Wrocław: Żołnierze będą musieli oddać fiskuskowi fortunę?

  Wrocław: Żołnierze będą musieli oddać fiskuskowi fortunę?

  M. Rybak, A. Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dodatki mieszkaniowe, wypłacane żołnierzom przez Wojskową Agencję Mieszkaniową, pobiera w skali całego kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. Ich wszystkich dotyczy ten sam problem: czy świadczenia te są, czy nie są zwolnione od podatku dochodowego...
  Wrocław: Żołnierze będą musieli oddać fiskuskowi fortunę?

  ©Janusz Wójtowicz

  Łukasz Olejniczak, były żołnierz w jednej z wrocławskich jednostek, wygrał spór z fiskusem przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie. W piątek ostatecznie uznał on, że dodatki mieszkaniowe wypłacane żołnierzom są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. - Tylko w piątek jeszcze dwóch innych żołnierzy, będących w takiej samej sytuacji jak ja, wygrało z urzędami skarbowymi - opowiada nam pan Łukasz.

  Rzecz dotyczy dodatków na wynajęcie mieszkania dla zawodowego żołnierza. Dodatki są wypłacane żołnierzom na pomocy przepisów, które weszły w życie w lipcu 2010 roku. Średnia ich wysokość to 610 złotych. Takie świadczenie wojsko przyznaje żołnierzom, którym nie może zapewnić mieszkania albo innej kwatery. - To, co ja dostawałem, nie starczało nawet na 1/3 czynszu za mieszkanie - opowiada pan Łukasz.

  Od połowy 2010 do końca 2011 roku od kwoty dodatku potrącany był podatek. W styczniu 2012 r. przestano potrącać podatek. Żołnierze zaczęli walczyć z fiskusem o zwrot podatków pobieranych przez pierwsze półtora roku wypłacania świadczeń.

  W czym problem? W tym, że w myśl prawa zwolnione z podatku świadczenia są wypłacane przez rządowe agencje z pieniędzy budżetowych. Spór między urzędami skarbowymi a żołnierzami dotyczył m.in. tego, czy w latach 2010-2011 Wojskowa Agencja Mieszkaniowa była, czy nie była agencją rządową. Stać się nią miała od 2012 roku, w wyniku zmiany przepisów.

  - Gdy żołnierze zaczęli domagać się od fiskusa zwrotu niesłusznie pobranego podatku, początkowo decyzje były korzystne dla nich. Później urzędy skarbowe zaczęły wydawać decyzje odmowne. Zaczęto nawet żądać od żołnierzy, by oddali fiskusowi to, co im wcześniej zwrócono - wyjaśnia pan Łukasz.

  Nasz rozmówca też wystąpił do Urzędu Skarbowego we Wrocławiu o oddanie mu pieniędzy. W jego przypadku chodziło o około 3000 złotych. Urząd Skarbowy odmówił. Pan Łukasz odwołał się do Izby Skarbowej we Wrocławiu. Tu podtrzymano niekorzystną dla niego decyzję. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

  Tam były zawodowy żołnierzy wygrał. Ale Izba Skarbowa oddała sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jednak w piątek uznał rację żołnierza i oddalił skargę fiskusa.

  Uzasadnienia piątkowej decyzji jeszcze nie ma, ale znamy korzystny dla pana Łukasza wyrok wrocławskiego sądu z września ubiegłego roku.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wątpliwości, że Wojskowa Agencja Mieszkaniowa była agencją rządową tak przed 2012, jak i potem. Ale fiskus w swoich decyzjach co do pana Łukasza powoływał się na inne argumenty.

  Izba Skarbowa utrzymywała, że ustawa o podatku od osób fizycznych nie zwalnia z podatku z świadczeń mieszkaniowych dla żołnierzy. Dowodem miało być uzasadnienie rządowego projektu ustawy. Można w nim przeczytać, że zwolnienie z podatku świadczeń przyznawanych z budżetowych pieniędzy przez rządowe agencje dotyczy wyłącznie przedsiębiorców.

  Sąd nie uznał tego argumentu. Uchylił niekorzystną dla pana Łukasza decyzję i nakazał ponowne zbadanie sprawy. Z tym, że już uwzględniając korzystną dla niego interpretację prawa podatkowego.

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury nad bzdurami !!!!

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zasadnicza kwestia, to rozgraniczcie zwykłych szeregowych od żołnierzy z wyższym stopniem, bo w tej kwestii nie ma co porównywać, bo święte krowy na stanowiskach wszelką kasę ,przydział urlopowy,...rozwiń całość

   Zasadnicza kwestia, to rozgraniczcie zwykłych szeregowych od żołnierzy z wyższym stopniem, bo w tej kwestii nie ma co porównywać, bo święte krowy na stanowiskach wszelką kasę ,przydział urlopowy, nagrodowy itd zgarniają i dzielą między sobą, a tym co zasuwają za nich spadają ochłapy albo i nic !!! nagrodowego urlopu dostać to jest cud nawet po 200 dniach poligonu w roku , bo taka ilość zdarza się w wojsku ,nie ważne czy zima czy lato, owszem poligon płatny, bo to nie jest 8 godzin tylko 24h , za wekendy nie ma już wolnych dni,wszystko się ukróciło już dawno nie ma tak dobrze , a za 2400zł być pomiatanym i poniewieranym nie życzę tego nikomu , owa mieszkaniówka ma pokryć wynajęcie mieszkania, co i tak nie wystarczy , fakt powinni to zweryfikować pod kontem komu co dają, bo jest to jawną niesprawiedliwością że osoby pracujące w tym samym miejscu gdzie mieści się jednostka ,posiadają własną chatę a dostają dodatkową kasę 900zł, a ci co zostawiają rodziny i wyjeżdzają 100,200,300 km do pracy i muszą żyć na dwa domu są traktowani na równi z tymi którzy mają pracę pod nosem,długo by tu pisać o absurdach panujących w wojsku ,stare nie życiowe przepisy nie mające nic wspólnego z życiem codziennym !!!!pewnie nie jedna osoba rzuci hasło ZMIEŃ PRACE jasne ,tylko nie każdy mieszka w wielkim mieście z wielkimi możliwościami,i dlatego w dzisiejszych czasach wojsko jest jedynym stabilnym miejscem pracy, bo chociaż ma się gwarancję wypłaty,a nie tak jak u prywaciarzy lub za granicą !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO

   hydraulik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   wuja nam potrzebne zlewy, jak i tak pijane ryje w kiblu myją

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xxx

   Amato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Zabrac dodatki wszystkim z MSW.....Policjantom,Strazy Granicznej,Wojakom itp...i nie bedzie problemu,dziure budzetowa trzeba latac!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   amatorze...

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Wojsko Polskie podlega Ministerstwu Obrony Narodowej... No ale cóż, przynajmniej błysnąłeś poziomem w internetach...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego tylko żołnierze?

   wujek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   Dlaczego tylko w wojsku dostają taką kasę za brak mieszkania? W dużym mieście to 900 zł na miesiąc, podczas gdy Policjant czy Strażnik Graniczny dostanie max 300 zł. Przecież to jest jawna...rozwiń całość

   Dlaczego tylko w wojsku dostają taką kasę za brak mieszkania? W dużym mieście to 900 zł na miesiąc, podczas gdy Policjant czy Strażnik Graniczny dostanie max 300 zł. Przecież to jest jawna dyskryminacja. Wydaje mi się, że Policja i SG bardziej dbają o porządek i bezpieczeństwo niż wojskowi, którzy tylko jeżdżą na nie nasze wojny i siedzą 8 godzin za murami jednostki :/.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nikt nikomu nie bronił iść...

   Opat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak w temacie nikt nikomu nie bronił iść do służb, a dodatek jest jak najbardziej właściwy. Co byś zrobił jak byś mieszkał z żoną w mieście X tutaj kupiliście mieszkanie tutaj pracujecie i nagle...rozwiń całość

   Jak w temacie nikt nikomu nie bronił iść do służb, a dodatek jest jak najbardziej właściwy. Co byś zrobił jak byś mieszkał z żoną w mieście X tutaj kupiliście mieszkanie tutaj pracujecie i nagle dostajesz przydział do miejscowości Y w lesie gdzie nie ma nawet sklepu. Gdzie twoja żona nie dostanie pracy albo będzie jej szukać kilka lat i to mieszkanie które macie teraz musisz zostawić i iść w nieznane na nowo??? a kto ci zagwarantuje że tak w czasie służby nie będzie kilka razy ?

   Ten dodatek to tylko pomoc dla takich rodzin, nie pokrywa potrzeby wynajmu tylko w nim pomaga.

   I jedna subtelna różnica Ty w "cywilu" decydujesz gdzie pracujesz gdzie mieszkasz a w służbach to za ciebie decydują tam masz przydział tam idziesz. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A pani w kasie

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   A pani w kasie? Też powinna dostawać taką kasę z budżetu.
   Nie dość, że nie dostaje, to jeszcze cała skromna pensja jest ozusowana i opodatkowana. To jest dopiero niesprawiedliwość.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dodatki i przywileje dla mundurowych

   szary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Pozabierajcie wszystkie dodatki i przywileje służbom mundurowym i każcie im pracować tak jak innym po 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
   Weekendy i święta wolne tak jak reszta i żadnego...rozwiń całość

   Pozabierajcie wszystkie dodatki i przywileje służbom mundurowym i każcie im pracować tak jak innym po 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
   Weekendy i święta wolne tak jak reszta i żadnego wzywania do roboty po nocach.
   Obite gęby na meczach, brak reakcji jak ruscy wlecą w naszą przestrzeń powietrzną po godz. 15:30 albo w długi weekend. Ile pociągnie taki system?
   Życzę powodzenia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No cóż .....

   yoman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A gdzie jest powiedziane że wojsko tak jak szpitalne czy inne zawody ma nie pracować na 3 zmiany. Poza tym nie zapominaj że nie płacisz ZUS-u i twoja pensja jest wyższa od innych podatników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie

   wojskowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   A kto komu bronił iść do woja??!!! Marudzić to wszyscy, ale na początku wszyscy mieli równo. Typowa durna masa - zamiast krzyczeć "dajcie nam", krzyczą "im zabierzcie".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak ktoś pracuje w prywatnej firmie, to musi mu na czynsz z pensji wystarczyć

   Woj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   ale żołnierze z innej gliny ulepieni...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jak ktoś...

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   jak ktoś pracuje w prywatnej firmie, to pracuje 8 godzin, 5 dni w tygodniu, święta ma wolne, nie musi ćwiczyć na poligonie przez miesiąc przy -15 stopniach w dzień albo +50 w słońcu w pełnym...rozwiń całość

   jak ktoś pracuje w prywatnej firmie, to pracuje 8 godzin, 5 dni w tygodniu, święta ma wolne, nie musi ćwiczyć na poligonie przez miesiąc przy -15 stopniach w dzień albo +50 w słońcu w pełnym umundurowaniu, nie musi wyjeżdżać na misje zagraniczne, nie musi ratować ludzi przed powodzią, nie musi być 24h 365 dni w roku dostępny na rozkaz... jesteście ludzie idiotami i żadne słowa i tak do Was nie dotrą...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w wojsku niejest źle

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   jestem żołnierzem zawodowym i jakoś pracuje 8 godz dziennie, ostatnio wróciłem z 5 dniowego poligonu i dostałem 4,5 dnia wolnego w ramach nadgodzin, za służby na weekend też mam dni wolne. Jak...rozwiń całość

   jestem żołnierzem zawodowym i jakoś pracuje 8 godz dziennie, ostatnio wróciłem z 5 dniowego poligonu i dostałem 4,5 dnia wolnego w ramach nadgodzin, za służby na weekend też mam dni wolne. Jak zliczę wszystkie urlopy nagrodowe, to nie wychodzi rocznie tak dużo godzin. W cywilu jest dużo gorzej wiem bo też pracowałem i mam porównanie. W cywilu trzeba pracować a w wojsku symuluje się prace taka prawda. Zresztą ludziom w cywilu musi starczyć 1500 na rękę na opłacenie mieszkania, rachunki, wyżywienie, a wojskowa najniższa pensja wynosi 2400 na rękę plus dodatek mieszkaniowy 900 zł na rękę plus kasa za służby. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamstwo

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   za szkolenie poligonowe nie ma wolnego. Tego nie pisał żołnierz. Wyraźny brak fachowej wiedzy. Kolego nie podpuszczaj ludzi. Za kłamstwa pójdziesz do piekła...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja

   PRAWDA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Za ostatni poligon dostałem wolne. Przez 6 lat służby pierwszy raz mi oddali za szkolenie poligonowe. Nie zmienia to faktu że co miesiąc mam 3 dniowe zajęcia na poligonie od wtorku do czwartku (do...rozwiń całość

   Za ostatni poligon dostałem wolne. Przez 6 lat służby pierwszy raz mi oddali za szkolenie poligonowe. Nie zmienia to faktu że co miesiąc mam 3 dniowe zajęcia na poligonie od wtorku do czwartku (do 13) a piątki wolne.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRAWDA

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A tak dla twojej informacji to za poligon masz płacone. A mi za ostatni nie zapłacili.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miśka

   nie ściemniaj kolego, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   wiem, jak pracuje zawodowy żołnież , bo parę lat temu byłam dziewczyną takowego. Fakt, że mój miał jakiś stopień kaprala, czy coś (nie znam się), ale obijał się koncertowo, czasem jakiś dokument...rozwiń całość

   wiem, jak pracuje zawodowy żołnież , bo parę lat temu byłam dziewczyną takowego. Fakt, że mój miał jakiś stopień kaprala, czy coś (nie znam się), ale obijał się koncertowo, czasem jakiś dokument podpisał, przemowę walnął na zbiórce podwładnym i cały dzień wisiał ze mną na telefonie. Pracował przy biurku, jako specjalista od jakiegoś "sratatata" - nawet nie wiem od czego. I trochę po 30-stce był już na zasłużonej emeryturze. Potem zdaje się załozył własną działalność i ma się dobrze do tej pory - ale niestety nasze drogi się rozeszły , więc nie jestem na bieżącozwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biedna Miśko

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   to przykre, że byłaś kilka lat z nierobem i obibokiem... Lecz to bardziej świadczy o Tobie, niż o wszystkich żołnierzach, bo w każdej firmie i służbie zawsze znajdzie się czarna owca, która psuje...rozwiń całość

   to przykre, że byłaś kilka lat z nierobem i obibokiem... Lecz to bardziej świadczy o Tobie, niż o wszystkich żołnierzach, bo w każdej firmie i służbie zawsze znajdzie się czarna owca, która psuje wizerunek, ale Ty wybrałaś go sama mimo wiedzy o tym, jaki jest :) GRATULUJĘ! :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wojsko to zmarnowana kasa

   nera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   jak co do czego to ich nie ma, nie mogą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mundurowi

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   osobom pracującym w tzw sluzbach mundurowych zawsze wszystkiego jest mało. Tylko nikt z nich chyba nie zastanowił sie nad faktem iz większość "bonusów" otrzymują z ramienia naszych podatków....rozwiń całość

   osobom pracującym w tzw sluzbach mundurowych zawsze wszystkiego jest mało. Tylko nikt z nich chyba nie zastanowił sie nad faktem iz większość "bonusów" otrzymują z ramienia naszych podatków.
   Dziwne iz np panowie policjanci juz tak ochoczo nie udają sie na l4 - coz maja tak samo teraz odprowadzane pieniądze z wyplaty korzystając z owego świadczenia jak cala reszta społeczeństwa pracujaca legalnie - umowa o prace
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cywile...

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   na miejscu policjantów po zabraniu im 100% płatnych zwolnień nie wychodziłbym z komisariatu... każdy cywil mądry, bo pracuje zimą w ciepłym, latem w chłodnym budynku, a jak coś jest niezgodne z...rozwiń całość

   na miejscu policjantów po zabraniu im 100% płatnych zwolnień nie wychodziłbym z komisariatu... każdy cywil mądry, bo pracuje zimą w ciepłym, latem w chłodnym budynku, a jak coś jest niezgodne z kodeksem pracy, to zaraz afera, bo za zimno, bo za ciepło... a policjant lub żołnierz? ich w znacznej części nie dotyczy kodeks pracy i niezależnie od pogody mają przez 12 godzin patrolować ulice lub miesiąc ćwiczyć na poligonie, mróz, deszcz, śnieg, upał, to nieważne, jest służba i trzeba iść...
   Na miejscu mundurowych bym teraz nie wynurzał się z koszarów i komisariatów, bo jak się rozchorują w służbie ojczyźnie, to i tak nikt tego nie doceni, za lekarstwa nie odda a jeszcze zabiorą 20% pensji...
   CYWILE, jesteście ŻAŁOŚNI!!!! Wstyd mi być jednym z Was...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cywile...

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   nie służyli to nie wiedzą.... ;-) górnik wyskoczy z łopatą pod sejm i przywileje wywalczy a mundurowi muszą walczyć o swoje zgodnie z prawem.
   Mało kto wie że górnicy po 25 latach mają 100%...rozwiń całość

   nie służyli to nie wiedzą.... ;-) górnik wyskoczy z łopatą pod sejm i przywileje wywalczy a mundurowi muszą walczyć o swoje zgodnie z prawem.
   Mało kto wie że górnicy po 25 latach mają 100% emerytury a mundurowi po 29 latach 75%zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Pseudonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Wczoraj artykuł o przedsiębiorcy wygrywającym z fiskusem przed sądem. Teraz żołnierze. Normalizuje się nam powoli sądownictwo i przestaje chodzić na pasku rządzących.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama