Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawy Milickie na liście UNESCO? Jest na to szansa

Marcin Torz
Pod Miliczem jest blisko 300 zbiorników. Wszystkie zostały wykonane przez człowieka, niektóre około 700 lat temu. Stawy Milickie to unikat, dlatego jest szansa, że trafią na listę UNESCO.

Stawy Milickie mają szansę trafić na bardzo prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Aplikację składa urząd marszałkowski wraz z milickim starostwem. Ta trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli zostanie zaakceptowana, to przesłana będzie do siedziby UNESCO we Francji. Później przedstawiciele UNESCO - w ciągu kilkunastu miesięcy - podejmą decyzję, czy Stawy Milickie trafiają na listę, czy jednak nie są jej godne.

Bez wątpienia akweny spod Milicza to unikat na skalę światową, więc jest spora szansa, że zostaną docenione. Co sprawia, że stawy są wyjątkowe? Fakt, że stworzył je człowiek. Pierwsze powstały już w XIII wieku, a założyli je cystersi. W sumie akwenów jest blisko 300. Hodowane są w nich głównie karpie. To największy kompleks stawów hodowlanych (77 km kw.) na świecie. Są połączone różnymi śluzami czy kanałami, co sprawia, że mamy do czynienia również z zabytkiem techniki.

- Bardzo nam zależy, aby nasze stawy zostały wpisane na listę UNESCO - mówi Piotr Lech, starosta powiatu milickiego. - To wspaniała atrakcja turystyczna, a obecność na liście dziedzictwa na pewno pomoże w promocji na świecie - zauważa samorządowiec.

Na pewno warto też zadbać o lepszą promocję na terenie Polski i samego Dolnego Śląska. Niewiele osób bowiem zdaje sobie sprawę, że w naszym województwie mamy taką atrakcję. Niestety, część stawów - zarządzanych przez samorządowa spółkę - jest zaniedbana i wymaga rewitalizacji. - Mamy ambitne plany dotyczące Stawów Milickich - mówi Jarosław Perduta, rzecznik prasowy marszałka województwa. - Na przestrzeni ostatnich lat już zainwestowaliśmy kilka milionów złotych w rozwój niezbędnej infrastruktury. Konieczne będą kolejne inwestycje. Liczymy, że część z nich uda się przeprowadzić ze środków unijnych.

Obecnie na Dolnym Śląsku mamy trzy zabytki wpisane na listę UNESCO. To wrocławska Hala Ludowa oraz Kościoły Pokoju - jeden w Jaworze, a drugi w Świdnicy. Miejmy nadzieję, że niebawem dołączą do nich Stawy Milickie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stawy Milickie na liście UNESCO? Jest na to szansa - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska