Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze we Wrocławiu coraz bardziej zanieczyszczone

Bartosz Józefiak
Wrocławscy strażacy bardzo często muszą interweniować w domach, gdzie wciąż pali się węglem. To nie tylko mało ekologiczne, ale też niebezpieczne, bo przy starym piecu łatwo o zadymienie
Wrocławscy strażacy bardzo często muszą interweniować w domach, gdzie wciąż pali się węglem. To nie tylko mało ekologiczne, ale też niebezpieczne, bo przy starym piecu łatwo o zadymienie Jarosław Jakubczak
Stare piece węglowe wciąż pracują. Znajdziemy je w 40 tys. wrocławskich mieszkań. W sezonie grzewczym do tych pieców trafi nie tylko węgiel, ale też ekogroszek, a nawet zwykłe śmieci czy resztki mebli. A to oznacza bardzo zanieczyszczone powietrze. Stężenie trujących substancji już w październiku skoczyło znacznie w górę, a będzie jeszcze gorzej.

To właśnie piece węglowe są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza niebezpiecznymi pyłami. Drugim powodem są korki komunikacyjne, których we Wrocławiu nie brakuje. Widać to wyraźnie na mapach obrazujących zanieczyszczenie powietrza. Przekroczenia normy dwutlenku azotu odnotowuje się zwykle przy głównych szlakach komunikacyjnych: wzdłuż ulic Legnickiej, Krzywoustego, w ścisłym centrum czy na węźle Bielany. Jeszcze gorzej wygląda stężenie tzw. pyłu zawieszonego - jednej z bardziej szkodliwych substancji. W tym przypadku przekroczenia obejmują całe miasto, zwłaszcza w sezonie zimowym.

- Stężenie niskiej emisji od razu rośnie, gdy na dworze robi się zimniej - opowiada Barbara Szygulska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Głównym elementem wpływającym na jakość powietrza jest palenie w piecach węglowych i zanieczyszczenie komunikacyjne.

Duże znaczenie ma też to, czym palimy w piecu. - Tani ekogroszek, węgiel słabej jakości czy palenie śmieci zanieczyszcza powietrze. Wrocław jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. To szczególnie szkodliwe dla dzieci, osób starszych i z chorobami ciśnienia. Niska emisja bardzo źle działa na układ oddechowy i układ krążenia - mówi ekspert z WIOŚ.

Jak z tym walczyć? Najlepsza byłaby szybka likwidacja jak największej liczby pieców węglowych. Ale to spore koszty, bo węgiel wciąż jest najtańszym sposobem ogrzania mieszkania. A wymiana starego pieca sporo też kosztuje.

Urząd miejski, dzięki rządowym pieniądzom, uruchomił program dofinansowania wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Kto wymieni piec węglowy na elektryczny, gazowy lub podłączy się do miejskiej sieci ciepłowniczej, otrzyma nawet 70 proc. wartości inwestycji.

W tym roku 441 rodzin chciało skorzystać z rządowych pieniędzy na ten cel. Dofinansowanie dostało 309 rodzin. Honorata Langner-Mrozek z wydziału środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu tłumaczy, że dla reszty zabrakło środków. Zainteresowanie programem było bardzo duże. Urzędnicy przyznali każdą złotówkę zaplanowaną na ten rok, czyli 4 mln zł. - Akcję będziemy powtarzać do 2018 r. Co roku na wymianę pieców węglowych przeznaczymy 4 mln zł - mówi Langner-Mrozek.

Ale mieszkańcy, którzy dostali dofinansowanie muszą się pospieszyć i rozliczyć z urzędem do 10 listopada. Jeśli tego nie zrobią, ich dotacja przepadnie.

Program wymiany pieców gazowych pomaga, ale nie rozwiązuje problemu. Bo i tak uda się wymienić tylko niewielką część wszystkich węglowych pieców. - Ludzie palą w nich wszystkim: plastikiem, starymi meblami - opowiada Marek Szczepański, wrocławski kominiarz. - Na szczęście coraz więcej osób przechodzi na piece gazowe. Starsi, dla których noszenie węgla to problem, coraz częściej wybierają urządzenia na gaz, które są dużo prostsze w obsłudze. Piece węglowe są też bardziej niebezpieczne. Często są zamontowane w małych pomieszczeniach, gdzie jest zbyt mało powietrza. Brakuje też odpowiedniej wentylacji. Nie wszyscy czyszczą przewody kominowe. To może prowadzić do zadymienia w mieszkaniu - mówi Marek Szczepański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska