Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZMIANA CZASU 2014: W weekend zmiana czasu na zimowy. Śpimy dłużej

SIYA
Zmiana czasu 2014 - na czas zimowy przechodzimy w nocy z soboty na niedzielę
Zmiana czasu 2014 - na czas zimowy przechodzimy w nocy z soboty na niedzielę
Zmiana czasu z letniego na zimowy już w najbliższy weekend - w nocy z soboty - 25 października, na niedzielę - 26 października, przesuwamy wskazówki zegarków z godz. 3 na godz.2. Zmiana czasu sprawi więc, że śpimy o godzinę dłużej. Co jeszcze daje zmiana czasu? Przynosi więcej szkód czy pożytku?

Kiedy zmiana czasu na zimowy?
W Polsce czas letni zmieniamy na zimowy zawsze w ostatni weekend października. Podobnie jest w 60 innych krajach świata. W nocy z soboty na niedzielę zegarek z godziny trzeciej w nocy przesuwamy na drugą. I właśnie oszczędności w wydatkach na energię były podstawowym argumentem, za wprowadzeniem zmiany. Ale czy rzeczywiście oszczędzamy?

Zmiana czasu pozwala nam zaoszczędzić energię na jeden dzień w skali roku

- Oszczędności jakie daje zmiana czasu szacowane są na jednodniowy zapas energii w skali roku. Na comiesięcznym rachunku domowym zmiany są jednak słabo zauważalne - wyjaśniają energetycy.

Zmiana czasu - można zarobić więcej
Ale o ile oszczędności są mało widoczne, o tyle wydatki zauważają pracodawcy. Zwłaszcza ci, którzy mają firmy pracujące na nocne zmiany. Pracownikom należy się bowiem większa pensja za to, że przepracowali o godzinę więcej niż zwykle.

- Zasada ta jednak nie obowiązuje w drugą stronę. To znaczy, że jeżeli przechodzimy z czasu zimowego na letni, to pracownik nie musi odrabiać godziny więcej. Tłumaczy się to tym, że pracował krócej nie ze swojej winy, a do pracy był gotowy - mówi Agata Kostyk-Lewandowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

Zmiana czasu od 98 lat
- Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzili Niemcy - w nocy 30 kwietnia 1916 r. przestawili zegary o godzinę do przodu. Na czas zimowy przechodzili 1 października - wyjaśnia Kajetan Wolski, historyk. - Później termin przesuwania zegarków kilka razy się zmieniał, aż został ustalony na ostatni weekend marca i października.
Okazuje się jednak, że - paradoksalnie - to właśnie Niemcy przygotowują obecnie projekt do Parlamentu Europejskiego, w którym chcą zaproponować zniesienie letniej i zimowej zmiany czasu.

Zmiana czasu - zmiany w rozkładach
Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie zmiana czasu przynosi wdrożenie specjalnych rozkładów jazdy w noc przejściową, tak by pociągi znajdujące się w trasach dotarły do stacji docelowych zgodnie z rozkładami jazdy. W nocy z 25 na 26 października pociągi PKP Intercity o godzinie 3:00 w nocy zatrzymają się na najbliższej możliwej stacji, gdzie będą czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Pasażerowie decydujący się na podróż liniami PKP w tym czasie muszą być przygotowani na takie utrudnienia.

Jeżeli chodzi o komunikację miejską, nie powinno być większych utrudnień. Autobusy nocne będą kursowały według rozkładów. Jak co roku, w godzinach pomiędzy 2 i 3 po przesunięciu czasu wstecz zostaną uruchomione kursy dodatkowe z pętli autobusowych wg. nowego czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska