Wrocławianie mają dość korków na Pilczyckiej

  Wrocławianie mają dość korków na Pilczyckiej

  Jarosław Garbacz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prawie 2400 wrocławian przez 10 dni podpisało się pod petycją o poszerzenie ul. Pilczyckiej.
  Wrocławianie chętnie podpisywali petycję, którą teraz chcemy przekazać prezydentowi

  Wrocławianie chętnie podpisywali petycję, którą teraz chcemy przekazać prezydentowi ©Fot. Tomasz Hołod

  Nasz apel do władz miasta o poszerzenie ul. Pilczyckiej na całej jej długości zyskał poparcie mieszkańców. Przez ponad tydzień trwania naszej akcji prawie 2400 wrocławian wsparło postulat o rozbudowanie drogi do czterech pasów zamiast jej remontu.

  Na Państwa podpisy czekaliśmy tylko przez trzy godziny w sobotnie południe (między 11.20 a 14.20), ale chętnych wsparcia inicjatywy mieszkańców Pilczyc, Maślic i Kozanowa nie brakowało. Większość jest oburzona, że podczas budowy linii tramwajowej na Kozanów oraz pod nowo powstający stadion zrezygnowano z przebudowy drogi na całej długości.

  Przypomnijmy, że ponad 2,5-kilometrowa ul.
  Pilczycka będzie szersza jedynie na 1/4 długości. Do czterech pasów zostanie rozbudowana na odcinku od połączenia z ul. Popowicką, a skończy się przed Kolistą. Szerzej będzie też w okolicach stadionu - na łączniku z ul. Królewiecką do Dworskiej. Poszerzone ma być też skrzyżowanie z ul. Hutniczą, tak by łatwiej było tam skręcić.

  - Co z tego, skoro na pozostałych fragmentach ulica nadal będzie wąskim gardłem i utkwimy tu w korkach na wiele lat - mówią mieszkańcy osiedli. Nie przekonują ich argumenty urzędników, że ruch przeniesie się na szeroką po przebudowie ul. Lotniczą i autostradową obwodnicę Wrocławia. Ich zdaniem, ze stale rozbudowujących się osiedli - Stabłowic i Maślic, ul. Pilczycką coraz więcej kierowców będzie wracało i dojeżdżało do centrum miasta.

  Dlatego dziwią się, że choć od wielu lat mówiło się o poszerzeniu jezdni, teraz, tuż przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku, o tym zapomniano.
  A przy obecnym przebiegu ulicy Pilczyckiej wciąż jest miejsce na jej poszerzenie, nawet po wybudowaniu równolegle lini Tramwaju Plus, który będzie woził mieszkańców na stadion i w rejon przystanku końcowego przy skrzyżowaniu ul. Gwareckiej i Ignuta.

  NASZA PETYCJA O POSZERZENIE UL. PILCZYCKIEJ

  Inżynierowie, którzy na zlecenie spółki Wrocławskie Inwestycje przygotowywali projekt budowy torowiska i remontu jezdni, przewidzieli konieczność poszerzenia drogi do czterech pasów na całej długości. Tramwaj ominie od tyłu m.in. kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny przy Gwareckiej i do stadionu pojedzie nowym, osobnym mostem, który wybudowany zostanie do końca tego roku na Ślęzie. Dzięki temu przy kościele pozostało miejsce na poszerzenie drogi. Problemem jest most Maślicki, ale tu inżynierowie myślą o jego wyburzeniu i budowie dwóch mniejszych, lecz dwupasmowych przepraw w przeciwnych kierunkach.

  Na cztery pasy jest też miejsce przy sklepie PSS Społem na Pilczyckiej. - Już gdy sklep powstawał, przesunięto nas o kilka metrów od jezdni, zakładając jej poszerzenie, podobnie usytuowane są sieci ciepłownicze - mówi kierowniczka sklepu Grażyna Peterwas.

  - Tegoroczny remont ul. Pilczyckiej, który zaplanowano przy okazji budowy połączenia tramwajowego, przeprowadzony zostanie tak, by w przyszłości można było ją poszerzyć - tłumaczy Marek Szempliński z miejskiej spółki Wrocławskie Inwestycje, która odpowiada za przebudowę dróg wokół stadionu na Euro.

  Przypomnijmy, że już w 2006 roku mówiło się o rozbudowie Pilczyckiej. Trzy lata później, podczas tworzenia koncepcji budowy torów na Kozanów i stadion, również planowano poszerzenie drogi. Pomysły połączenia tramwajowego biegnącego od ul. Jagiełły przez Popowicką zrewidowano (ostatecznie tramwaj pojedzie ul. Legnicką) i przy tym całkowicie pominięto rozbudowę ulicy Pilczyckiej.

  Czytaj również:
  * Pociągiem po Wrocławiu


  Podyskutuj na forum. Czy Twoim zdaniem urzędnicy potrafią przyznać się do błędów i skorygować plany?

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czekaliśmy lata na modernizację drogi,...

   Mirek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

   Podpisuję się pod tym co napisał er-es:
   "Mieszkańcy Maślic, Pracz, Stabłowic i oczywiście Kozanowa są serdecznie wdzięczni za podjętą inicjatywę dotycząca poszerzenia ul. Pilczyckiej. Pragniemy...rozwiń całość

   Podpisuję się pod tym co napisał er-es:
   "Mieszkańcy Maślic, Pracz, Stabłowic i oczywiście Kozanowa są serdecznie wdzięczni za podjętą inicjatywę dotycząca poszerzenia ul. Pilczyckiej. Pragniemy zwrócić uwagę, że ul. Lotnicza na którą tak chętnie powołują się miejscy urzędnicy - to tylko 2/dwa/ pasy prowadzące do centrum miasta.
   Wspominanie o AOW jako alternatywie dla dojazdu do części centralnej miasta to chyba jakiś głupi żart.
   Na ul. Lotniczej/Legnickiej już w chwili obecnej tworzą się bardzo często korki, a skierowanie tam dodatkowego ruchu spowoduje paraliż tej drogi. Pamiętajmy też o tym, że władze miasta robią wszystko aby maksymalnie zniechęcić kierowców do korzystania ze ścisłego centrum miasta, więc przemieszczanie się ulicami:Pilczycka,Popowicka,Długa,Dubois,Drobnera do Sienkiewicza jest przeciwwagą do trasy Lotnicza, Legnicka, Kazimierza, Plac Grunwaldzki.
   Naturalnym przedłużeniem dwupasmowej ul. Popowickiej jest dwupasmowa ul. Pilczycka.
   Po ilości samochodów jadących tą ulicą w stronę Osobowic, jak i do Tesco/Obi na ul. Długiej i dalej w stronę ul. Sienkiewicza doskonale widać,że wbrew życzeniom urzędników, ul. Pilczycka była - jest i będzie mocno eksploatowana.
   Linia tramwaju+ kończy swój bieg na Kozanowie, i w obrębie stadionu, tak więc gro osób z Maślic, Pracz, Stabłowic jest skazanych na jazdę samochodem.
   Mieszkając na Maślicach wiem, że często w jednej rodzinie są dwa samochody - bo ludzie pracują w różnych punktach miasta i o różnych porach. Komunikacja autobusowa to totalna porażka, więc czy nam się to podoba - czy nie, biorąc pod uwagę niesamowite tempo rozwoju budownictwa w tej części miasta, należy zapewnić max. przepustowość dróg - w tym ul. Pilczyckiej.
   Jeśli nie zostanie to zrobione teraz, to zapewne taki stan rzeczy utrzyma się przez kolejne długie lata, a jak są realizowane obietnice - wszyscy doskonale wiemy! Ja też wiem, bo głosowałem na radnego, który 4 lata temu obiecywał rozwiazanie problemu ul. Pilczyckiej.
   Pilczycka - to sprawa Kozanowa, Pilczyc, Maślic, Pracz, Stabłowic!. To również sprawa dojazdu DO i Z stadionu!. To sprawa przemieszczania się służb ratunkowych w tym rejonie miasta!"
   A ja dodam: już dość wjeżdżania na pobocze, aby przepuścić pogotowie czy straż!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp dla

   gruby (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   Cytat:
   Ten oszust z pięknym uśmiechem, mówi prawdę i tylko prawdę!!! Barany dzięki którym rządzi miastem pozbawili nas Wielkiego Wrocławia!!!


   Szkoda wielka że nie pozbyto się Ciebie...rozwiń całość

   Cytat:
   Ten oszust z pięknym uśmiechem, mówi prawdę i tylko prawdę!!! Barany dzięki którym rządzi miastem pozbawili nas Wielkiego Wrocławia!!!


   Szkoda wielka że nie pozbyto się Ciebie przechero.Żeby kogoś oceniać nie można samemu być baranem.
   To co wypisujesz to bełkot pełen nienawiści.Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad wyjazdem (na stałe)
   np. do "Wielkiej Warszawy" skoro Wrocław jest Ci za mały.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doceniamy aktualne inwestycje

   Kozanowianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   i zdajemy sobie sprawe, ze nie mozna bez konca poszerzac ulic. W miescie nie ma na to miejsca. A samochodow wciaz bedzie przybywac i wciaz bedzie na ulicach za wasko. Jedynym wyjsciem sa...rozwiń całość

   i zdajemy sobie sprawe, ze nie mozna bez konca poszerzac ulic. W miescie nie ma na to miejsca. A samochodow wciaz bedzie przybywac i wciaz bedzie na ulicach za wasko. Jedynym wyjsciem sa alternatywne mozliwosci komunikacji. Tramwaj Plus to krok w dobrym kierunku. Przesiadlam sie jakis czas temu do tramwajow i autobusow i bardzo sobie chwale te zmiane (nie jest idealnie, bo mogloby byc czysciej w srodkach komunikacji miejskiej). Z samochodu nie zrezygnowalam calkowicie i korzystam z niego gdy to konieczne (np. zakupy), albo mozliwe (poza godzinami szczytu).
   Mozna albo wciaz narzekac, albo sprobowac znalezc lepsze rozwiazanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   arogancja Wrocławian

   leonislaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   A o dolnym Śląsku ktoś pomyślał ? Wrocław pożera wszelkie pieniądze na remonty i budowe dróg. Lista wstrzymanych inwestycji na Dolym Ślasku jest bardzo duża zpowdu np obwodnicy Wrocławia Wiec...rozwiń całość

   A o dolnym Śląsku ktoś pomyślał ? Wrocław pożera wszelkie pieniądze na remonty i budowe dróg. Lista wstrzymanych inwestycji na Dolym Ślasku jest bardzo duża zpowdu np obwodnicy Wrocławia Wiec wiecej pokory , jak wam za wąsko to sie przeprowadzacie gdzieś indziej zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kom

   sgtokar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 33

   Drodzy mieszkańcy Maślicz, Pracz, Stabłowic i oczywiście Kozanowa. Porszę dostrzec to ile inwestycji związanych z Euro i infrastrukturą w waszej okolicy powstało w związku z tym przedsięwzięciem....rozwiń całość

   Drodzy mieszkańcy Maślicz, Pracz, Stabłowic i oczywiście Kozanowa. Porszę dostrzec to ile inwestycji związanych z Euro i infrastrukturą w waszej okolicy powstało w związku z tym przedsięwzięciem. Poszerzenie Lotniczej, nowa linia tramwajowa, autostradowa obwodnica Wrocławia. Proszę o wskazanie w takiej odległości od centrum osiedli której w odległości poniżej kilometra mają równolegle dwie trasy z tylko „dwoma” pasami.
   Czas czekania na Lotnicza/Milenijna jak i Popowicka/Milenijna nie zmieni w kierunku centrum się nie zmieni po wybudowaniu nawet 3 pasów zarówno nawet na Lotniczej jak i Pilczyckiej. Tak jak na FAT’cie będą stały w korku z powodu ograniczonych cykli świetlnych. Zamiast stania na jednym pasie mieszkańcy będą stali na dwóch.

   Jak jakaś linia kończy się w danym miejscu to znaczy że nie da się dojechać. Więc chcesz powiedzieć że teraz jest niemożliwe dojechanie z Psiego Pola na Nowy Dwór na przykład bo nie ma jednej linii pomiędzy tymi osiedlami?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kochana gazeto

   er-es (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   Mieszkańcy Maślic, Pracz, Stabłowic i oczywiście Kozanowa są serdecznie wdzięczni za podjętą inicjatywę dotycząca poszerzenia ul. Pilczyckiej. Pragniemy zwrócić uwagę, że ul. Lotnicza na którą tak...rozwiń całość

   Mieszkańcy Maślic, Pracz, Stabłowic i oczywiście Kozanowa są serdecznie wdzięczni za podjętą inicjatywę dotycząca poszerzenia ul. Pilczyckiej. Pragniemy zwrócić uwagę, że ul. Lotnicza na którą tak chętnie powołują się miejscy urzędnicy - to tylko 2/dwa/ pasy prowadzące do centrum miasta.
   Wspominanie o AOW jako alternatywie dla dojazdu do części centralnej miasta to chyba jakiś głupi żart.
   Na ul. Lotniczej/Legnickiej już w chwili obecnej tworzą się bardzo często korki, a skierowanie tam dodatkowego ruchu spowoduje paraliż tej drogi. Pamiętajmy też o tym, że władze miasta robią wszystko aby maksymalnie zniechęcić kierowców do korzystania ze ścisłego centrum miasta, więc przemieszczanie się ulicami:Pilczycka,Popowicka,Długa,Dubois,Drobnera do Sienkiewicza jest przeciwwagą do trasy Lotnicza, Legnicka, Kazimierza, Plac Grunwaldzki.
   Naturalnym przedłużeniem dwupasmowej ul. Popowickiej jest dwupasmowa ul. Pilczycka.
   Po ilości samochodów jadących tą ulicą w stronę Osobowic, jak i do Tesco/Obi na ul. Długiej i dalej w stronę ul. Sienkiewicza doskonale widać,że wbrew życzeniom urzędników, ul. Pilczycka była - jest i będzie mocno eksploatowana.
   Linia tramwaju+ kończy swój bieg na Kozanowie, i w obrębie stadionu, tak więc gro osób z Maślic, Pracz, Stabłowic jest skazanych na jazdę samochodem.
   Mieszkając na Maślicach wiem, że często w jednej rodzinie są dwa samochody - bo ludzie pracują w różnych punktach miasta i o różnych porach. Komunikacja autobusowa to totalna porażka, więc czy nam się to podoba - czy nie, biorąc pod uwagę niesamowite tempo rozwoju budownictwa w tej części miasta, należy zapewnić max. przepustowość dróg - w tym ul. Pilczyckiej.
   Jeśli nie zostanie to zrobione teraz, to zapewne taki stan rzeczy utrzyma się przez kolejne długie lata, a jak są realizowane obietnice - wszyscy doskonale wiemy! Ja też wiem, bo głosowałem na radnego, który 4 lata temu obiecywał rozwiazanie problemu ul. Pilczyckiej.
   Pilczycka - to sprawa Kozanowa, Pilczyc, Maślic, Pracz, Stabłowic!. To również sprawa dojazdu DO i Z stadionu!. To sprawa przemieszczania się służb ratunkowych w tym rejonie miasta! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głosujcie na Dutkiewicza!!!

   wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   Ten oszust z pięknym uśmiechem, mówi prawdę i tylko prawdę!!! Barany dzięki którym rządzi miastem pozbawili nas Wielkiego Wrocławia!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łączmy się na fb

   Czteropasomowa Pilczycka! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   Zapraszamy na stronę na fb: http://www.facebook.com/pages/Czteropasowa-Pilczycka-na-calej-dlugosci/161560410561348

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kochana gazeto..

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   .. dlaczego wciąż jesteś głucha na apele ludzi, którzy nie są za poszerzeniem ulicy Pilczyckiej? Strasznie małą uwagę przywiązujecie w artykułach do tego, że droga będzie w strategicznych punktach...rozwiń całość

   .. dlaczego wciąż jesteś głucha na apele ludzi, którzy nie są za poszerzeniem ulicy Pilczyckiej? Strasznie małą uwagę przywiązujecie w artykułach do tego, że droga będzie w strategicznych punktach poszerzona i na wszystkich skrzyżowaniach będzie system inteligentnego oświetlenia, który zwiększy przepustowość drogi.. ale nieee... lepiej narzekać, krytykować i być ślepym na tramwaj i całą modernizację drogową zachodniej części miasta ( Lotnicza, Śląska, Królewiecka)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE

   sgtokar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

   „Nie przekonują ich argumenty urzędników, że ruch przeniesie się na szeroką po przebudowie ul. Lotniczą i autostradową obwodnicę Wrocławia. Ich zdaniem, ze stale rozbudowujących się osiedli -...rozwiń całość

   „Nie przekonują ich argumenty urzędników, że ruch przeniesie się na szeroką po przebudowie ul. Lotniczą i autostradową obwodnicę Wrocławia. Ich zdaniem, ze stale rozbudowujących się osiedli - Stabłowic i Maślic, ul. Pilczycką coraz więcej kierowców będzie wracało i dojeżdżało do centrum miasta.”
   Właśnie rozumiem że mieszkańców mogłoby to nie przekonać. Gazety Wrocławskiej najwyraźniej takie fakty też nie przekonują.

   Podstawowy problem jest taki i czemu nikt tego nie zauważa i zrozumieć w Gazecie też nie chce. Do skrzyżowania przy FAT;cie dochodzą dwa pasy od każdej strony. I czy to rozwiązało problem korków? Nie, bo brak jest estakda w tej okolicy. Tak samo taki estakad nie ma ani przy skrzyżowaniu Pilczyckiej z obwodnicą Sródmiejską, ani przy Lotniczej. Tyle ile samochodów może przejechać w jednym cyklu przez skrzyżowanie o tyle odcinek dwupasmowy istnieje. Czy natomiast ktoś będzie stał w korku na dwóch pasach ruchu, czy na jednym to bez różnicy. Tymczasem ja z Psiego Pola do osiedla na Kiełczowskiej już nawet nie żądam dobrego dojazdu do autostradowej obwodnicy, czy dwóch pasów pod domem.
   Chciałbym jedynie jednopasmową drogę bez dziur omijającą ulicę Krzywoustego. A Maślice i Kozanów tymczasem w związku z EURO dostają takie prezenty kosztem całego miasta że tylko pozazdrościć. No ale cóż apetyt rośnie w miarę jedzenia.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama