągu najbliższego miesiąca.

  Redukcja etatów i zmiana struktury urzędu, według wstępnych szacunków, powinny dać ponad 10 mln zł oszczędności rocznie. Ale zarzuty dotyczące rozbudowania struktury wałbrzyskiego urzędu są podnoszone przez radnych opozycji od wielu lat. Np., że zbyt wiele osób pracuje w bezpośrednim otoczeniu Piotra Kruczkowskiego, prezydenta Wałbrzycha. Oprócz szefowej kancelarii ma asystentkę, rzeczniczkę prasową oraz kierownika i kilku specjalistów w biurze promocji miasta.

  - Decydując się na redukcję, prezydent powinien zacząć od swojej kancelarii i biura promocji. Osiągnięcia tych osób są bardzo mizerne - mówi Mirosław Lubiński, radny opozycji z klubu Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa.

  Od lat kontrowersje wzbudza też utrzymywanie aż trzech zastępców prezydenta. Zgodnie z prawem wszystko jest jednak w porządku, bo w miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców prezydent może mieć trzech zastępców.

  Przed ostatnimi wyborami, w rozmowie w naszej redakcji prezydent tłumaczył, że nie zamierza rezygnować z tego przywileju. - Nie wyobrażam sobie, by jeden z moich zastępców musiał się równocześnie zajmować sprawami inwestycji miejskich oraz instytucji kultury - mówił Kruczkowski.

  Zaciskanie pasa nie będzie jednak dotyczyło wyłącznie wałbrzyskiego magistratu. Dyspozycje w tej sprawie prezydent wydał też prezesom spółek gminnych. Już wiadomo, że dojdzie w nich m.in. do redukcji etatów. Szczegóły planów w spółkach mają być przygotowane w ciągu miesiąca.

  Ograniczenie wydatków w pracy urzędu nie musi polegać na redukcji etatów, o czym świadczy przykład Świdnicy. Tam w magistracie pracuje 210 osób. - Nie planujemy zwolnień. Budżet miasta został zrównoważony dzięki konsekwentnemu oszczędzaniu - tłumaczy Stefan Augustyn, rzecznik prasowy prezydenta Świdnicy. - Wcześniej zadbaliśmy o to, by nie było kłopotów z zaakceptowaniem budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwolnienia z pracy

   elektorat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 52

   szykują się również zwolnienia w miejskich spółkach, i tak MZB sp. z o.o. ma zwolnić ok. 100 pracowników, to też jest pański elektorat P. Prezydencie! To jest wdzięczność za fotel prezydencki?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwolnienia w UM Wałbrzych

   albert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 56

   Pan Kruczkowski zwalnia swój elektorat? Oj nieładnie Panie Prezydencie, nieładnie. Proszę raczej zredukować etaty w Ratuszu, bo tam są one zbędne, a urzędnicy się nudzą i leżą na biurkach. W innych...rozwiń całość

   Pan Kruczkowski zwalnia swój elektorat? Oj nieładnie Panie Prezydencie, nieładnie. Proszę raczej zredukować etaty w Ratuszu, bo tam są one zbędne, a urzędnicy się nudzą i leżą na biurkach. W innych wydziałach brakuje rąk do pracy!!! Jest to chore posunięcie - realizuje się szumne inwestycje i chce się zwalniać Bogu ducha winnych urzędników. niech pozwalnia tych którzy najbardziej obciążają budżet miasta - tj. swoich nieudacznych kierowników i innych, a nie szeregowych pracowników, którzy zarabiają grosze!!!Gdzie sprawiedliwość?!!! Obiecał przed wyborami, że nie będzie zwalniał!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama