Wrocław: Były policjant zmieniał tożsamość i naciągnął osoby...

Wrocław: Były policjant zmieniał tożsamość i naciągnął osoby oszukane przez Amber Gold

Marcin Rybak, Mira Suchodolska (DGP)

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Ilu klientów Amber Gold dało się namówić na usługi Dobrzynieckiego? Według nas mniej niż
1/2
przejdź do galerii

Ilu klientów Amber Gold dało się namówić na usługi Dobrzynieckiego? Według nas mniej niż ©Lucyna Nenow

Były wrocławski policjant stworzył dwie fikcyjne tożsamości: radcy prawnego Andrzeja Dobrzynieckiego Cartiera i prawniczki Joanny. Naciągnął osoby oszukane przez Amber Gold.
Fikcyjny prawnik z wirtualnej kancelarii naciągnął pokrzywdzonych przez firmę Amber Gold na sute honorarium za swoje usługi. Oszukał ich? Naszym zdaniem tak, bo nie powiedział o sobie prawdy. Ludzie myśleli, że powierzają walkę o odszkodowania renomowanej światowej kancelarii. Byli pewni, że zarządza nią człowiek ze świetnym wykształceniem prawniczym, znany i poważany w prawniczym świecie - prowadzący interesy w Londynie, Nowym Jorku, Szanghaju i Dubaju. Ale to bujdy.

Przez kilka lat jeden człowiek używał dwóch tożsamości. Pierwsza to Andrzej Dobrzyniecki Cartier, partner zarządzający londyńskiej kancelarii prawnej, lobbysta. Bywały w świecie, polskim Sejmie, resortach i mediach. Druga tożsamość to... Joanna - prawniczka albo ekonomistka, ścigana przez prawo tyle nieskutecznie, co nieudolnie. W 2010 roku skazano ją na karę grzywny. W tym samym roku została oskarżona o oszustwo - proces toczy się do dziś. Raz została uniewinniona. Dwa razy cieszyła się umorzeniem śledztwa.

Czyli jeden człowiek jest równocześnie adwokatem i Joanną wymykającą się policji i prokuraturze? Więcej - lobbysta Andrzej proponuje resortowi sprawiedliwości wykreślenie z kodeksu karnego przestępstwa, za które sąd skazał jego samego jako Joannę.

Na trop tej historii wpadła Mira Suchodolska, dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej". Skontaktowała się z nami. Wspólnie odtwarzaliśmy życiową drogę Andrzeja Dobrzynieckiego, byłego wrocławskiego policjanta.

Wykształcenie
- Jestem absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego - mówi nam 45-letni Andrzej Dobrzyniecki Cartier. - Jednakże nie tylko tam doskonaliłem wiedzę prawniczą. Szczególnie dobrze wspominam zajęcia na Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze, gdzie miałem okazję uczyć się bezpośrednio od twórców europejskich reguł prawnych. Studiowałem również rachunkowość, a dzięki pomocy rządu Stanów Zjednoczonych już w latach 90. mogłem uczyć się zarządzania biznesu od specjalistów z uniwersytetu w Connecticut.

Prawda? W 2008 roku prokuratura bezskutecznie szukała go na Uniwersytecie Wrocławskim. Poszukaliśmy raz jeszcze. Nie było takiego studenta ani absolwenta. W aktach personalnych policji - wstąpił do niej w 1992 roku - jest kopia świadectwa ukończenia Technikum Mechaniczno-Elektrycznego. Oraz zaświadczenie z Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Wrocławskiej.

Trewir? - W 2001 roku zorganizowaliśmy z Akademią w Trewirze i Krajową Radą Radców Prawnych kurs prawa europejskiego - mówi Anna Jędrzejewska, wicedyrektor Instytutu Europejskiego w Łodzi. - 10 dwudniowych zjazdów. Kurs zaczął się w październiku 2001 roku.

W tym samym miesiącu na przesłuchaniu w prokuraturze Dobrzyniecki podaje: "wykształcenie średnie techniczne". Connecticut? Może chodzić o Polsko-Amerykańską Szkołę Biznesu. Zorganizowały ją Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Stanowy w Connecticut. To były dwa akademickie semestry we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ
1 3 4 5 6 »

Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyli jednak?

emef (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

"Pozostała część artykułu dostepna jest dla abonentów Piano. Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo. Czym jest Piano? Jak rozdzielane są...rozwiń całość

"Pozostała część artykułu dostepna jest dla abonentów Piano. Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo. Czym jest Piano? Jak rozdzielane są pieniądze?

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3613203,wroclaw-byly-policjant-zmienial-tozsamosc-i-naciagnal-osoby-oszukane-przez-amber-gold,id,t.html"

Czyli jednak idziecie w stronę gazety wybordzej i piano... no to życzę powodzenia i szukania osłów nie czytających regulaminu tej organizacji... ilość subskrybentów -1 :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czy macie pewnosc,ze wasi zarzadcy nie lokowali waszej kasy w amber gold?

długo_pis (gość)

Zgłoś naruszenie treści

kazdy lubi sie ponasmiewac z prostych ludzi zwabionych duzym procentem lokaty i blichtrem gmachow parabankow... cisza wokol tej firmy juz swiadczy o problemie! glupota i chciwosc nie jest domena...rozwiń całość

kazdy lubi sie ponasmiewac z prostych ludzi zwabionych duzym procentem lokaty i blichtrem gmachow parabankow... cisza wokol tej firmy juz swiadczy o problemie! glupota i chciwosc nie jest domena ludzi prostych... a przyslowie,ze tonacy brzytwy sie chwyta jak najbardziej prawdziwe... zaden prawnik tego szamba nie dotknie chyba,ze farbowany na policyjnej niskiej emeryturzezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pewnie łajza na wcześniejszej emeryturze policyjnej !!!

Max (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Bydlak dostaje wcześniejszą emeryturę w wieku ok 40 lat i w pustym łbie przewraca się !! Gówniarz z emeryturą mundurową nudzi się bo przecież takie pasożytnicze emerytury to tylko w Polsce !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zbysiu K.

...koń... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

...a to nie ten,,,a ten to biurowce buduje,hihihihi...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zapewne konfidentem POlicji jest

stąd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

tupet i bezkarność. Oni tak mają.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
fajo

cienka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Twój stary też.....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Policja kpina

obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Polscy policjanci potrafią gdyż nie służą prawy tylko są prawem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hehehe

Andrew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

Hahahaha nie wierze. Amberowcy dali się wydy**ć drugi raz :D


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POwiadaja, że uczciwego trudno oszukać.

a (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

oni zaliczyli repetę. Czyli są uczciwi inaczej.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo