Wybuch w kopalni Mysłowice: 4 górników na OIOM. Akcja...

  Wybuch w kopalni Mysłowice: 4 górników na OIOM. Akcja dramatyczna [ZOBACZ PLAN]

  M. Wroński, K. Rożnowska, M. Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rodziny ofiar wybuchu w kopalni przed CLO w Siemianowicach
  1/12
  przejdź do galerii

  Rodziny ofiar wybuchu w kopalni przed CLO w Siemianowicach ©Lucyna Nenow

  Akcja ratunkowa w kopalni Mysłowice-Wesoła nie została wstrzymana. Trwa! Ale górnicy zajęli się teraz budową tamy przeciwwybuchowej. Po wybuchu w kopalni Mysłowice w dalszym ciągu nieznany jest los zaginionego kombajnisty z kopalni Mysłowice-Wesoła. Ratownicy górniczy spieszą mu na ratunek, ale pracują w esktremalnych warunkach. Rano w czwartek byli ok. 700 m od niego. Stan pięciu górników w szpitalu CLO Siemianowice jest ciężki, zaś dwóch krytyczny.
  AKTUALIZACJA GODZ. 13:16:
  Stan dwóch górników, którzy dotychczas byli w stanie ciężkim, ale stabilnym, pogorszył się i zostali przeniesieni na intensywną terapię. Obecnie w stanie krytycznym jest 4 górników. Ponadto w południe do siemianowickiej oparzeniówki został przewieziony 19 górnik, który wcześniej przebywał w szpitalu w Sosnowcu.

  CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ WIDEO:
  PO WYBUCHU W KOPALNI MYSŁOWICE: STAN 4 GÓRNIKÓW POGORSZYŁ SIĘ. ROKOWANIA OSTROŻNE


  AKTUALIZACJA GODZ. 13:00:
  Ratownicy zabudowali lutniociąg na 150-metrowym odcinku, na którym mogli poruszać się bezpiecznie. W tym czasie trwała budowa tamy przeciwwybuchowej.

  - Jest to poważne przedsięwzięcie, gdyż przy przekroju chodnika ok. 22 m2 zabudowane zostaną odgradzające przegrody z kostki betonowej, a przestrzeń między nimi zostanie wypełniona materiałem szybkowiążącym - mówi Wojciech Jaros, rzecznik KHW. - Tama będzie miała prawie 4 metry długości, do jej budowy zużyte zostanie ok. 55 ton materiałów.

  Rolą tamy jest umożliwienie błyskawicznego szybkiego odcięcia powietrza wchodzacego do chodnika i dalej idącego przez ścianę, gdyby w powietrzu wychodzącym wystąpiły wyższe stężenia gazów wybuchowych.  Odcięcie powietrza zmniejszy ryzyko zapłonu, wybuchu, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ratowników.

  - Po zakończeniu budowy tamy, ratownicy podejmą dalsze posuwanie się do przodu (w kierunu przeciwnym do ruchu powietrza), aby podejść do strefy, w której ostatni raz zlokalizowany był zaginiony pracownik. Do strefy tej podawane jest przez cały czas świeże powietrze, aby umożliwić oddychanie temu pracownikowi - dodaje Jaros.

  ZOBACZ PLAN AKCJI RATUNKOWEJ W KOPALNI MYSŁOWICE-WESOŁA NA STRONIE 2

  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sytem wentylacji

   Kierownik Oddziału (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Jeżeli właściwie interpretuje zdjęcie Nr.3 to ta ściana była przewietrzana w sytemie "U"-systemie, który m.i. w związku z zagrożeniem metanowym jest w niemieckim GWK po podobnych wydarzeniach od...rozwiń całość

   Jeżeli właściwie interpretuje zdjęcie Nr.3 to ta ściana była przewietrzana w sytemie "U"-systemie, który m.i. w związku z zagrożeniem metanowym jest w niemieckim GWK po podobnych wydarzeniach od 1985 roku ZABRONIONY. Wyjątki tylko w pokładach w których nie występuje metan (szczegółami nie chcę zanudzać czytelników, którzy nie są Górnikami). Ten fakt jest wszystkim, lub prawie wszystkim Decydentom polskiego GWK, dobrze znany...Problem jest, że inne system/y wymaga/ją innej techniki i techologii oraz stosownych nakładów finansowych...obawiam się, że rachunek ekonomiczny wypadł na niekorzyść kolegów Górników. Nie jest pytaniem czy tylko kiedy będzie Taki następny wypadek. Tylko dużo szczęścia górniczego pozwoliło na uniknięcie wybuchu matanu a w następstwie pyłu węglowego z efektem podpbnym do wybuchu bomby atomowej ale bez radioaktywnych emisji.

   Szczęść Boże koledzy,
   może właściciel (Państwo) się obudzi...bo Dyrekcje KWK i Zarządy mają potencję działania eunuchówzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Glückauf i Szczesc Boze

   sztajger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Nie moge nic dodac do wypowiedzi Kier. Oddzialu.

   Przykro tylko, ze w polskim gornictwie tak lekko szafuje sie zyciem gornikow.

   Wszystkim poszkodowanym i ich rodzinom:
   Glückauf i Szczesc Boze.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tama

   Christof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak dugo to jeszcze się bydzie cioglo z budowaniem tamy? Wczoraj 24 godziny dzisiej zaś 12. A on czeko i czeko. Żona córka rodzice czekają. Pospieszcie się ... Bogdan wyczimej jeszcze, oni idą po...rozwiń całość

   Jak dugo to jeszcze się bydzie cioglo z budowaniem tamy? Wczoraj 24 godziny dzisiej zaś 12. A on czeko i czeko. Żona córka rodzice czekają. Pospieszcie się ... Bogdan wyczimej jeszcze, oni idą po ciebie ✊✊✊zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama