Gdy sygnalizuję zamiar skrętu, czy mogę zmienić zdanie?

  Gdy sygnalizuję zamiar skrętu, czy mogę zmienić zdanie?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gdy sygnalizuję zamiar skrętu, czy mogę zmienić zdanie?

  ©Janusz Wójtowicz/zdjecie ilustracyjne

  Czy włączenie kierunkowskazu wymusza na mnie skręt, czy mogę zmienić decyzję (jeśli przykładowo pomyliłem wjazd)? Czy jest jakiś jednoznaczny przepis to określający? – pyta nasz Czytelnik Bartłomiej Dębicki. Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.
  Gdy sygnalizuję zamiar skrętu, czy mogę zmienić zdanie?

  ©Janusz Wójtowicz/zdjecie ilustracyjne

  Sytuację miałem następującą. Jechałem do Tesco na ul. Długą (od strony Cybulskiego). Delikatnie zwolniłem włączając kierunkowskaz, jednak gdy zauważyłem, że pierwszy zjazd jest do Obi zmieniłem decyzję (nie wykonywałem jeszcze manewru) i wyłączyłem kierunkowskaz chcąc jechać dalej prosto i skręcić 15 metrów dalej na wjazd bezpośredni do Tesco. Jednak w momencie, gdy zacząłem jechać prosto, "wyrósł" przede mną rowerzysta, który - praktycznie nie zwalniając - jechał w poprzek drogi przez skrzyżowanie prosto do Obi. Moje pytanie brzmi: czyj był błąd. Mój - bo zmieniłem decyzję, czy jego - bo nie zachował ostrożności i nie czekając na mój manewr zaczął jechać przez skrzyżowanie – pyta Pan Bartłomiej.

  O przepisy w tym zakresie zapytaliśmy mł. insp. Marka Konkolewskiego z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusz informuje, że każdą sytuację rozpatruje się indywidualnie, ale ogólnie przepisy nie zabraniają zmiany decyzji, o ile nie powoduje ona zagrożenia na drodze.

  – W każdym momencie kierunkowskaz możemy wyłączyć, chyba że nagła zmiana decyzji może być niebezpieczna. Kierunkowskaz sygnalizuje nasz zamiar, dlatego w rozumieniu prawa jest to świadome, wyraźne, celowe i wykonane zawczasu – wyjaśnia Marek Konkolewski.

  Tłumaczy, że gdy na ruchliwym skrzyżowaniu ktoś np. wyłącza nagle lewy i włącza prawy kierunkowskaz, to nie jest to poprawne działanie. – Nie wyobrażam sobie tego w ruchliwym miejscu, to niedopuszczalne. Sygnalizując skręt mam być czytelny, przewidywalny, a nie jestem taki, gdy zmieniam kierunek ruchu i może to spowodować groźną sytuację, dezorientuję wtedy innych kierowców. Ale jeśli droga jest pusta, to nagła zmiana kierunku nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Trzeba je po prostu przewidzieć – mówi Konkolewski. Niedopuszczalne jest też oczywiście sygnalizowanie skrętu w lewo, a pojechanie w prawo i na odwrót.

  Dodaje, że gdy nie jesteśmy pewni, gdzie jechać, lepiej nie włączać kierunkowskazu i potem zmienić nagle zdanie, tylko najlepiej nie sygnalizować nic, a ewentualnie tuż przed skrętem włączyć kierunkowskaz. Gdy zorientujemy się o pomyłce za późno, dokończmy manewr, każdy może się pomylić – najwyżej zawrócimy. – Lepiej nadrobić 200 metrów, niż doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze – wyjaśnia Konkolewski.

  Jeśli przed nami "wyrośnie" nagle przeszkoda, np. na jezdnię wbiegnie pies albo wjedzie rowerzysta - wtedy odruchowo wykonujemy manewr, by przeszkodę ominąć. – Gdy mamy czas na włączenie kierunkowskazu przed ominięciem przeszkody, zróbmy to – apeluje Konkolewski.

  W tym konkretnym przypadku, który opisuje nasz Czytelnik, mało jest danych – czy rowerzysta przeciął jezdnię w niedozwolonym miejscu, czy jedynie zmieniał pas? Jaki był ruch? Jak szybko jechały pojazdy? Gdyby doszło do jakiejś kolizji policja rozpatrywałaby ten przypadek analizując wszystkie aspekty. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy uczestnik ruchu drogowego powinien poruszając się po drogach zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje też zasada ograniczonego zaufania.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (67)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Język polski

   Jot; (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Do Pani Autorki
   Czy nie brzmiałoby lepiej:
   Czy mogę zmienić zdanie, gdy sygnalizuję zamiar skrętu?
   zamiast
   "Gdy sygnalizuję zamiar skrętu, czy mogę zmienić zdanie?"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   ;) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   To nie jest kącik gramatyczny ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   film

   autor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Proszę: https://www.youtube.com/watch?v=cTMSqLABUk8&feature=youtu.be

   Zgrałem, żeby nie było już wątpliwości. Sprawdziłem dodatkowo, tam są światła (można zobaczyć na google maps), więc rowerzysta...rozwiń całość

   Proszę: https://www.youtube.com/watch?v=cTMSqLABUk8&feature=youtu.be

   Zgrałem, żeby nie było już wątpliwości. Sprawdziłem dodatkowo, tam są światła (można zobaczyć na google maps), więc rowerzysta jechał na czerwonym świetle, a raczej stał już przed nim. Opublikowane szczególnie dla bardzo udzielającemu się tutaj "rowerzysty".

   pozdrawiamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nierzetelnie komentujesz film

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6


   Zgrałem, żeby nie było już wątpliwości. Sprawdziłem dodatkowo, tam są światła (można zobaczyć na google maps), więc rowerzysta jechał na czerwonym świetle, a raczej stał już przed nim....rozwiń całość


   Zgrałem, żeby nie było już wątpliwości. Sprawdziłem dodatkowo, tam są światła (można zobaczyć na google maps), więc rowerzysta jechał na czerwonym świetle, a raczej stał już przed nim. Opublikowane szczególnie dla bardzo udzielającemu się tutaj "rowerzysty".
   --------
   Nie rozumiem co piszesz.Nie mam tej wiedzy co ty bo nie byłem tam.
   1) Na filmie widzę auta pędzące ponad 80km/h w terenie zabudowanym w rejonie przystanku i przejść dla pieszych w dodatku gdy jest ciemno

   2) rowerzysta jechał prawidło po jezdni bo na przejściu nie ma przejazdu
   Jechał na wprost w ulice Michalczyka a tam zapewne skręcał na ścieżkę do czego był zobowiązany przepisami.

   3) bzdury piszesz ze rowerzysta jechał na czerwonym.
   Wyraźnie widać ze jechał już za światłami a te go nie obowiązywały .
   Podobnych skrzyżowań jest więcej np Ślężna /Skierniewicka Ślężna /Weigla , Wiśniowa/Sudecka gdzie światłą są tylko dla jednego kierunku i nie dochodzi do wypadków a jadący z podporządkowanych wciskają się miedzy auta jadące główną.

   Już wyjaśniłeś, że zmyliłeś rowerzystę włączając migacz tak jakbyś chciał skręcić w Michalczyka lub jakiś wjazd wcześniejszy, np stanąć w zatoczce autobusowej (była tam kiedyś chyba myjnia)

   więc rowerzysta jechał na czerwonym świetle, a raczej stał już przed nim. Opublikowane szczególnie dla bardzo udzielającemu się tutaj "rowerzysty".
   ------
   Bzdura.Wyraźnie widać rowerzysta stał dłuższy czas na środku skrzyżowania już za światłami więc nie mógł ich widzieć i ruszył dopiero gdy przejechały auta jadące na wprost
   Jeśli zachęciłeś go mylącym kierunkowskazem to się módl że nie zabiłeś człowieka

   Nie rozumiem twoich obiekcji.Zachowujesz ie tak jakby paliło cię sumienie i na silę szukasz dla siebie usprawiedliwienia.
   Jeśli to efekt szoku to dobrze o zapamiętasz ze są sytuacje ktorych nie przewidujesz np skrzyżowania ze światłami tylko na jednym wlocie .
   Dobrze, że ten rower miał specjalnie odblaskowe opony to zareagowałeś wcześniej .
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JEstes Idiotą klasy czechofila czy innego benka

   T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Tak wygląda skrzyżowanie z kierunku z którego jechał ten cymbał na rowerze. Wiesz co to sa przepisu ruchu drogowego, lewoskręt, sygnalizator kierunkowy??

   1. Złamał przepisy wjeżdżając na...rozwiń całość

   Tak wygląda skrzyżowanie z kierunku z którego jechał ten cymbał na rowerze. Wiesz co to sa przepisu ruchu drogowego, lewoskręt, sygnalizator kierunkowy??

   1. Złamał przepisy wjeżdżając na skrzyżowanie na czerwonym, światło zielone dla lewoskrętu włącza się tylko gdy dla kierunku przecinającego jest światło czerwone. NA filmie samochód ma zielone - ergo pedalarz ma czerwone.

   2. Zasranym obowiązkiem cymbała na 2 kółkach (pomijam to że miał czerwone tym razem), skręcającego w lewo na skrzyżowaniu jest przepuszczenie wszystkich z kierunku przecinanego przez niego, także tych którzy skręcają w prawo (pierwszeństwo z prawej strony). Co wiecej w przypadku zawracania na głównej, zawracający ma obowiązek przepuszczenia samochodów skręcających z podporządkowanej na główna w prawo!! (trochę dziwne ale tak jest bo dla zawracającego znajda się po prawej stronie)

   3. Na filmie widać że cymbał na rowerze nie jest na pasach tylko na jezdni, zresztą na przejściu i tak było czerwone.

   4. Jak by mu samochód w tyłek wjechała to jak by sie tłumaczył - wjechał na drogę z miejsca gdzie nie ma świateł ( przez trawnik tam gdzie reklama na googlu jest ) i że są skrzyżowania gdzie "nie ma świateł".

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sameś idiota a o jeździe rowerem wiesz tyle co zapamiętaleś z dzieciństwa

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie zamierzam tak jak oni z kretynem rozmawiać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Linka mi się zapomniało

   T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ht tp://goo .gl /maps/x7NmU

   tylko skasować spacje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   google maps

   Steve (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   czyli rozumiem, że te światła do skrętu w lewo i zawracania nie obowiązują rowerzystów i można za nie wjechać na czerwonym i jechać na swoje wyczucie?...rozwiń całość

   czyli rozumiem, że te światła do skrętu w lewo i zawracania nie obowiązują rowerzystów i można za nie wjechać na czerwonym i jechać na swoje wyczucie? https://www.google.pl/maps/@51.1186971,17.0153381,3a,75y,130.38h,82.04t/data=!3m4!1e1!3m2!1suq5aMStx-OVG4twyL-thEw!2e0 zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Światło czerwone blokuje wjazd na skrzyzowanie a nie zjazd

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dokładnie jest tak jak piszesz.
   Jedzie się na wyczucie bo świateł nie widać.
   To ta sama sytuacja jak wjeżdżasz na wielkie zakorkowane skrzyżowanie i masz obowiazek zjechac z niego nawet jak jest...rozwiń całość

   Dokładnie jest tak jak piszesz.
   Jedzie się na wyczucie bo świateł nie widać.
   To ta sama sytuacja jak wjeżdżasz na wielkie zakorkowane skrzyżowanie i masz obowiazek zjechac z niego nawet jak jest czerwone.
   Nie wiesz czy jest czerwone czy dalej zielone bo światła masz za plecami w wolno się poruszasz.
   Tak samo piesi wchodzą na zielonym ale już wolno im iść na czerwonym

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyrdymały piszesz

   T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   By usprawiedliwić swoje i cymbała na 2 kółkach jazdę, A może to ty tak się bronisz?
   Ten cymbał nie miała prawa się tam znaleźć. Są 3 możliwości:

   1)Zignorował (najbardziej prawdopodobne) czerwone...rozwiń całość

   By usprawiedliwić swoje i cymbała na 2 kółkach jazdę, A może to ty tak się bronisz?
   Ten cymbał nie miała prawa się tam znaleźć. Są 3 możliwości:

   1)Zignorował (najbardziej prawdopodobne) czerwone na sygnalizatorze kierunkowym w lewo
   2)Jechał pod prąd pasem po lewej stronie w kierunku miast i skręcił sobie w prawo bo mu tam wygodnie
   3)jechał na skuśkę przez skrzyżowanie z trawnika przy pasie w kierunku miasta, którędy nie miał prawa jechać.

   Nie ma możliwości by "gapcio" nie zdążył na zielonym w lewo - patrząc jak szybko pedałował przed samochodem, oraz jak długo świeci się zielone w kierunku Hita. Przy sygnalizatorze kierunkowym miał na 100% czerwone, z przejścia także nie mógł wylecieć bo oba miały czerwone.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiem co widzę na filmie

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   1)Zignorował (najbardziej prawdopodobne) czerwone na sygnalizatorze kierunkowym w lewo
   -------
   Jak wychodzisz z idiotycznego założenia to potem dochodzisz do idiotycznych wniosków, bo one...rozwiń całość

   1)Zignorował (najbardziej prawdopodobne) czerwone na sygnalizatorze kierunkowym w lewo
   -------
   Jak wychodzisz z idiotycznego założenia to potem dochodzisz do idiotycznych wniosków, bo one opierają się na nieprawdzie.
   Na filmie widać ze rowerzysta stoi na środku skrzyżowania więc jego zielone miało prawo zamienić się w czerwone.

   2)Jechał pod prąd pasem po lewej stronie w kierunku miast i skręcił sobie w prawo bo mu tam wygodnie
   -----
   Nie rozumiem .Jechał z zachodu na północ i zatrzymał się aby przepuścić auta jadące z nadmierna prędkością.Musiał zatem zjechać na czerwonym , bo przecież nie będzie się cofał.
   Taka już dola rowerzysty ze nawet jak się ma zielone to trzeba poczekać aż auta zahamują bo życie ma się jedno.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .....

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Przy sygnalizatorze kierunkowym miał na 100% czerwone, z przejścia także nie mógł wylecieć bo oba miały czerwone.
   -------
   Kompletnie cie nie rozumiem.
   Gość nie jechał po przejściu tylko...rozwiń całość

   Przy sygnalizatorze kierunkowym miał na 100% czerwone, z przejścia także nie mógł wylecieć bo oba miały czerwone.
   -------
   Kompletnie cie nie rozumiem.
   Gość nie jechał po przejściu tylko prawidłowo po łączniku jedni.
   Widział piratów to przepuścił bo wyglądało ze jechali ponad 100 km/h a po ciemku trudno prędkość określić.
   Gościu jakiś legalista jest bo mógł jechać po przejeździe i ścieżce ale uparł się po jezdni .Niestety nie uwzględnił że przerwa między zielonymi ustawiana jest dla prędkości 50km/h a nie dla 15km/h i z ostał na skrzyzowaniu.
   Ponieważ widział tylko czerwone dla pieszych a nie widział jakie światło maja auta to niepotrzebnie skitrał i nie uciekł gdy miał jeszcze zielone.
   Gdy zobaczył że auto zwalnia i sygnalizuje skręt migaczem to wyliczył że przeskoczy przed nim .
   I tak zrobił choć auto przyspieszyło bo pojechało nie tak jak migacz pokazywał.
   Dobrze ze kierowca nie zabił, bo z nagrania prokurator wyciągnąłby podobne wnioski co ja.
   Nikt kto stoi na poprzecznej nie rusza aby wjechac pod maskę

   Pojeźdź rowerem o zobacz ile czasu potrzeba aby ruszyć rowerem po ciemku gdy np auta są zbyt blisko , przejechać łącznik i mieć pewność że ma się jeszcze zielone gdy widział już czerwone dla pieszych .

   Dodatkowo przepis nakazuje rowerzyście przy skręcie w lewo dobić do lewego krawężnika. Auta jakie zawracały mogły mu zajechać drogę gdy on nie chciał zawracać tylko jechać w Michalczyka.Zatem musiał przeczekać i przepuścić wszystkie zawracające auta aby dobić do prawego krawężnika i pojechać na wprost,Te manewry po ciemku trwają a zielone może tam,mieć mniej niż 10 s,

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..........

   ..... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   3)jechał na skuśkę przez skrzyżowanie z trawnika przy pasie w kierunku miasta, którędy nie miał prawa jechać.
   ------
   Ja widzę ze stał na jezdni łącznika służącego do zawracania .
   Światła są tam...rozwiń całość

   3)jechał na skuśkę przez skrzyżowanie z trawnika przy pasie w kierunku miasta, którędy nie miał prawa jechać.
   ------
   Ja widzę ze stał na jezdni łącznika służącego do zawracania .
   Światła są tam tak cofnięte ze przy czasach ustawionych dla aut mógł nie zdarzyć przeskoczyć.
   Po co miałby po trawnikach jeździć jak obok jest przejście i mógł jechać zebrze?

   Nie ma możliwości by "gapcio" nie zdążył na zielonym w lewo - patrząc jak szybko pedałował przed samochodem, oraz jak długo świeci się zielone w kierunku Hita.
   ------
   Po ciemku rowerzysta musi jeździć uważnie a nie ścigać się z autami kto szybciej zjedzie ze skrzyżowania
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zjazd do obi

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   skoro z naprzeciwka jest zielone, to rowerzysta miał czerwone. tyle.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oni muszą mieć czerwone bo, ja mam zielone, ha ha

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   skoro z naprzeciwka jest zielone, to rowerzysta miał czerwone. tyle.
   --------
   Ale logika.
   Jakbyś nie był słoikiem to byś wiedział że we Wrocławiu są skrzyżowania ze światłami tylko na jednym...rozwiń całość

   skoro z naprzeciwka jest zielone, to rowerzysta miał czerwone. tyle.
   --------
   Ale logika.
   Jakbyś nie był słoikiem to byś wiedział że we Wrocławiu są skrzyżowania ze światłami tylko na jednym locie.
   Jest tak np tam gdzie droga poprzeczna jest za przejściem ze światłami.
   Nawet na Obwodnicy Śródmiejskiej w końcu najważniejszej drodze tak jest przy Sudeckiejzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurs dla redaktorów

   mjodek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Jeśli przed nami "wyrośnie" nagle przeszkoda, np. na jezdnię wbiegnie pies albo wjedzie rowerzysta - wtedy odruchowo wykonujemy manewr, by przeszkodę ominąć. – Gdy mamy czas na włączenie...rozwiń całość

   Jeśli przed nami "wyrośnie" nagle przeszkoda, np. na jezdnię wbiegnie pies albo wjedzie rowerzysta - wtedy odruchowo wykonujemy manewr, by przeszkodę ominąć. – Gdy mamy czas na włączenie kierunkowskazu przed ominięciem przeszkody, zróbmy to – apeluje Konkolewski.

   A co jeśli przed nami nagle "wyrośnie" przeszkoda - np. na jezdnię wbiegnie pies albo wjedzie rowerzysta? Wtedy odruchowo wykonujemy manewr, by przeszkodę ominąć. – Gdy mamy czas na włączenie kierunkowskazu przed ominięciem przeszkody, zróbmy to – apeluje Konkolewski.

   WTF?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Amator

   Jot; (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   " – Gdy mamy czas na włączenie kierunkowskazu przed ominięciem przeszkody, zróbmy to – apeluje Konkolewski."
   Mimo wszystko wolałbym bez myślnika przed "Gdy...:"
   "Gdy mamy czas na włączenie...rozwiń całość

   " – Gdy mamy czas na włączenie kierunkowskazu przed ominięciem przeszkody, zróbmy to – apeluje Konkolewski."
   Mimo wszystko wolałbym bez myślnika przed "Gdy...:"
   "Gdy mamy czas na włączenie kierunkowskazu przed ominięciem przeszkody, zróbmy to – apeluje Konkolewski."
   Gdyby to było w środku zdania, to owszem. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bi-tekst bi-Skupin

   Krasnal Adamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Skupin zawsze w formie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doceniamy styl pisania pani Weroniki.To wazne wobec tabloidyzacji GWr

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Pani Weronika pisze dobre teksty w GWr, porusza realne problemy
   Może być z niej dobry dziennikarz.
   Polecam naczelnemu aby jakąś premię dal aby wam nie uciekła

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może jakiś kurs dla kierowców zrobić w gazecie?

   diffy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Może jakiś kurs dla kierowców zrobić w gazecie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przynajmniej włączył kierunkowskaz.

   Krasnal Adamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Mnie zawsze wkurzają goście, którzy najpierw zwalniają do dwójki i dopiero kilka metrów przed zakrętem łaskawie włączają kierunkowskaz. Mnóstwo jest takich. Mnie na kursie uczono, że nie ma na to...rozwiń całość

   Mnie zawsze wkurzają goście, którzy najpierw zwalniają do dwójki i dopiero kilka metrów przed zakrętem łaskawie włączają kierunkowskaz. Mnóstwo jest takich. Mnie na kursie uczono, że nie ma na to przepisu, ale dobrym zwyczajem jest włączenie kierunkowskazu na tyle wcześnie, żeby zdążył mrugnąć sześć razy. Z praktyki wiem, że to odpowiednia liczba. Gdy jedzie przede mną albo nadjeżdża mi z prawej taki, który zakręt sygnalizuje dopiero podczas zakrętu, to mam ochotę go zbluzgać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mnie uczono inaczej

   Ringtone (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Najpierw włączam kierunkowskaz później zwalniam.
   Najpierw kierunkowskazy a później stop

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę nie podnosić kwestii ktore są teoretyczne a ganić zahowania niebezpieczne

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Panie Kąkolewski jak rowerzysta może przecinać jezdnię w niedozwolonym miejscu.
   Nie ma listy takich miejsc gdzie nie można przeciąć drogi.
   Jeśli jest tam wjazd do hipermarketu to przecież rower...rozwiń całość

   Panie Kąkolewski jak rowerzysta może przecinać jezdnię w niedozwolonym miejscu.
   Nie ma listy takich miejsc gdzie nie można przeciąć drogi.
   Jeśli jest tam wjazd do hipermarketu to przecież rower miał prawo tam wjeżdżać.
   Jeśli jechał po przejeździe rowerowym (jest tam kilka) to tym bardziej miał pierwszeństwo

   Przecięcie dróg to skrzyżowanie i o pierwszeństwie decydują znaki.
   Także wolno się włączać do ruchu jeśli pojazd skręca .
   Rowerzysta ma prawo zmienić pas ruchu kiedy chce i kiedy nie jest wyprzedzany(ogranicza tylko linia ciągła).
   Proszę pana policjanta o więcej rozwagi w sprawach prewencji.
   Jasne ze każda sytuacja jest inna i ta może być tendencyjnie opisana przez sprawcę zagrożenia.
   Jednak są zasady ruchu i proszę nie wciskać kitu kierowcom ze rowerzysta ma się bać wykonania manewru bo jakiś pojazd może pojechać w inną strunę niż sygnalizuje.

   Sprawa jest banalna , jeśli ktoś chciał skręcić to znacznie zwolnił.
   W tej sytuacji jeśli chce jechać na wprost to oczywiście może, bo z małej prędkości nie stworzy zagrożenia jeśli jeszcze bardziej zwolni lub się zatrzyma a gdy stwierdzi że wszyscy pojęli że nie będzie skręcał to pojedzie prosto.
   Potrzeba kilku sekund aby zauważono, że jego migacz nie pracuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nóz się w kieszeni otwiera jak się to czyta.Dlaczego on jeszcze nie wylądował na drzewie lub rowie?

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

   Moje pytanie brzmi: czyj był błąd. Mój - bo zmieniłem decyzję, czy jego - bo nie zachował ostrożności i nie czekając na mój manewr zaczął jechać przez skrzyżowanie – pyta Pan Bartłomiej....rozwiń całość

   Moje pytanie brzmi: czyj był błąd. Mój - bo zmieniłem decyzję, czy jego - bo nie zachował ostrożności i nie czekając na mój manewr zaczął jechać przez skrzyżowanie – pyta Pan Bartłomiej.
   --------------
   Za samo publiczne rpzyznaie sie ze wprowadził w bałd innych uzytkowników ruchu nalezy sie prokurator.
   Należy tenu gosciowi zawiesić rpawo jazdy i skierowac na sprawdzenei znajaomosci kodeksu drogowego.
   Każdy zmoe popełnić bład na drodze ale po czasie on jeszcze nei zdaje sobie sprawy co zrobił.

   To potencjalny MORDERCA.
   Takim ludziom należy dożywotnio zabierać prawo jazdy bo przyznaje się publicznie ze nie tylko nie zna PoRD ale i mózg mu funkcjonuje nieprawidłowo.
   W takiej sytuacji kierowca który rozumie ze wprowadził w błąd mocno hamuje a nawet się zatrzymuje.
   Jest obowiązek zatrzymania się przed przejazdem rowerowym, bo tak nakazuje pierwszeństwo przejazdu.
   Nie ważne czy migał migaczem czy nie.
   Ten niedouczony kierowca nawet nie wie że rowerzysta ma pierwszeństwo.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Troszkę inaczej

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Jeżeli dobrze zrozumiałem to rowerzysta przecinał mu drogę a nie jechał wzdłuż drogi ścieżką rowerową. O ile jest tam (bo nie wiem) ścieżka dla rowerów w poprzek drogi równolegle do pasów i jeżeli...rozwiń całość

   Jeżeli dobrze zrozumiałem to rowerzysta przecinał mu drogę a nie jechał wzdłuż drogi ścieżką rowerową. O ile jest tam (bo nie wiem) ścieżka dla rowerów w poprzek drogi równolegle do pasów i jeżeli rowerzysta znajdował się już na "pasach" to kierowca powinien się zatrzymać i pozwolić mu zjechać z "pasów" tak jak w przypadku pieszego, który jeżeli prawidłowo wszedł na pasy i się na nich znajduje to kierowca ma obowiązek się zatrzymać i pozwolić pieszemu dokończenie przejścia na drugą stronę jezdni. Oczywiście włączony kierunkowskaz mógł zmylić rowerzystę bo popatrzył o cho gość skręca no to ten w pedał i na "pasy" aż tu nagle nie wiadomo dla czego kierowca wali na niego już bez włączonego kierunku.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz wątpliwość, że zmylił?

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Oczywiście włączony kierunkowskaz mógł zmylić rowerzystę bo popatrzył o cho gość skręca no to ten w pedał i na "pasy" aż tu nagle nie wiadomo dla czego kierowca wali na niego już bez włączonego...rozwiń całość

   Oczywiście włączony kierunkowskaz mógł zmylić rowerzystę bo popatrzył o cho gość skręca no to ten w pedał i na "pasy" aż tu nagle nie wiadomo dla czego kierowca wali na niego już bez włączonego kierunku.
   ------
   Nie mógł ale zmylił z pewnością.
   Rowerzyści wiedza ze kierowcy nie znają przepisów i choć na przejeździe rower ma pierwszeństwo to rowerzysta z reguły puszcza idiotę kierowce przodem.
   Jednak tu musiałby być bardzo ostrożny rowerzysta aby zakładać że skręcające auto pojedzie na wprostzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obrażasz

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Myślałem, że można z tobą konstruktywnie porozmawiać ale niestety jesteś bezczelny i brak ci kultury bo: "Rowerzyści wiedza ze kierowcy nie znają przepisów i choć na przejeździe rower ma...rozwiń całość

   Myślałem, że można z tobą konstruktywnie porozmawiać ale niestety jesteś bezczelny i brak ci kultury bo: "Rowerzyści wiedza ze kierowcy nie znają przepisów i choć na przejeździe rower ma pierwszeństwo to rowerzysta z reguły puszcza idiotę kierowce przodem."
   Ps. Odsetek rowerzystów nie znających przepisów jest większy od ludzi z uprawnieniami, to jest oczywiste. Zapraszam na ścieżkę rowerową na ulice Armii Krajowej i policz ilu rowerzystów nie przestrzega zakazu wjazdu określonego znakiem B-9.
   Dyskusja z toba jest jak dyskusja z przedstawicielem PIS-u.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OT merytoryczna dyskusja

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Dyskusja z tobą jest jak dyskusja z przedstawicielem PIS-u.
   ------
   Bardzo kulturalne.
   W takich wypadkach odpowiada się że dyskutuje się z POparpańcem.
   Właśnie taki styl dyskusji jaki...rozwiń całość

   Dyskusja z tobą jest jak dyskusja z przedstawicielem PIS-u.
   ------
   Bardzo kulturalne.
   W takich wypadkach odpowiada się że dyskutuje się z POparpańcem.
   Właśnie taki styl dyskusji jaki zaproponowałaś odchodząc od meritum skrytykowałem pisząc do Ciebie per Pan ( w tytule), a Ty mi o niekulturalnym zachowaniu.
   Tak jak Ty zachowują się starsi ludzie nie znający zasad panujących na forach.
   Nazwanie idioty kretynem to rzecz normalna i usprawiedliwiona.
   Zaproszenie do zapoznania się z przepisami dla osoby piszącej nie na temat nie jest niekulturalne.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Armi Krajowej to była porażka robiona wtedy gdy nikt nie umiał robić ścieżek

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zapraszam na ścieżkę rowerową na ulice Armii Krajowej i policz ilu rowerzystów nie przestrzega zakazu wjazdu określonego znakiem B-9.
   --------
   O który zakaz B9 ci chodzi?
   Dawno nie widziałem tam...rozwiń całość

   Zapraszam na ścieżkę rowerową na ulice Armii Krajowej i policz ilu rowerzystów nie przestrzega zakazu wjazdu określonego znakiem B-9.
   --------
   O który zakaz B9 ci chodzi?
   Dawno nie widziałem tam rowerzysty nie stosującego się do B9 a i B9 jakoś sobie nie przypominam.
   Na temat scieżki na Armii Krajowej można wiele napisać.
   Przyjdzie czas ją przystosować do przepisów a na razie oficer trochę ją ponaprawiał.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie umiesz duskutować i koncentrujesz się na kulturze. Wróć do meritum.Gdy chodzi o życie nie ma Wer

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Myślałem, że można z tobą konstruktywnie porozmawiać ale niestety jesteś bezczelny i brak ci kultury bo: "Rowerzyści wiedza ze kierowcy nie znają przepisów i choć na przejeździe rower ma...rozwiń całość

   Myślałem, że można z tobą konstruktywnie porozmawiać ale niestety jesteś bezczelny i brak ci kultury bo: "Rowerzyści wiedza ze kierowcy nie znają przepisów i choć na przejeździe rower ma pierwszeństwo to rowerzysta z reguły puszcza idiotę kierowce przodem."
   -------
   Mi brak kultury że tak duży odsetek kierowców jest idiotami?
   Możesz to uzasadnić

   Ps. Odsetek rowerzystów nie znających przepisów jest większy od ludzi z uprawnieniami, to jest oczywiste.
   -------
   Analiza przyczyn wypadków jakie niedawno robiłem pokazała ze w wypadkach z rowerzystami częściej byli winni kierowcy.
   Porównywanie znajomości przepisów miedzy rowerzystami a kierowcami po 3 miesięcznych kursach i egzaminach, często wielokrotnych, pokazuje ze nie rozumiesz jak jest zorganizowany system szkolenia w Polsce.

   Wyciągnij wnioski z tego że wyszkoleni uczestnicy ruchu częściej powodują wypadki niż niewyszkoleni.
   Można by z tego wyciągnąć wniosek ze szkolenie pogarsza sytuację.
   Oczywiście prawda jest trochę inna bo wielu kierowców coś tam pamięta z kursu ale wie że jak zabija rowerzystę to ten się nie będzie bronił i można zgłosić wtargniecie.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znak B-9 na Armii Krajowej

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Znak B-9 na Armii Krajowej, dziękuję i dobranoc. Kończę z tobą dyskusję. Stań sobie tam o jakiej porze tyko zechcesz i zobacz ilu rowerzystów nie przestrzega znaku B-9.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dawno nie widzialm B9 więc doprecyzuj

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Armii Krajowej to jedna z najdłuższych ulic w mieście.
   Jeśli chcesz podyskutować to daj linka do google lub chociaż napisz o jaki odcinek ci chodzi.

   Co widzisz złego w niestosowaniu ie do znaku...rozwiń całość

   Armii Krajowej to jedna z najdłuższych ulic w mieście.
   Jeśli chcesz podyskutować to daj linka do google lub chociaż napisz o jaki odcinek ci chodzi.

   Co widzisz złego w niestosowaniu ie do znaku B9?
   Czemu stawianie znaków B9 służy?
   Znasz dokładną definicję znaku B9?
   Otóż jest pewna sprzeczność przepisów bowiem już 3 lata temu zmieniono PoRD a nie zmieniono rozporządzenia o znakach.
   Gdyby cie zainteresowało to mogę wykazać że znaki B9 powinny być ściągnięte i to z kilku powodów.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   autor pytania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jechałem tamtędy jeszcze raz i pojazdy które mają skręt do OBI mają światła! Więc skoro ja miałem zielone to on miał czerwone (tylko, że przejechał przed nie i czekał sobie aż będzie miał "wolne")....rozwiń całość

   Jechałem tamtędy jeszcze raz i pojazdy które mają skręt do OBI mają światła! Więc skoro ja miałem zielone to on miał czerwone (tylko, że przejechał przed nie i czekał sobie aż będzie miał "wolne"). Tak, że mój błąd, że zadałem pytanie nie sprawdzając drugi raz, ale zamiast od razu wyzywać od "morderców" też można chwilę pomyśleć :) (to do Pana rowerzysty.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zjazd ze skrzyżowania czy zejście z pasow zwykle odbywa się na czerwonym

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Bzdura. Auta na Długiej mają światła bo jest przejście dla pieszych.
   Światła są tylko na wlocie.
   Jakbyś więcej jeździł to byś wiedział że w mieście są skrzyżowania gdzie nie ma świateł na każdym...rozwiń całość

   Bzdura. Auta na Długiej mają światła bo jest przejście dla pieszych.
   Światła są tylko na wlocie.
   Jakbyś więcej jeździł to byś wiedział że w mieście są skrzyżowania gdzie nie ma świateł na każdym wlocie.
   W tym przypadku nie ma przejścia na wylocie na zachód bo nie ma przejścia i na łączniku bo są wcześniej na wlocie zachodnim.
   Zatem zjeżdżający z łącznika na zachód czy na północ nie mają już świateł i muszą wjeżdżać miedzy auta lub czekać aż piesi będą mieli zielone.
   Ale i wtedy nie wiedzą czy nadjeżdżający ze wschodu nie mają zielonej strzałki .
   Na zachodzie na łącznikach i dużych skrzyzowaniach daje się powtórne światła uprawniające do zjazdu ze skrzyżowaniazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Udowodnij że nie jestes Idiotą

   T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I wklej linka ze zdjęciem skrzyżowania omawianego w art i na filmie.

   Ułatwię Ci - ht tp://goo .gl /maps/x7NmU - zacytuj mi tutaj jeszcze co to jest sygnalizator kierunkowy i lewoskręt

   (usuńcie...rozwiń całość

   I wklej linka ze zdjęciem skrzyżowania omawianego w art i na filmie.

   Ułatwię Ci - ht tp://goo .gl /maps/x7NmU - zacytuj mi tutaj jeszcze co to jest sygnalizator kierunkowy i lewoskręt

   (usuńcie spacje bo g***** system uznaje linka do gmaps za spam)
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pokazuejsz że Jesteś kretynem i liczysz że ktoś będzie z toba dyskutował?

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po co mam rozmawiać z kretynem który zachowuje się jak troll i obraza innych.Lecz się dziadu

   Pokazujesz, że jesteś kretynem i liczysz, że ktoś będzie z tobą dyskutował? No tak przecież jesteś...rozwiń całość

   Po co mam rozmawiać z kretynem który zachowuje się jak troll i obraza innych.Lecz się dziadu

   Pokazujesz, że jesteś kretynem i liczysz, że ktoś będzie z tobą dyskutował? No tak przecież jesteś kretynemzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panu też radzę zagladnąć do przepisów i na fotomapę bo coś słabiutko

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Jeżeli dobrze zrozumiałem to rowerzysta przecinał mu drogę a nie jechał wzdłuż drogi ścieżką rowerową. O ile jest tam (bo nie wiem) ścieżka dla rowerów w poprzek drogi równolegle do pasów i jeżeli...rozwiń całość

   Jeżeli dobrze zrozumiałem to rowerzysta przecinał mu drogę a nie jechał wzdłuż drogi ścieżką rowerową. O ile jest tam (bo nie wiem) ścieżka dla rowerów w poprzek drogi równolegle do pasów i jeżeli rowerzysta znajdował się już na "pasach" to kierowca powinien się zatrzymać i pozwolić mu zjechać z "pasów" tak jak w przypadku pieszego, który jeżeli prawidłowo wszedł na pasy i się na nich znajduje to kierowca ma obowiązek się zatrzymać i pozwolić pieszemu dokończenie przejścia na drugą stronę jezdni.
   --------
   Po co piszesz o pieszym?
   Nie znasz przepisów o rowerach?
   Są trochę inne niż dla pieszych.
   Nie znasz miejsca to po co piszesz?
   Tak są tam przejazdy rowerowe ale to nie ma znaczenia.
   Tam są tez drogi do wjazdu do hipermarketu i mógł jechać drogą.
   Kierofca to kompletny ignorant i leń bo che aby dziennikarz szukał mu przepisu.

   To potencjalny zabójca a nawet morderca .
   Tym razem nie zabił?
   Jak się go czyta to nabiera się pewności ze z czasem mu się to uda.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ps

   Ps (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tam są światła, rowerzysta pojechał na czerwonym


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu błąd kierowcy a rowerrzysta dostał nauczkę aby nie wierzyć migaczom

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie .Światła są dla pieszych i aut jadących od centrum.
   Są też światła do zawracania dla jadących w stronę centrum ale one są dużo dalej niż stał rowerzysta zatem ich nie mógł widzieć.
   Ponieważ...rozwiń całość

   Nie .Światła są dla pieszych i aut jadących od centrum.
   Są też światła do zawracania dla jadących w stronę centrum ale one są dużo dalej niż stał rowerzysta zatem ich nie mógł widzieć.
   Ponieważ są daleko rowerzysta mógł nie zdarzyć zjechać ze skrzyżowania.
   Przepuścił szaleńców jadących 80km/h a ruszył jak już aut jadących na wprost nie było, bo kierowca sygnalizował zamiar skrętu w prawo.

   Ta rozmowa jest zbędna .Na kazdym dużym skrzyżowaniu może być pojazd który nie zdążył zjechać więc jeśli go zmylimy migaczem może nam wjechać przed maskę zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ps.

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   U ciebie słabiutko z kulturą no ale tak jak ty to i ja pozwolę sobie na szpilę: czego się można spodziewać po rowerzyście.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bierzesz strone kierofcy a rowerzysci są niekulturalni bo giną?

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   ale tak jak ty to i ja pozwolę sobie na szpilę: czego się można spodziewać po rowerzyście.
   ---------
   To jest właśnie brak kultury a nie mój gdy wytknąłem ci że piszesz nie na temat bo sprawa nie...rozwiń całość

   ale tak jak ty to i ja pozwolę sobie na szpilę: czego się można spodziewać po rowerzyście.
   ---------
   To jest właśnie brak kultury a nie mój gdy wytknąłem ci że piszesz nie na temat bo sprawa nie dotyczy pieszych a przepisy dla nich są inne niż dla rowerzystów choćby przepis o wtargnięciu.
   Nawet gdybym był niekulturalny ty uogólniasz na rowerzystów
   Zrozum ludzie giną na droga bo są idioci kierofcy.
   Aby przestali ginąć najpierw trzeba wykosić idiotów na forach.
   Stąd się bierze agresywny ton moich wypowiedzi ale tylko pod adresem durniów.
   Szkoda czasu na dyskusje z idiotami.
   Przepisów ich powinni nauczyć na kursie albo oblać.
   Nie jest moja rolą edukować kogoś tak bezrozumnego.Pisze dla czytających a jak ktoś się tak buntuje jak ty to znaczy ze po części usprawidliwia kier-barana
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawsze byłem neikulturlny dla zabójców i potencjanych zabójców

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Co niekulturalnego popełniłem?
   Pisz o tym na czym się znasz bo inaczej więcej szkody czynisz niż pożytku.
   Pisane że kierowca ma przepuścić pieszego który już idzie po pasach kompromituje cie jako...rozwiń całość

   Co niekulturalnego popełniłem?
   Pisz o tym na czym się znasz bo inaczej więcej szkody czynisz niż pożytku.
   Pisane że kierowca ma przepuścić pieszego który już idzie po pasach kompromituje cie jako rozmówcę.
   Kto ci zaprzeczy i powie ze należy walić w pieszego?
   A że ja nerwowo odpowiadam?
   A jak reagować jeśli w tak podstawowych kwestiach ludzie wdają się w dyskusje typu zabić czy nie , zmylić kierunkowskazem czy nie, zmylić i szukać winy u innych nie u siebie.

   Potrącił czy tylko rowerzysta zapowiedział zgłoszenie tego na policje?
   Czuje cykora i szuka luk w przepisach?
   Możesz meni uznać za niekulturalnego.
   Tan facet to idiota i mam nadzieje ze on i Ty to nie ta sama osoba.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O matko

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dobra gościu jeżeli nie rozumiesz w języku Polskim to trudno. Niestety PIS i wy rowerzyści macie tak samo, że czepiacie się słówek a nie całości wypowiedzi bo z niej wszystko jasno wynika a to jak...rozwiń całość

   Dobra gościu jeżeli nie rozumiesz w języku Polskim to trudno. Niestety PIS i wy rowerzyści macie tak samo, że czepiacie się słówek a nie całości wypowiedzi bo z niej wszystko jasno wynika a to jak ktoś ubiera zdania w słowa to już inna rzecz jeżeli z całości wynika prawda i nie mąci.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę pisz na temat wypadku

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Przecież to ty czepiasz się słówek .Nawet nie wiem co niekulturalnego zauważyłeś.
   Kolejny raz uogólniasz porównując rowerzystów z PiSem
   Kolejny wpis bez odniesienia do faktów opisanych w liście....rozwiń całość

   Przecież to ty czepiasz się słówek .Nawet nie wiem co niekulturalnego zauważyłeś.
   Kolejny raz uogólniasz porównując rowerzystów z PiSem
   Kolejny wpis bez odniesienia do faktów opisanych w liście.
   Nie wciągniesz mnie w dyskusje o polityce.
   Ja tu ganie głupotę tego niedouczonego kierowcy.
   Nie interesuje mnie też Twój negatywny stosunek do rowerzystów.
   Cykloza zwana inaczej cyklofobią, to fakt badany przez np psychologów transportu.

   Kiedyś się mówiło ze wszystkiemu winnemu są masoni i cykliści.
   Nie będę pisał, z którą połową się zgadzam, bo czuję że lubisz pisać o rzeczach niezwiązanych z tematem wątku.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadza się

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No ale nie musiałeś robić osobistych wycieczek tylko tyle, aby pojechać kierowcy jako rowerzysta, to po pierwsze. Pieszy na pasach a rowerzysta po ścieżce rowerowej równolegle z pasami podobna...rozwiń całość

   No ale nie musiałeś robić osobistych wycieczek tylko tyle, aby pojechać kierowcy jako rowerzysta, to po pierwsze. Pieszy na pasach a rowerzysta po ścieżce rowerowej równolegle z pasami podobna sprawa, sam napisałeś "trochę inne". Po drugie miałem prawo się wypowiedzieć nawet nie do końca nie znając miejsca bo nawet teoretyzując nie popełniłem błędu w wypowiedzi. Po trzecie masz rację, tam jest skręt w lewo na parking TESCO i rowerzysta widząc że pojazd, któremu ewidentnie musiał ustąpić pierwszeństwa sugeruje zamiar wjazdu na pierwszy parking to po prostu skręcił, prawidłowo. Natomiast kierowca zmienia zdanie i jedzie prostu gdy rowerzysta jest już w "połowie" skrętu i ma go przed maską. No ciekawa sytuacja.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma co analizować szczegółów jak co do zasady on okazał się idiotą.Dobrze że nie zabił

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Po trzecie masz rację, tam jest skręt w lewo na parking TESCO i rowerzysta widząc że pojazd, któremu ewidentnie musiał ustąpić pierwszeństwa sugeruje zamiar wjazdu na pierwszy parking to po prostu...rozwiń całość

   Po trzecie masz rację, tam jest skręt w lewo na parking TESCO i rowerzysta widząc że pojazd, któremu ewidentnie musiał ustąpić pierwszeństwa sugeruje zamiar wjazdu na pierwszy parking to po prostu skręcił, prawidłowo. Natomiast kierowca zmienia zdanie i jedzie prostu gdy rowerzysta jest już w "połowie" skrętu i ma go przed maską. No ciekawa sytuacja.
   -------
   Tu zgoda i nie ma nad czym dyskutować.
   Trzeba ganić durniów aby innym pozostało coś w głowach.
   temu już nic nie pomoże czego dowodzi list do redakcji.

   Ja pisałem ogólnie i nie obchodzi mnie jakie to meijsce bo zakładam ze kierowca nie podał całej prawdy.
   Każdy popełnia błędy ale ten kierowca popełnił ich kilka i aż dziw ze nie doszło do tragedii.
   Nie skręcił w drogę w którą sygnalizował.
   Nie wyhamował należycie.
   Nie zniwelował swego błędu choćby wykonując przyzwalający gest do rowerzysty.
   Ja w takich wypadkach wrzucam przeciwny migacz ale to tylko dodatkowo i aby dać innym sekundę więcej na ocenę sytuacji.
   Nie wolno innych wprowadzać w błąd jak się pędzi rozpędzonym 1,5 tonowym pojazdem.
   To to samo co wjechać na czerwonym.
   Każdy ma prawo w szczególnej sytuacji na drodze hamować a jak jest konieczność to ostro.

   Powiem ci tak jak należy i nie obrażaj się, bo nie ciebie ganię.
   Hamuj chamie jak nie umiesz jeździć.
   To co zrobił i to co myśli po zagrożeniu jakie spowodował oznacza że kompletnie nie nadaje się na kierowcę i z urzędu policja powinna go odszukać i zweryfikować uprawnienia do kierowania pojazdami.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteś delikates a tu idzie walka o życie

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Po drugie miałem prawo się wypowiedzieć nawet nie do końca nie znając miejsca bo nawet teoretyzując nie popełniłem błędu w wypowiedzi.
   -------
   Popełniłeś bo założyłeś że jechał po pasach ....rozwiń całość

   Po drugie miałem prawo się wypowiedzieć nawet nie do końca nie znając miejsca bo nawet teoretyzując nie popełniłem błędu w wypowiedzi.
   -------
   Popełniłeś bo założyłeś że jechał po pasach .
   Napisałeś coś takiego "nie wiem jak było i nie wiem jak tam droga wygląda, ale kierowca musi stanąć jak pieszy jest na pasach".
   Ponieważ kierowca w liście ukrył fakt że tam jest przejazd twoja uwaga trochę mogła irytować, bo oboje nie pisaliście o faktach a to sprowadza dyskusje na manowce.
   Nie potraktowałem cie tak jak tego kierowce tylko zaproponowałam podszkolenie się z przepisów bo mało kto je zna.
   Jeśli dalej nie wyłapałeś o jakich rocznicach w przepisach mowie to służę wyjaśnieniami ale najlepiej się zapamiętuje jak samemu wyszuka się to w kodeksie.

   Podpowiadam różnice miedzy pieszym a rowerzysta są kolosalne w polskim prawie.
   Napisałem "trochę inne" z przekory .
   To "trochę" decyduje o życiu i śmierci.Zamiany w PoRD zostały wprowadzone aby zmniejszyć liczbę ofiar ale mało który kierowca wie co się zmieniło w przepisach a nawet starych przepisów sprzed 20 lat nie znają.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trochę robi różnicę

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Pieszy na pasach a rowerzysta po ścieżce rowerowej równolegle z pasami podobna sprawa, sam napisałeś "trochę inne".
   ---------
   To jak w powiedzeniu "trochę robi różnicę".
   Gdybyś znał przepisy w...rozwiń całość

   Pieszy na pasach a rowerzysta po ścieżce rowerowej równolegle z pasami podobna sprawa, sam napisałeś "trochę inne".
   ---------
   To jak w powiedzeniu "trochę robi różnicę".
   Gdybyś znał przepisy w szczególności art 47 to byś nie oponował.
   Różnica jest zasadnicza a jej nieznajomość powoduje że część kierowców świadomie zabija
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co ma

   Cyrograf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Art. 47 PoRD dot. zatrzymania i postoju do opisanej w artykule sytuacji


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktoś robi kurs a potem 30 lat nie zagląda do kodeksu ale uwaza się za wyszkolonego

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Art. 47 PoRD dot. zatrzymania i postoju do opisanej w artykule sytuacji
   ---------------
   Tak właśnie myślałem że będziesz szukał art 47 w PoRD.
   Tam zawsze szukają ci co nie znają przepisów...rozwiń całość

   Art. 47 PoRD dot. zatrzymania i postoju do opisanej w artykule sytuacji
   ---------------
   Tak właśnie myślałem że będziesz szukał art 47 w PoRD.
   Tam zawsze szukają ci co nie znają przepisów drogowych.

   Podpowiadam zatem że kodeks drogowy to dużo więcej niż ustawa PoRD.
   Przepisów o wtargnieciu rowerzysty czy pieszego nie szukaj w PoRD.
   To dziwne że kierowcy nie znają swoich podstawowych obowiązków i nie wiedzą gdzie są zapisane.

   Jeszcze nie spotkałem kierowcy aby znał podstawowe przepisy jakie go dotyczą i zawsze mnie śmieszy napadanie na rowerzysto ze też wielu przepisów nie znają.
   Chyba nie wiesz jak wygląda przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową.
   Chyba nie oczekujesz ze 10 latek czy 13-latek będzie tak samo znał przepisy jak kierowca który i tak połowę przpisów uczy się wtedy gdy dostaje mandat.
   W Polsce większość kierowców nie zna przepisów odnośnie rowerów.
   Co gorsza zdarzają się przypadki ze nie znają ich również instruktorzy WORDów.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bedę tępił głupote,ktora rozpowszechniana publicznie moze się przyczynić do tragedii

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No ale nie musiałeś robić osobistych wycieczek tylko tyle, aby pojechać kierowcy jako rowerzysta, to po pierwsze.
   ------
   Cyba mnie nie zrozumiałeś.
   Jestem kierowcą od bardzo dawna .
   Pluję na...rozwiń całość

   No ale nie musiałeś robić osobistych wycieczek tylko tyle, aby pojechać kierowcy jako rowerzysta, to po pierwsze.
   ------
   Cyba mnie nie zrozumiałeś.
   Jestem kierowcą od bardzo dawna .
   Pluję na tego kier-barana bo kompromituje nas kierowców.
   Teraz było kulturalnie?
   Piszesz że nie musiałem po nim jechać.
   Chłopie to na skutek tolerancji społeczeństwa tacy idioci zabijają na drogach ale oni przynajmniej nie piszą na forach i nie próbują swojej głupoty uzasadnić
   Chcesz uratować jedno życie ludzkie?
   Pisz o tych potencjalnych zabójcach jak o przyszłych mordercach.
   Tolerancja zabija.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabił bym takiego tluczkiem do mięsa aby nikomu nie zaszkodził

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   "Jednak w momencie, gdy zacząłem jechać prosto, "wyrósł" przede mną rowerzysta, który - praktycznie nie zwalniając - jechał w poprzek drogi przez skrzyżowanie prosto do Obi."
   ===================...rozwiń całość

   "Jednak w momencie, gdy zacząłem jechać prosto, "wyrósł" przede mną rowerzysta, który - praktycznie nie zwalniając - jechał w poprzek drogi przez skrzyżowanie prosto do Obi."
   ===================

   No kretyn publicznie przyznaje się do swego ograniczenia.
   Ani drzewa ani rowerzyści nie wyrastają przed maską.
   Jeśli sygnalizował zamiar skrętu a pojechał prosto to mógł zabić.
   Słowo krety_n to za mało .
   Winni są ci co nie zwalniali choć mieli pierwszeństwo.
   Gdzie ten tuman wyczytał że na jego widok inni użytkownicy ruchu mają zwalniać?

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   słyszałeś,

   me (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ... o czymś takim jak zasada ograniczonego zaufania??
   Gdybyś wyjeżdżał z drogi podporządkowanej, sugerując się skręcającym w tą drogę nadjeżdżającym z lewej strony pojazdem (sygnalizującym zamiar...rozwiń całość

   ... o czymś takim jak zasada ograniczonego zaufania??
   Gdybyś wyjeżdżał z drogi podporządkowanej, sugerując się skręcającym w tą drogę nadjeżdżającym z lewej strony pojazdem (sygnalizującym zamiar skrętu) i doszłoby do kolizji, bo w ostatniej chwili tamten zamiar zmienił, to myślisz, że wina byłaby tego na głównej?
   Jestem przekonany, że w takiej sytuacji, gość tłumaczył by policji, że nie chciał skręcać, że nie włączał kierunkowskazu. Ty nie mając dowodu miałbyś nikłe szanse na obronienie się.
   On był na głównej, Ty na podporządkowanej. Wina byłaby wyłącznie Twoja.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Policja myśli a nie wierzy w bajki

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ... o czymś takim jak zasada ograniczonego zaufania??
   --------
   Nie istnieje w prawie taka zasada.
   To pewien skrót myślowy często używany też przez policje do opisania wyjątków w zasadzie...rozwiń całość

   ... o czymś takim jak zasada ograniczonego zaufania??
   --------
   Nie istnieje w prawie taka zasada.
   To pewien skrót myślowy często używany też przez policje do opisania wyjątków w zasadzie generalnej która nosi nazwę "zasada zaufania.
   Wyjaśnienia są w art 3 i 4 PoRD

   Gdybyś wyjeżdżał z drogi podporządkowanej, sugerując się skręcającym w tą drogę nadjeżdżającym z lewej strony pojazdem (sygnalizującym zamiar skrętu) i doszłoby do kolizji, bo w ostatniej chwili tamten zamiar zmienił, to myślisz, że wina byłaby tego na głównej?
   -------

   Kąkolewski ci to wyjaśnił w odpowiedzi że ktoś kto zasygnalizował skręt nie ma prawa jechać prosto.Jeśli nie wie jak postąpić to ma skręcić i zawrócić.
   Często widać kierowce który jedzie z daleka na migaczu bo zapomniał wyłączyć i wtedy rzeczywiście zgodnie z art 4 (?) nie wolno wjeżdżać z podporządkowanej
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak matoły zdają ten kurs na prawo jazdy ?

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Czy włączenie kierunkowskazu wymusza na mnie skręt, czy mogę zmienić decyzję (jeśli przykładowo pomyliłem wjazd)? Czy jest jakiś jednoznaczny przepis to określający? – pyta nasz Czytelnik...rozwiń całość

   Czy włączenie kierunkowskazu wymusza na mnie skręt, czy mogę zmienić decyzję (jeśli przykładowo pomyliłem wjazd)? Czy jest jakiś jednoznaczny przepis to określający? – pyta nasz Czytelnik Bartłomiej Dębicki. Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.
   --------
   Dlaczego gazeta publikuje pytania głąbów .
   Odesłać go do poczytania przepisówzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama