Dutkiewicz nie odpowie za wypadek. Prokuratura umorzyła...

Dutkiewicz nie odpowie za wypadek. Prokuratura umorzyła śledztwo

Malwina Gadawa

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Dutkiewicz nie odpowie za wypadek. Prokuratura umorzyła śledztwo
1/6
przejdź do galerii
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz może spać spokojnie. Nie stanie przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego. Prokuratura w Kluczborku umorzyła śledztwo w tej sprawie. Biegli uznali bowiem, że doszło jedynie do kolizji. A w tym przypadku jedyną karą są mandat i punkty karne.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta złożył przed kilkoma miesiącami nasz czytelnik. Zrobił to po lekturze tekstów o zderzeniu prezydenta na GazetaWroclawska.pl. Twierdził, że prezydent nie tylko spowodował wypadek, ale i - uderzając w tramwaj - sprowadził niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym.

Wrocławska prokuratura przekazała sprawę do Opola, by - jak napisano w decyzji - uprzedzić zarzuty o braku bezstronności. Śledztwo ostatecznie trafiło do Kluczborka.

Jednak już opinia biegłych zlecona przez śledczych z Wrocławia, a później podobna przygotowana na zlecenie prokuratora z Kluczborka, wykazały że Dutkiewicz przestępstwa nie popełnił. Doszło bowiem jedynie do kolizji, a obrażenia motorniczego z tramwaju nie były na tyle poważne, by mówić o wypadku.

Oto fragment decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa:

Jak ustalono, w dniu 15 kwietnia 2014 r. o godz. 6.19 na ulicy Św. Jadwigi we Wrocławiu, doszło do zderzenia tramwaju MPK z samochodem osobowym m-ki Nissan Pathfinder kierowanym przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta miasta Wrocławia. Kierujący w/w pojazdem na wysokości skrzyżowania ulic Najświętszej Marii Panny i Św. Jadwigi skręcając z ulicy Najświętszej Marii Panny w lewo w kierunku ulicy Piaskowej miał nie zachować należytej ostrożności, w wyniku czego nie zauważył jadącego w jego kierunku z lewej strony tramwaju linii 17 i nie ustąpił mu pierwszeństwa przejazdu. W rezultacie tramwaj uderzył w lewy bok samochodu osobowego m-ki Nissan.
W wyniku zderzenia kierujący tramwajem R.B. doznał obrażeń ciała. Przeprowadzone przy użyciu alkomatu badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierowców obu pojazdów tj. samochodu osobowego m-ki Nissan i tramwaju nie wykazało jego obecności.

W śledztwie przeprowadzono m.in. dowody z zeznań świadków, z zapisu monitoringu, znajdującego się w tramwaju, z opinii biegłych.

Zarówno z opinii sądowo- lekarskiej z dnia 30.07.2014 r. oraz z dnia 26.09.2014 r. wynika, iż stwierdzone u pokrzywdzonego obrażenie nie spowodowało u niego naruszenia czynności narządów ciała i rozstroju zdrowia trwającego powyżej dni 7.

Stanowi zatem skutki o jakich mowa w art. 157 § 2 kk. Z w/w opinii wynika również, iż przebieg zdarzenia, dysproporcja masy pojazdów oraz brak jakichkolwiek obrażeń u innych osób jadących w tramwaju wskazują, iż siły bezwładnościowe jakie działały na ciała osób jadących tramwajem nie były duże.

Z zapisu monitoringu wynika, iż w pierwszym wagonie, który uderzył w samochód nie było więcej niż 9 pasażerów. Ustalono nadto, iż samochód osobowy m-ki Nissan Pathfinder - stanowiący mienie komunalne Gminy Wrocław umową użyczenia zawartą w dniu 2.01.2014 r. został przekazany do bezpłatnego użytkowania Prezydentowi Miasta Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi.

Z opinii biegłego dot. badań technicznych samochodu Nissan Pathfinder wynika, iż wszystkie stwierdzone uszkodzenia i niesprawności pojazdu powstały na skutek zaistniałego zdarzenia drogowego. Wszystkie urządzenia i podzespoły tego samochodu mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy przed zdarzeniem były sprawne technicznie. Sprawny technicznie w chwili zdarzenia był również tramwaj.

Prokurator biorąc pod uwagę ustalone okoliczności i skutki zdarzenia uznał, iż nie wyczerpało ono znamion ani przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym ani wypadku komunikacyjnego.

Rafał Dutkiewicz w postępowaniu o popełnienie wykroczenia został ukarany mandatem karnym. Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.

Komentarze (296)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobry tytuł

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pani Malwino gratuluję, dobry tytuł. "Dudkiewicz nie odpowie za wypadek" Czyli wypadek był ale Dutkiewicz uniknął odpowiedzialności. Ciekawe czy już miała Pani rozmowę ze swoim szefem. hihihi

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdyby to był

A.M.,młody prawnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

NORMALNY kraj,wówczas straciłby władzę w ciągu 24 godzin ! No ,ale widać że mafijne układy naszego jeszcze Prezydenta z wymiarem (nie ) sprawiedliwośći są wyjątkowo nie tylko przyjazne, wręcz...rozwiń całość

NORMALNY kraj,wówczas straciłby władzę w ciągu 24 godzin ! No ,ale widać że mafijne układy naszego jeszcze Prezydenta z wymiarem (nie ) sprawiedliwośći są wyjątkowo nie tylko przyjazne, wręcz rodzinne .!!! Zapewniam Internautów ,że będę drążył tę sprawę do końca ! Cuchnie KORUPCJĄ aż nadto !!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Młody Prawniku

obywatel W-wia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

moze podrązysz sprawę likwidacji parkingów wokół H L i śmierdzącej tajnej umowy


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po coś nędzarzu kupował auto jak cię nie stac na parkwoanie?

kierowca (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jesteś ogarniętym mania auta kierowca i chciałbyś aby ktoś budował parking za darmo lub brał za parkowanie taniej niż pod chmurka.

Nie stać cię na parkowanie to nie jedź w te rejony gdzie jest...rozwiń całość

Jesteś ogarniętym mania auta kierowca i chciałbyś aby ktoś budował parking za darmo lub brał za parkowanie taniej niż pod chmurka.

Nie stać cię na parkowanie to nie jedź w te rejony gdzie jest płatne
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wg. medialnych podań, wypadek z wrocławskim tramwajem był w towarzystwie pasażerki

logical man (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Typ urody i wiek damy media zapewne też znają, ale nie podali, bo dane wielbicielek i koleżanek polityków są tajne. A tą tajność, to tak sobie sami ustalili. Gdyby jednak w ten tramwaj przywalił,...rozwiń całość

Typ urody i wiek damy media zapewne też znają, ale nie podali, bo dane wielbicielek i koleżanek polityków są tajne. A tą tajność, to tak sobie sami ustalili. Gdyby jednak w ten tramwaj przywalił, powiedzmy, jakiś bogaty rzemiocha i zarazem taki co to nie daje okupnego haraczu... albo, co nie daj Boże, gdyby był nim któryś z PiS-u - wówczas te same media podali by nawet kolor i rozmiar stringów jego pasażerki wraz z ceną i metką produkującej firmy.

A zatem, pytania:
(1) Czy pechowa dama - ściśle utajniona pasażerka z Pathfinder, i który hojni Wrocławianie zakupili swojemu guru za 200 tys - również tak uważa, że tramwaj mknął niewidoczny po brukowej jezdni, zamiast zwyczajowo poruszać się po torowisku? No i dlatego jej kierowca walnął w ten tramwaj... I co miało miejsce w sobotę o porze nocno-porannej i w drodze do magistratu?
(2) Czy sprawca wypadku zwrócił do budżetu szkody za auto, roztrzaskane do stanu zerowego?
(3) Czy skarbnik miasta wystąpił do wierzyciela o zwrot do budżetu tak wielkiej sumy?
(4) Dlaczego Wrocławianie nie kupują urzędnikom, do ich pracy w soboty, aut tanich i typu standard?

Ad (4). Samochody typu standard, np. Citygo czy Kangoo, mają stosowną homologację. Czyli również i politycy mogą się nimi poruszać do pracy w magistracie. A kiedy i przypadkiem z wielbicielką czy koleżanką, to wtedy również nie ma żadnego problemu, bo przecież są zamontowane siedzenia dla pasażera. Np. taki model Kangoo jest także w wersji z kratką lub bez, oraz bez szyb. Czyli jest praktycznym, gdyż nawet i dwumetrowiec się w nim zmieści. A jak jest zmęczony, to w nim też przespać się można. A co dodatkow z dużą oszczędnością dla budżetu, gdyż tutaj odpada haracz za łoże w gwiazdkowym hotelu.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie chcę krętacza na prezydenta !!

Zgłoś naruszenie treści / 11

Hasło na wybory 16 listopada : Dutkiewicz game ower !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nd

montik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

hahaha wiedziałem ze tak bedzie od samego poczatku mowiłem ze tak to sie skonczy ./... smiech na sali !!!! upadek sprawiedliwosci !!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
HAŃBA

HAŃBA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15

HAŃBA

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
K..a ...k...wie łaba nie urwie :D

zenobia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

jak w temacie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pamiętajcie

ufff (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

PAMIĘTAJCIE PRZY WYBORACH. TO SIEDEM LAT UDOWADNIANIA WSZYSTKIM, ŻE JEST TO PLATFORMA KRYMINALNA. URWIŁA W TYM KRAJU WSZYSTKO CO MOŻLIWE. JUŻ ZA SAMO CZŁONKOSTWO POWINNA BYĆ KARA ROKU POZBAWIENIA...rozwiń całość

PAMIĘTAJCIE PRZY WYBORACH. TO SIEDEM LAT UDOWADNIANIA WSZYSTKIM, ŻE JEST TO PLATFORMA KRYMINALNA. URWIŁA W TYM KRAJU WSZYSTKO CO MOŻLIWE. JUŻ ZA SAMO CZŁONKOSTWO POWINNA BYĆ KARA ROKU POZBAWIENIA WOLNOŚCI ....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
fakty

przeciwnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

Dutkiewicz nie jest w Platformie idioto

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sezon ogórkowy minął z początkiem września.

logical man (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Wrocławianie, o Waszym marnotrawnym Dutkiewiczu to już wisi niemalże rok, i zmieniają tylko tytuły. Czy to jest normalne i czy w kraju nie ma innych tematów? Znaczy od tematu sprawcy-niesprawcy...rozwiń całość

Wrocławianie, o Waszym marnotrawnym Dutkiewiczu to już wisi niemalże rok, i zmieniają tylko tytuły. Czy to jest normalne i czy w kraju nie ma innych tematów? Znaczy od tematu sprawcy-niesprawcy wypadku? Notabene, wypadek był w towarzystwie osoby drugiej. No i co, ona też uważa, że tramwaj jechał nie po torach i dlatego uszkodził samochód jej kierowcy...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:)

:) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16

Państwo bezprawia :)

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo