Niech wreszcie "po wrocławsku" nie znaczy "jakoś to będzie"

  Niech wreszcie "po wrocławsku" nie znaczy "jakoś to będzie"

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W 100 procentach się zgadzam z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, że dyskutować trzeba do pewnego momentu, a potem zrobić, co postanowiono.
  Niech wreszcie "po wrocławsku" nie znaczy "jakoś to będzie"

  ©Fot. Paweł Relikowski

  I dlatego nie ma chyba co rozważać tematu " szkoda, że nasz stadion nie ma dachu". Nie ma i już. Taki projekt wybrano. Myślę, że przy ewentualnej utracie na rzecz stolicy walki Adamek-Kliczko nie to będzie decydującą kwestią. Poza tym jest jeszcze po drodze milion spraw, przez które do tego pojedynku może nie dojść wcale (na przykład jeden z zawodników wcześniej dostanie takie lanie, że najchętniej zmieniłby dyscyplinę sportu na gimnastykę artystyczną).

  Nie ma też co złorzeczyć, że "stolyca" wszystko kradnie, bo my też nie mamy czystego sumienia. Że przypomnę tylko jak "ukradliśmy" festiwal Era Nowe Horyzonty Cieszynowi, festiwal literacki Port Legnicy czy Krakowowi Festiwal Kryminału. Ale moim zdaniem nie ma w tym nic złego. Bo jak mawiają nowocześni Indianie, czas wolnego rynku is brutal and full of zasadzkas.

  Mierzi mnie zupełnie coś innego. W skali całego miasta sprawa może nie aż tak ogromna, ale jakże symptomatyczna dla zarządzania chyba nie tylko stolicą Dolnego Śląska. Rzecz w przebudowie ul. Pilczyckiej, wzdłuż której ma biec nowa linia tramwajowa w kierunku nowego stadionu.

  Otóż okazuje się, że w magistracie postanowiono, choć z tego, co wiem, to z nikim o tym nie dyskutowano, że w ramach tej inwestycji nie zostanie poszerzona sama droga. Urzędnicy tłumaczą, że przecież to nie będzie główny dojazd od stadionu. Otóż, Drodzy Urzędnicy, chyba nie do końca macie rację. To, że waszym zdaniem ludzie mają dojeżdżać tylko Lotniczą czy obwodnicą, to jeszcze nie znaczy, że tak będzie. Poza tym proszę pamiętać, że tam będzie nie tylko stadion, ale i galeria handlowa. A już teraz Pilczycka przez wiele godzin jest na maksa zakorkowana.

  Jaką walkę muszą toczyć kierowcy z Kozanowa, by wcisnąć się do ruchu. Coś ten Kozanów generalnie nie jest kochany przez ratusz. Musieli przeżyć dwie powodzie i kilka podtopień, by wreszcie zaczęto na poważnie rozmawiać o wale. Teraz sprawa tej drogi. Uważam, że zgodnie z filozofią naszego prezydenta to jest ostatni czas, by na ten temat podyskutować.

  Żeby było ciekawiej, to pamiętam jak jeszcze zupełnie niedawno rozmawiałem na temat tej drogi z jednym z ważniejszych urzędników miejskich. Usłyszałem wtedy: Wie pan co, dokładnie to nie pamiętam, jak to tam zrobią, ale przecież paranoją by było, gdyby podczas budowy tej linii tramwajowej nie poszerzyć o dodatkowe pasy samej Pilczyckiej. W zupełności się z Panem zgadzam, Panie Dyrektorze... Kompletną paranoją to jest. Logicznie wygląda to tak.

  Teraz, bez stadionu i galerii, prawie przez cały dzień są korki. Gdy one powstaną i dodatkowo kolejne miniosiedla już budowane wzdłuż pobliskiej Królewieckiej (przedłużenie Pilczyckiej) - a wolnych terenów tam nie brakuje i stają się bardzo atrakcyjne - to mogę założyć się, że aut przybędzie. I stawiam dolary przeciwko orzechom, że kierowcy nie posłuchają urzędników i z tej trasy też zrobią drogę dojazdową do sklepów i naszej reprezentacyjnej areny. Bez względu na to, czy Śląsk Wrocław zagra w Lidze Mistrzów, czy też nie.

  Może wreszcie niech wrocławianin będzie mądry przed szkodą. To może jednak, zanim wbito pierwszą łopatę, warto spróbować zmienić plany. Zróbmy coś raz tak po Bożemu. Pokażmy, że zaczynamy myśleć strategicznie. Że nie tylko byle do Euro 2012 a potem jakoś tam będzie... Bo będzie źle. Ja wiem, że to kosztuje, ale może trzeba dołożyć te kilkadziesiąt milionów, a skończyć z doraźnością. Skąd? Nie zamierzam doradzać tym, co się na tym znają, ale jak kogoś stać na postawienie domu, to nie może mu braknąć na ścieżkę do niego.

  Pan prezydent niedawno wskazywał, że Dolny Śląsk powinien zostać naszą Bawarią. OK. Niedawno rozmawiałem z pewnym murarzem, który w owym landzie przepracował kilkanaście lat.
  I on mi wyjaśnił, że tam, zanim powstanie jakikolwiek dom na osiedlu, to najpierw budowana jest sieć dróg dojazdowych.

  No to niech będzie Bawaria, choć jak na razie to z niej mamy namiastkę festiwalu piwa Oktoberfest. Dożynki chmielowe to trochę za mało jak na taką metropolię. Zwłaszcza, że u nas odbywają się w mało ludycznej wersji.

  Stać nas na stadion za ponad 800 milionów złotych, to nie oszczędzajmy na drogach dojazdowych do niego.

  Nie możemy taką inwestycją zablokować na amen dużego osiedla. Z takiego prezentu mieszkańcy Kozanowa, a i Pilczyc, Stabłowic czy Maślic niekoniecznie się ucieszą.

  Wrocław stać na lepsze rozwiązania. Wrocław stać na poszerzenie ulicy o długości około 3 kilometrów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Pana Redaktora

   wrocławianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 38

   Pański przykład - a raczej sposób Pańskiego postrzegania i interpretowania zjawisk np. decyzyjno - inwestycyjnych Władzy Samorządowej mających wpływ na rozwój / bo aktualnie trwa degradacja / można...rozwiń całość

   Pański przykład - a raczej sposób Pańskiego postrzegania i interpretowania zjawisk np. decyzyjno - inwestycyjnych Władzy Samorządowej mających wpływ na rozwój / bo aktualnie trwa degradacja / można określić najwyżej mianem MNIEMANOLOGA STOSOWANEGO . Pan to może nie pamiętać ale był taki Profesor Stanisławski / sam się określał właśnie MNIEMANOLOGIEM / a jego rozprawy w publicznej telewizji i to na wzór naukowych jakie miały miejsce w czasach realnego socjalizmu - sprowadzały się zawsze do naukowego szukania i to wielokrotnego potwierdzenia róznych opcji teorii o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi - powinna być dla Pana strawą w celu odzyskania równowagi nie tylko Ducha - ale możliwości dziennikarskiej bezstronnej oceny CZARNE - CZY BIAŁE bez reglamentacji. Licząc jednak na życzliwośc pozostaję z pozdrowieniami. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama