Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sebastian Mila nie był pierwszy. Ze Śląska Wrocław do reprezentacji

Jakub Guder
Młody Ryszard Tarasiewicz. Więcej razy od niego, grając w Śląsku, w reprezentacji wystąpił tylko obrońca Władysław Antoni Żmuda
Młody Ryszard Tarasiewicz. Więcej razy od niego, grając w Śląsku, w reprezentacji wystąpił tylko obrońca Władysław Antoni Żmuda fot. Tadeusz Szwed
30 piłkarzy, grając w Śląsku Wrocław, powoływanych było do reprezentacji Polski. W tym zestawieniu Mila jest w godnym towarzystwie.

Gol Sebastiana Mili w meczu z Niemcami był pierwszą od 25 lat bramką piłkarza Śląska Wrocław w meczu o punkty. Przez ćwierć wieku wrocławianie strzelali gole dla reprezentacji, ale tylko towarzysko. W sumie WKS miał do tej pory 30 piłkarzy, którzy broniąc jego barw, powoływani byli do kadry.

Rekordzistą w tym zestawieniu jest Władysław Antoni Żmuda, który we Wrocławiu pojawił się w 1974 roku już jako medalista mistrzostw świata. Żmuda był ewenementem, bo wtedy najczęściej zdarzały się transfery z Wrocławia do Warszawy, a on tymczasem ze stolicy przeniósł się na Dolny Śląsk. To jedyny Polak, który czterokrotnie zagrał na mundialu. Po trzecie miejsce sięgnął też w 1982 roku. Gdy grał we Wrocławiu, zanotował 45 reprezentacyjnych spotkań. W sumie ma ich 91, co daje mu szóste miejsce w rankingu wszech czasów.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Ryszard Tarasiewicz, który grając we Wrocławiu, aż 42 razy zakładał koszulkę z orłem na piersi. W sumie zaliczył 58 meczów w narodowych barwach, strzelając dziewięć goli. Obecny trener Korony Kielce to uczestnik mistrzostw świata w 1986 roku w Meksyku, ale tego turnieju za dobrze nie wspomina. Zagrał tam w jednym meczu - przegranym 0:4 z Brazylią. Jeszcze przy stanie 0:0 trafił w słupek, a potem sprokurował karnego, po którym Canarinhos wyszli na prowadzenie.
Tylko o jeden mecz mniej w biało-czerwonych barwach rozegrał o rok starszy od Tarasiewicza Waldemar Prusik. Nie załapał się na wspomniany mundial w Meksyku. Trener Antoni Piechniczek z dystansem patrzył wtedy na piłkarzy Śląska i Prusik wypadł z kadry właściwie na ostatniej prostej. Zdecydowanie bardziej zaufał mu za to następca Piechniczka Wojciech Łazarek, u którego pomocnik wrocławian wielokrotnie był kapitanem zespołu. Jeden z lepszych meczów zagrał jesienią 1986 roku, kiedy to Polska bezbramkowo zremisowała z Holandią na wyjeździe w eliminacjach mistrzostw Europy.

Czwarty w tym zestawieniu jest pewnie zapomniany nieco, zwłaszcza przez młodszych kibiców, stoper Paweł Król. Do Śląska trafił rzecz jasna na służbę wojskową, a już w 1982 roku sięgnął z WKS-em po wicemistrzostwo Polski. Pięć lat później zdobył Puchar Polski. Zagrał m.in. w ośmiu meczach eliminacji mistrzostw Europy 1988. We wszystkich po 90 minut.

Tylko 18 meczów w reprezentacji ma Janusz Sybis. Piszemy "tylko", bo we Wrocławiu wielu uznaje go za piłkarza wszech czasów Śląska. Już przed MŚ 1974 pod uwagę brał go Kazimierz Górski, ale ostatecznie do Niemiec nie pojechał. Jacek Gmoch przed MŚ w 1978 r. zabrał go na tournee po Ameryce Południowej, ale ostatecznie na finałowy turniej pojechali inni. Niektórzy mówią, że gorsi od Sybisa, któremu pewnie przeszkadzał trochę niski wzrost. Umiejętności miał jednak nieprzeciętne.

Sebastian Mila, póki co, grając w Śląsku, w kadrze wystąpił tylko trzy razy. Mamy jednak wrażenie, że to nie koniec. a

Reprezentanci Polski grający w tym czasie Śląsku Wrocław

1. Władysław Żmuda II 45 (1) 91 (2)*
2. Ryszard Tarasiewicz 42 (7) 58 (9)
3. Waldemar Prusik 41 (5) 49 (5)
4. Paweł Król 22 (3) 22 (3)
5. Janusz Sybis 18(2) 18(2)
6. Janusz Góra 11 (0) 11 (0)
Adam Matysek 11 (-5) 34 (-25)
8. Andrzej Rudy 8 (2) 16 (3)
9. Józef Kwiatkowski 7 (1) 7 (1)
10. Waldemar Sobota 6 (3) 17 (4)
11. Tadeusz Pawłowski 5 (0) 5 (0)
Mirosław Pękala 5 (0) 6 (1)
Dariusz Marciniak 5 (1) 5 (1)
Piotr Celeban 5 (0) 10 (0)
15. Zygmunt Kalinowski 4 (-2) 4 (-2)
16. Lesław Ćmikiewicz 3 (0) 57 (0)
Sebastian Mila 3 (1) 32 (7)
Zygmunt Garłowski 3 (0) 3 (0)
Roman Szewczyk 3 (0) 37 (3)
Przemysław Kaźmierczak 3 (0) 12 (1)
21. Po dwa mecze mają: Jan Erlich, Roman Faber, Zdzisław Kostrzewa, Roman Wójcicki, Modest Boguszewski, Antoni Łukasiewicz i Tomasz Jodłowiec.
28. Po jednym meczu: Hubert Skowronek, Klaus Masseli i Janusz Gancarczyk.

* Kolejno: imię, nazwisko, liczba meczów w reprezentacji, gdy zawodnik był piłkarzem Śląska (gole, ew. wpuszone); liczba wszystkich meczów w reprezentacji (gole, ew. wpuszczone).Źródło - Śląskopedia (www.slask-wroclaw.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sebastian Mila nie był pierwszy. Ze Śląska Wrocław do reprezentacji - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska