Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni już wygrali wybory? Nie mają konkurencji

Małgorzata Moczulska, współpr. SEL
Leszek Orpel nie miał konkurentów również w ostatnich wyborach
Leszek Orpel nie miał konkurentów również w ostatnich wyborach Dariusz Gdesz
W 13 gminach na Dolnym Śląsku jest tylko jeden kandydat na burmistrza lub wójta. Wszyscy to obecni włodarze. Są tak dobrymi gospodarzami, czy też inni boją się w wyborach startować?

Trwa kampania wyborcza, licytacja na programy, pomysły, niektórzy dyskredytują rywali. Ale nie wszędzie dotarła ta polityczna gorączka. W 73 okręgach na Dolnym Śląsku znamy już nazwiska przyszłych radnych. Listopadowe wybory nie odbędą się tam w ogóle, bo na jedno miejsce, zgłosił się tylko jeden kandydat.

Najwięcej takich "bezkonkurencyjnych" okręgów jest w gminie Pęcław, koło Głogowa. Na 15 miejsc w radzie aż 13 kandydatów (wszyscy z komitetu wyborczego obecnego wójta) może już dziś świętować wyborczy triumf.

W 13 gminach jest również tylko jeden kandydat na burmistrza lub wójta. Wszyscy to obecni włodarze. Aby rządzić kolejną kadencję, muszą jednak uzyskać poparcie mieszkańców, po czym 16 listopada zdobyć więcej niż połowę głosów na "tak". - Z jednej strony cieszy mnie, że tej konkurencji nie ma, bo być może oznacza to, że w oczach opozycji jestem silnym i niezłym gospodarzem, ale z drugiej strony, to wcale nie ułatwia mi zadania - mówi Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Tłumaczy, że kiedy jest konkurencja - można polemizować na programy, spierać się, pokazywać różnice. Kiedy jej nie ma, trzeba wyborcom zaprezentować swoje osiągnięcia i plany, by przy urnie postawili krzyżyk w rubryce TAK. - Dlatego prowadzę i będę prowadził aktywną kampanię. Zależy mi bowiem, by zdobyć jak największe poparcie. To w końcu moment oceny i weryfikacji mojej ośmioletniej już pracy - dodaje Grzegorzewicz. W ostatnich wyborach miał aż trzech rywali.

Brakiem konkurencji może pochwalić się w tym roku burmistrz Stronia Śląskiego - Zbigniew Łupasiewicz, Międzyborza - Jarosław Głowacki oraz Jedliny-Zdrój - Leszek Orpel. Dla tego ostatniego ta sytuacja nie jest nowa. W 2010 roku również był jedynym kandydatem i zdobył wtedy aż 84 proc. głosów.

Niewielu chętnych, by zostać wójtem
Jeszcze mniej osób chce rządzić w małych, często niezamożnych lub rolniczych gminach. Dwóch, najwyżej trzech kandydatów to tam norma. A kilka gmin ma tylko jednego ochotnika.

W powiecie bolesławieckim są to Kazimierz Haniszewski (Warta Bolesławiecka) i Jerzy Nalazek (Osiek), w powiecie polkowickim - Roman Jabłoński (Grębocice), w powiecie oleśnickim - Marcin Kasina (gmina Oleśnica) w jaworskim - Mariusz Foryś (Mściwojów), a w głogowskim - Łukasz Horbetowski (gmina Kotla) i Artur Jurkowski(Pęcłew).

Jak nie wybiorą ludzie, zrobi to później rada
Wójt gminy Pęcław nie ma kontrkandydata już po raz drugi. Co wcale nie oznacza, że śpi spokojnie. - Podczas głosowania ludzie mają do wyboru "tak" lub "nie" i do końca nie wiem, która odpowiedź będzie przeważać - mówi Jurkowski.

Brzmi to jednak jak kokieteria, bo jeśli w wyborach padłoby więcej głosów na "nie", wtedy gospodarza gminy, podobnie jak starostów w powiecie, wybieraliby radni. Teoretycznie mogliby wtedy wskazać i przegłosować kogokolwiek. Teoretycznie, bo w gminie Pęcław, o czym pisaliśmy na wstępie, bezwzględną większość w radzie mają już dziś radni popierani przez wójta.
Zapytaliśmy Jurkowskiego, dlaczego w jego gminie jest tak niewielu kandydatów do pracy w samorządzie.

- Diety są minimalne, bo wynoszą sto złotych, a poza tym ludzie nie chcą ujawniać swoich majątków. Jak wiadomo, oświadczenia majątkowe stają się publiczną wiadomością. Ludzie wolną mieć święty spokój - mówi.

Wrocławski politolog, profesor Robert Alberski, ocenia, że brak konkurencji nie jest dobry. Ta sytuacja sprzyja tylko kandydatom.
- Czasem poziom aktywności obywatelskiej w danej gminie jest mały i ludziom nie chce się angażować w sprawy samorządu - mówi Alberski. - Bywa też, że wójt czy burmistrz jest tak dobrze postrzegany i lubiany, że potencjalni konkurenci wiedzą, że czeka ich nierówna walka i rezygnują. Czasem zwyczajnie nie chcą się narażać. W małych miejscowościach jest mnóstwo powiązań i układów, a gmina to poważny pracodawca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oni już wygrali wybory? Nie mają konkurencji - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska