Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy wykształceni, ale biedni. Zobacz, jak Dolny Śląsk wypada na tle świata

Malwina Gadawa
infografika Maciej Dudzik
Niskie dochody, słabe warunki mieszkaniowe i mała aktywność społeczna. Jesteśmy jednak wśród liderów, jeżeli chodzi o edukację. Dość wysoko jest także oceniany poziom bezpieczeństwa w naszym województwie. Tak na tle 362 regionów z 34 krajów na świecie, które są członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wypada Dolny Śląsk.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport przedstawiający jakość życia w jej 34 państwach członkowskich. Statystyki przedstawiają dane z 362 regionów. W Polsce brano pod uwagę 16 województw.

Badano dziewięć dziedzin życia, które wyznaczają jego jakość: edukację, zatrudnienie, dochody, bezpieczeństwo, zdrowie, środowisko, aktywność społeczną, dostęp do usług i warunki mieszkaniowe. Każdą z dziedzin oceniano w skali od 1 do 10 punktów.

Wyniki raportu nie są dobre dla Polski, która zajęła dopiero 32. miejsce. Gorsze okazały się tylko dwa państwa - Turcja i Meksyk...

Województwo dolnośląskie najlepszy wynik osiągnęło w edukacji. Poziom kształcenia oceniono na 9,9 punktu. W Polsce wyprzedzają nas województwa: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie i śląskie.

Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty, uważa, że taki wynik to efekt wspólnej pracy państwa i samorządów, które są organami prowadzącymi szkoły. - Coraz lepsza jakość kształcenia to także efekt reform, które u nas wprowadzono - mówi Beata Pawłowicz.

Wysokim poziomem edukacji mogą się pochwalić także Czesi. Daleko w tyle zostawiamy inne państwa i regiony. W Madrycie edukację oceniono tylko na 6,5 punktu, w Lizbonie na 3,4, w Tokio na 7,6 a w Berlinie na 8,8 pkt.

Bezpieczeństwo to druga dziedzina życia, która na Dolnym Śląsku została bardzo dobrze oceniona. Zdobyliśmy aż 7,4 pkt. Mniej bezpiecznie od Dolnoślązaków czują się mieszkańcy woj. łódzkiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu - choć zaznacza, że nie wie, jakie dane były brane pod uwagę - uważa, że w naszym województwie jest bezpiecznie, a statystyki podane przez OECD mogą być tego potwierdzeniem. - W porównaniu do ubiegłego roku liczba popełnionych przestępstw spadła o 30 procent - mówi Dutkowiak. - Widać też, że mieszkańcy coraz chętniej reagują na to, co dzieje się wokół nich. Przejawiają prawdziwą postawę obywatelską. Policjanci mogą szybko reagować. Widać efekty, kiedy po sygnałach obywateli łapiemy więcej pijanych kierowców czy uniemożliwiamy oszustwa metodą "na wnuczka". Współpraca ze społeczeństwem na co dzień daje bardzo dobre efekty - dodaje Łukasz Dutkowiak.

Bezpieczniej od mieszkańców naszego województwa czują się Australijczycy i Austriacy. Co ciekawie, poziom bezpieczeństwa podobnie jak na Dolnym Śląsku oceniono w Izraelu czy w Korei. Za to państwem, w którym obywatele nie czują się bezpiecznie jest Meksyk.

ZATRUDNIENIE, BEZROBOCIE, ZAROBKI. TYM NIE MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
O wiele gorzej ma się w naszym regionie sytuacja, jeżeli chodzi o zatrudnienie. W tej dziedzinie przyznano nam tylko 3,3 pkt na 10 możliwych. W Polsce najgorzej w tej kwestii jest na Pomorzu Zachodnim (2,6 pkt). Dla porównania, Praga otrzymała aż 9,1 pkt. Lepiej w tej kwestii jest także w Estonii (6,2 pkt), Budapeszcie (5,7 pkt) i Bratysławie (8 pkt). Gorsze wyniki od Dolnego Śląska mają za to: Madryt (2,6 pkt), Madera (2,8 pkt) czy Sycylia (0,5).

Na Dolnym Śląsku poziom bezrobocia wynosi 11 procent. To o jeden procent więcej niż w skali całego kraju. Gorzej od nas wypadają Grecja, Irlandia, Słowacja oraz Portugalia.

Fatalnie za to oceniono zarobki mieszkańców Dolnego Śląska (zaledwie 1,7 pkt). W skali kraju otrzymaliśmy 1,5 pkt. Lepiej od nas zarabiają mieszkańcy Słowacji, Grecji, Korei, a nawet Estonii. Więcej pieniędzy za swą pracę otrzymują także Czesi. Dolnoślązacy są jednak bogatsi od mieszkańców Meksyku oraz Chile.

Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to także nie mamy się czym chwalić. Województwo dolnośląskie oceniono na 2,4 pkt. O wiele lepsza służba zdrowia jest w Bawarii (7,6 pkt), Jerozolimie (9,1 pkt), Oslo (8,1 pkt), a nawet w Bratysławie (3,1 pkt). Gorzej oceniono służbę zdrowia w Meksyku, na Węgrzech i w niektórych regionach Turcji. Nisko oceniono także aktywność społeczną Dolnoślązaków (1,3 pkt). Gorzej jest tylko na Słowenii, w Szwajcarii i Meksyku.

Raport OECD udowadnia też, że młodzi ludzie nie mają gdzie mieszkać. W Polsce na jedną osobę przypada jeden pokój. W woj. mazowieckim, podlaskim, dolnośląskim i opolskim na jednego mieszkańca przypada 1,1 pokoju. W województwie podkarpackim średnio na osobę przypada 0,9 pokoju. Te liczby uplasowały nas na szarym końcu wszystkich państw członkowskich. Gorzej jest tylko w Meksyku i Turcji. Mieszkaniec Czech ma do dyspozycji 1,4 pokoju, Norwegii - dwa, a Kanady, aż 2,5 pokoju.

Jeżeli chodzi o dostęp do usług, to otrzymaliśmy 6,6 pkt. O wyniku, jaki osiągnęła Korea Płd. - 10 pkt. - Dolnoślązacy mogą jedynie pomarzyć. Narzekać nie mogą także mieszkańcy Holandii i Islandii. Najgorzej jest w Meksyku (0 pkt) i w Turcji (3 pkt).

Ci z Państwa, którzy chcieliby mieszkać w miejscu, gdzie żyje się najłatwiej, powinni przeprowadzić się do Australii i zamieszkać w jej stolicy, Canberze. Doskonałym miejscem do życia okazała się także Kanada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jesteśmy wykształceni, ale biedni. Zobacz, jak Dolny Śląsk wypada na tle świata - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska