Minister Grad sprzedał akcje KGHM. Stracił 60 mln zł

  Minister Grad sprzedał akcje KGHM. Stracił 60 mln zł

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Minister Grad sprzedał akcje KGHM. Stracił 60 mln zł

  ©infografika: maciej dudzik

  Im bardziej rosną na giełdzie notowania KGHM, tym mocniej opozycja krytykuje rząd za przeprowadzoną w ubiegłym roku operację sprzedaży 10 proc. akcji lubińskiej spółki. Do budżetu wpłynęło wówczas nieco ponad dwa miliardy złotych. Dziś za taki sam pakiet udziałów Skarb Państwa mógłby wziąć prawie 1,5 mld zł więcej.
  Minister Grad sprzedał akcje KGHM. Stracił 60 mln zł

  ©infografika: maciej dudzik

  Równocześnie budżet stracił 60 mln zł z tytułu dywidendy za 2009 rok. To równowartość np. dwuletniego kontraktu NFZ dla szpitala w Głogowie. Albo obwodnicy południowej dla Lubina. W tym roku do kieszeni inwestorów, którzy kupili tamte 10 proc. akcji, może trafić nawet 450 mln zł z tytułu dywidendy za rekordowy 2010 rok.

  Opozycja nie zostawia suchej nitki na Aleksandrze Gradzie, ministrze Skarbu Państwa. Poseł Ryszard Zbrzyzny (SLD) mówi, że była to haniebna transakcja. Porównuje ją z niezbyt szczęśliwą sprzedażą zagranicznemu inwstorowi (Eureko) akcji PZU.

  - Być może, tak jak w tamtej sprawie, potrzebna będzie sejmowa komisja śledcza, by wyjaśnić kulisy prywatyzacji KGHM - zapowiada. Na najbliższy poniedziałek zwołał w Lubinie konferencję prasową.
  Poseł Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, po doświadczeniach ostatnich lat w skuteczność ewentualnej komisji śledczej do spraw prywatyzacji KGHM nie wierzy.
  - One służą zamiataniu spraw pod dywan - twierdzi Lipiński. - Na pewno będziemy jednak podejmować jakąś inną inicjatywę w tej sprawie. Utwierdza nas w tym determinacja, z jaką Platforma Obywatelska dąży do sprzedaży Polskiej Miedzi, nawet kosztem strat.

  Poseł Piotr Cybulski (PiS) rozmawia z prawnikami o możliwości skierowania sprawy do prokuratury. - Jestem zbulwersowany, zszokowany. Jak można tak działać na szkodę państwa?! Teraz dopiero widać te gigantyczne pieniądze, które mogłyby zostać w budżecie, gdyby rząd wstrzymał się ze sprzedażą 10 proc. akcji KGHM - mówi Cybulski.

  Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa, broni decyzji sprzed roku. - Proszę pamiętać, że przez blisko dwa miesiące przed transakcją utrzymywał się na giełdzie trend boczny (ceny akcji nie rosły - przyp. red.). Warto również zauważyć, że dwukrotnie w cią-gu pół roku po sprzedaży mieliśmy do czynienia z korektami, podczas których kurs akcji KGHM spadł poniżej 90 zł - argumentuje Wiewiór. - Nikt nie wie, co może się wydarzyć na rynkach w przyszłości. Przypomnę jedno, bardzo ważne zdanie z naszego komunikatu opublikowanego po transakcji: cena 103 zł za akcję KGHM-u lokuje się w przedziale najwyższych 11 proc. cen akcji spółki w ostatnich 52 tygodniach".

  Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu public relations KGHM, zwraca uwagę na pa-radoks: - Związki straszyły, że z chwilą sprzedaży 10 proc. akcji firma znajdzie się na równi pochyłej. Tymczasem akcje zostały sprzedane, a wartość KGHM wzrosła dwa razy - podkreśla Wyborski.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co nam zostanie

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Kghm musi być spowrotem 100% państwową firmą. Jak można komuś kto ma akcje i jest z zagranicy płacić od zysku ze sprzedaży Polskich złoż.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo to rząd nieudaczników i pajaców

   luki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 67

   na niczym się nie znają. Już POparcie Polacy przejrzeli kto nimi rządzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AHA

   eszbol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 56

   a jak by akcje spadaly to krytykowali by rzad , za to , żę ich wczesniej nie sprzedał. to jest gielda.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama