Łapówka za prawo jazdy. 13 podejrzanych w kolejnej aferze...

  Łapówka za prawo jazdy. 13 podejrzanych w kolejnej aferze korupcyjnej w PORD

  (wie)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  To już kolejna afera w PORD

  To już kolejna afera w PORD ©Przemek Świderski

  13 osób usłyszało zarzuty w sprawie korupcyjnej dotyczącej działania Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. Egzaminatorom śledczy zarzucają udział w zorganizowanej grupie przestępczej i łapownictwo, instruktorom prawa jazdy - pośrednictwo i poświadczenie nieprawdy, a trzem innym pracownikom PORD przyjęcie korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Grożą im kary od roku do 10 lat więzienia.
  To już kolejna afera w PORD

  To już kolejna afera w PORD ©Przemek Świderski

  To nie pierwsza afera korupcyjna w gdańskim ośrodku egzaminacyjnym. Ale śledczy zaznaczają, że nie ma ona związku z aferą PORD, która na światło dzienne wypłynęła w 2009 roku.

  Śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2014 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku Wydział dw. z Korupcją. Na razie sprawa jest na etapie postępowania przygotowawczego, ale zarzuty usłyszało już łącznie 13 osób.


  Pięciu egzaminatorów śledczy oskarżają o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze korupcyjnym i przyjmowania korzyści majątkowych. Wobec trzech z nich zastosowano poręczenie majątkowe, a wszyscy przebywają pod dozorem policji i zostali również zawieszeni przez prokuratora w czynnościach służbowych.

  Również dozór policyjny i zawieszenie w czynnościach służbowych to środki zapobiegawcze zastosowane wobec pięciu instruktorów nauki prawa jazdy, którzy usłyszeli zarzuty dotyczące płatnej protekcji oraz poświadczania nieprawdy w dokumentacji kursu nauki prawa jazdy, w zamian za korzyść majątkową.

  Trzech innych pracowników PORD zdaniem prokuratorów miało przyjmować łapówki. Także oni przebywają obecnie pod dozorem policji i są zawieszeni w czynnościach służbowych.

  - Na tym etapie postępowania nie mogę powiedzieć, kiedy miało dochodzić do przestępstw, ani o jakie kwoty chodzi. Przyjdzie moment, w którym będziemy mogli powiedzieć o tym, ile postawiliśmy zarzutów i o jakie kwoty chodzi - zaznacza prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - To nowa sprawa, nie jest to odprysk postępowania, które toczy się od kilku lat, nie otrzymaliśmy też materiałów z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku prowadzącej tamto śledztwo - dodaje.

  Czytaj też: Na Pomorzu coraz mniej egzaminów na prawo jazdy. Zwalniają instruktorów

  O komentarz poprosiliśmy PORD. Jak się dowiedzieliśmy w sekretariacie ośrodka, dyrektor Wiesława Kasprzewska-Charkin przebywa w delegacji na szkoleniu. W PORD pojawić się ma w poniedziałek.

  Wszyscy oskarżeni odpowiadają z wolnej stopy, za zarzucone podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ślepi

   my (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mało wy tam jeszcze wiecie ze dalej tam taki proceder trwa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama