Wrocław: Darmowy miejski internet coraz łatwiej dostępny

  Wrocław: Darmowy miejski internet coraz łatwiej dostępny

  Jarosław Garbacz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Darmowy miejski internet coraz łatwiej dostępny

  ©Maciej Dudzik

  Kolejne trzy strefy - choć z niewielkim, bo miesięcznym opóźnieniem - dołączono do sieci bezpłatnego miejskiego internetu. Łącznie stref, w których można skorzystać z darmowego dostępu do bezprzewodowego internetu, jest już 11. To 41 punktów, w których, nie ponosząc żadnych kosztów, można się zalogować się do sieci.
  Wrocław: Darmowy miejski internet coraz łatwiej dostępny

  ©Maciej Dudzik

  Urząd Miejski Wrocławia ma już plany dalszej ekspansji ulicznego dostępu do internetu. - Marzy nam się, by w 2013 roku całe Stare Miasto było jedną wielką strefą, w której do woli można korzystać z dostępu do sieci - podkreśla Grzegorz Zegler, odpowiedzialny w magistracie za wdrażanie projektu.

  Na początku tego tygodnia uruchomiono trzy nowe strefy. Obejmują one wyspy - Bielarską i Słodową, park Stanisława Tołpy przy ul. Nowowiejskiej, Prusa i Wyszyńskiego oraz bulwar Tadka Jasińskiego w rejonie Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Włodkowica (ciągnący się od pl. Jana Pawła II do ul. Krupniczej).

  Dotychczas z darmowego internetu można było skorzystać w 8 miejscach. To rejon Teatru Lalek i parku Staromiejskiego, sąsiedztwo Panoramy Racławickiej - park Juliusza Słowackiego i Wzgórze Polskie, Rynek razem z pl. Solnym oraz z ulicami Oławską i Świdnicką, Ostrów Tumski, teren Wrocławskiego Parku Wodnego przy ul. Borowskiej, plac Grunwaldzki od ronda Reagana do mostu Szczytnickiego, okolice Hali Ludowej wraz z pergolą oraz terminal portu lotniczego na Strachowicach.

  Trzy ostatnie strefy udało się też rozbudować. Dzięki temu strefa zasięgu wokół lotniska powiększyła się o halę odlotów, w której pasażerowie czekają na swój samolot, oraz część ogólnodostępną dla podróżnych. Powiększono o dodatkowe punkty dostępowe również strefę przy Hali Ludowej na pergoli. Tam, oprócz spacerowiczów i turystów, zimą do sieci zalogować mogą się fani ślizgania się na lodowisku, a latem widzowie podziwiający pokazy multimedialnej fontanny.

  Poszerzona jest też strefa wokół pl. Grunwaldzkiego. Dotąd mogliśmy się połączyć tylko w rejonie Pasażu Grunwaldzkiego i ronda Reagana. Od niedawna do wirtualnego świata można też zajrzeć, siedząc na ławkach usytuowanych między rondem a mostem Szczytnickim. - To właśnie w tym miejscu i na placu Solnym najczęściej korzystam z sieci, gdy szybko potrzebuję coś sprawdzić - opowiada wrocławianin Adam Spychalski, który korzysta z darmowego dostępu od roku.

  Magistrat nie poprzestaje jednak na już działających częściach projektu. Wydział Informatyki Urzędu Miejskiego złożył wniosek o dofinansowanie rozszerzenia stref dostępowych. - Jeżeli uda się zdobyć fundusze, w połowie 2013 roku liczba punktów dostępowych przekroczy 100 - zapowiada Grzegorz Zegler. Miasto chce, by oprócz działających już 41 punktów, kolejnych 30 uruchomić przed Euro. Na liście kolejnych miejsc do podłączenia systemu są m.in.: ul. Kuźnicza wraz z placem Uniwersyteckim, która od 2012 stanie się reprezentacyjnym deptakiem, cały Ostrów Tumski - wraz z rejonem wokół katedry i mostu Tumskiego i placu Katedralnego. Urzędnicy chcą też, by wzdłuż całej fosy miejskiej (od pl. Jana Pawła II do Wzgórza Partyzantów) można było za darmo poserfować w wirtualnym świecie. Na liście powinny znaleźć się też okolica stadionu na Pilczycach, dworców PKP i PKS czy samego pl. Jana Pawła II. - Fajnie byłoby, gdyby wkrótce do sieci mógł się zalogować też we wszystkich parkach - dodaje Adam Spychalski.

  Wrocław uruchomił bezprzewodową sieć radiową na początku 2009 roku. Każdy, kto posiada notebooka czy telefon komórkowy wyposażony w kartę Wi-Fi, może bez dodatkowych kosztów odwiedzić interesującą stronę, sprawdzić pocztę czy zalogować się na ulubiony portal społecznościowy.

  Jak to włączyć

  Wystarczy sześć prostych kroków, by na przenośnym komputerze podłączyć się do sieci. Do tego potrzebny jest nam komputer lub telefon, który obsługuje Wi-Fi. Po jego uruchomieniu otwieramy aplikację do poszukiwania sieci bezprzewodowej. Wybieramy i łączymy się z siecią Miejski Internet. Otwieramy przeglądarkę stron www (np. Opera, Firefox, Internet Explorer). W przeglądarce jako pierwsza uruchomi się strona z obrazkiem, z którego przepisać trzeba kod. Po wpisaniu w wyznaczone miejsce podanego kodu musimy jeszcze zaakceptować regulamin.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ankieta o bezpłatnym internecie

   Jakub (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zbieram opinie o bezpłatnym internecie we Wrocławiu. Zapraszam do wypełnienia akiety: https://docs.google.com/forms/d/1baT4ikYJsTWkVjcSZZSUz1iC5B0b6gL_OtZWwqnvtVc/viewform?usp=send_form

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kawa z wifi

   Michau (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 70

   A ja lubię wypić sobie na dobrą kawkę i wtedy skorzystać z darmowego neta. Najbardziej lubię to robić w Grand Cafe na Grunwaldzie :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto na tym straci?

   kargul (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 75

   i jak będą przeciwdziałać takiemu rozwojowi darmowego dostępu do sieci? tylko na co komu w parku zasięg, zamiast pobiegać to znowu grzanie ławy i wzrok w ekran- nic dobrego!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zsieg

   eee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 92

   super, tylko polaczyc sie z internetem na rogu pzy operze opery to nie lada wyzwanie :) da sie troche wzmocnic siec?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super!!! :) a kiedy ten net dolici np na Brochów?

   ger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 66

   W zasadzie w centrum mieszkańcy mają duży wybór dostawców internetu i lepszy zasie na 3G. Niestety krańce Wrocławia przejmują śmieszne firmy co nie mają pojęcia o internecie i wogole o prowadzeniu...rozwiń całość

   W zasadzie w centrum mieszkańcy mają duży wybór dostawców internetu i lepszy zasie na 3G. Niestety krańce Wrocławia przejmują śmieszne firmy co nie mają pojęcia o internecie i wogole o prowadzeniu firmy. Może teraz Panie informatyku zamontuje Pan punkt dostępowy na krańcach Wrocławia np Brochów, byśmy nie mieli monopolu? :( zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama