Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruno Schulz. Festiwal promuje Nagrodę Literacką Angelus

Małgorzata Matuszewska
Jurij Andruchowycz
Jurij Andruchowycz Janusz Wójtowicz
Już dziś (14 października) we Wrocławiu rusza 3. Bruno Schulz. Festiwal – międzynarodowe święto sztuki i literatury. Potrwa do niedzieli, a pierwszy raz łączy się z wręczeniem Nagrody Literackiej Angelus.

– Europa Środkowa została dotknięta dwoma totalitaryzmami, Bruno Schulz, symbol tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiara Holokaustu, jest metaforą historii – mówił wczoraj w ratuszu Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Chcemy wzmocnić Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, nie ma sensu organizowanie dodatkowego festiwalu, więc połączyliśmy siły z Bruno Schulz. Festiwal – dodał Jarosław Broda, dyrektor miejskiego Wydziału Kultury. Irek Grin, szef festiwalu Schulza i kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odpowiedzialny za literaturę, dodaje: – Zapraszamy na spotkania w Salonie Angelusa, z nominowanymi do nagrody: Jeleną Czyżową, Ołeksandrem Irwaneciem, Pavolem Rankovem, Martinem Šmausem oraz Jáchymem Topolem.
W tym roku będzie jeszcze jedna nowość. – Jak zrealizować potrzebę powrotu na wieżę Babel? Każdy pisarz na spotkaniu w Salonie Angelusa będzie czytać fragmenty swojej prozy w ojczystym języku, oczywiście będą tłumaczenia – mówi Irek Grin. To spotkanie planowane jest w piątek (17 października) o godz. 19 w Empiku Renoma.
Wśród gości festiwalu będzie Jurij Andruchowycz, laureat pierwszej edycji Angelusa, nagrodzony za powieść Dwanaście kręgów. Dziś (14 października) o godz. 21 w klubie Firlej wystąpi razem z wrocławską formacją Karbido, z koncertem Atlas Estremo. Gala Angelusa planowana jest w sobotni wieczór w Teatrze Muzycznym Capitol, ale zanim czytelnicy środkowoeuropejskich książkowych pereł wybiorą się na galę, by dowiedzieć się, kto z nominowanej siódemki autorów dostał 150 tys. zł i statuetkę Angelusa, ufundowane przez Wrocław, będą mogli wziąć udział w mnóstwie atrakcji Bruno Schulz. Festiwal.
– Gościmy Dawida Grossmana z Izraela, jednego z najwybitniejszych światowych pisarzy – mówi Irek Grin. Spotkanie z Grossmanem, w którego twórczości wielką rolę odgrywa postać Brunona Schulza, odbędzie się w czwartek (16 października) o godz. 21 w Ossolineum. Gościem festiwalu będzie także Zeruya Shalev, izraelska pisarka. Wśród atrakcji znajdzie się też gra miejskakot Nadodrza. Na wydarzenia Bruno Schulz. Festiwal wstęp jest bezpłatny.
CZYTAJ
GŁOSUJ NA NAGRODĘ CZYTELNIKÓW
ZOBACZ PROGRAM
BRUNO SCHULZ. FESTIWAL – WYDARZENIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska