Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Darmowy miejski internet coraz łatwiej dostępny

Jarosław Garbacz
Maciej Dudzik
Kolejne trzy strefy - choć z niewielkim, bo miesięcznym opóźnieniem - dołączono do sieci bezpłatnego miejskiego internetu. Łącznie stref, w których można skorzystać z darmowego dostępu do bezprzewodowego internetu, jest już 11. To 41 punktów, w których, nie ponosząc żadnych kosztów, można się zalogować się do sieci.

Urząd Miejski Wrocławia ma już plany dalszej ekspansji ulicznego dostępu do internetu. - Marzy nam się, by w 2013 roku całe Stare Miasto było jedną wielką strefą, w której do woli można korzystać z dostępu do sieci - podkreśla Grzegorz Zegler, odpowiedzialny w magistracie za wdrażanie projektu.

Na początku tego tygodnia uruchomiono trzy nowe strefy. Obejmują one wyspy - Bielarską i Słodową, park Stanisława Tołpy przy ul. Nowowiejskiej, Prusa i Wyszyńskiego oraz bulwar Tadka Jasińskiego w rejonie Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Włodkowica (ciągnący się od pl. Jana Pawła II do ul. Krupniczej).

Dotychczas z darmowego internetu można było skorzystać w 8 miejscach. To rejon Teatru Lalek i parku Staromiejskiego, sąsiedztwo Panoramy Racławickiej - park Juliusza Słowackiego i Wzgórze Polskie, Rynek razem z pl. Solnym oraz z ulicami Oławską i Świdnicką, Ostrów Tumski, teren Wrocławskiego Parku Wodnego przy ul. Borowskiej, plac Grunwaldzki od ronda Reagana do mostu Szczytnickiego, okolice Hali Ludowej wraz z pergolą oraz terminal portu lotniczego na Strachowicach.

Trzy ostatnie strefy udało się też rozbudować. Dzięki temu strefa zasięgu wokół lotniska powiększyła się o halę odlotów, w której pasażerowie czekają na swój samolot, oraz część ogólnodostępną dla podróżnych. Powiększono o dodatkowe punkty dostępowe również strefę przy Hali Ludowej na pergoli. Tam, oprócz spacerowiczów i turystów, zimą do sieci zalogować mogą się fani ślizgania się na lodowisku, a latem widzowie podziwiający pokazy multimedialnej fontanny.

Poszerzona jest też strefa wokół pl. Grunwaldzkiego. Dotąd mogliśmy się połączyć tylko w rejonie Pasażu Grunwaldzkiego i ronda Reagana. Od niedawna do wirtualnego świata można też zajrzeć, siedząc na ławkach usytuowanych między rondem a mostem Szczytnickim. - To właśnie w tym miejscu i na placu Solnym najczęściej korzystam z sieci, gdy szybko potrzebuję coś sprawdzić - opowiada wrocławianin Adam Spychalski, który korzysta z darmowego dostępu od roku.

Magistrat nie poprzestaje jednak na już działających częściach projektu. Wydział Informatyki Urzędu Miejskiego złożył wniosek o dofinansowanie rozszerzenia stref dostępowych. - Jeżeli uda się zdobyć fundusze, w połowie 2013 roku liczba punktów dostępowych przekroczy 100 - zapowiada Grzegorz Zegler. Miasto chce, by oprócz działających już 41 punktów, kolejnych 30 uruchomić przed Euro. Na liście kolejnych miejsc do podłączenia systemu są m.in.: ul. Kuźnicza wraz z placem Uniwersyteckim, która od 2012 stanie się reprezentacyjnym deptakiem, cały Ostrów Tumski - wraz z rejonem wokół katedry i mostu Tumskiego i placu Katedralnego. Urzędnicy chcą też, by wzdłuż całej fosy miejskiej (od pl. Jana Pawła II do Wzgórza Partyzantów) można było za darmo poserfować w wirtualnym świecie. Na liście powinny znaleźć się też okolica stadionu na Pilczycach, dworców PKP i PKS czy samego pl. Jana Pawła II. - Fajnie byłoby, gdyby wkrótce do sieci mógł się zalogować też we wszystkich parkach - dodaje Adam Spychalski.

Wrocław uruchomił bezprzewodową sieć radiową na początku 2009 roku. Każdy, kto posiada notebooka czy telefon komórkowy wyposażony w kartę Wi-Fi, może bez dodatkowych kosztów odwiedzić interesującą stronę, sprawdzić pocztę czy zalogować się na ulubiony portal społecznościowy.

Jak to włączyć

Wystarczy sześć prostych kroków, by na przenośnym komputerze podłączyć się do sieci. Do tego potrzebny jest nam komputer lub telefon, który obsługuje Wi-Fi. Po jego uruchomieniu otwieramy aplikację do poszukiwania sieci bezprzewodowej. Wybieramy i łączymy się z siecią Miejski Internet. Otwieramy przeglądarkę stron www (np. Opera, Firefox, Internet Explorer). W przeglądarce jako pierwsza uruchomi się strona z obrazkiem, z którego przepisać trzeba kod. Po wpisaniu w wyznaczone miejsce podanego kodu musimy jeszcze zaakceptować regulamin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Darmowy miejski internet coraz łatwiej dostępny - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska