Bolków: Rozbroją podziemną fabrykę

  Bolków: Rozbroją podziemną fabrykę

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gmina Bolków próbuje rozbroić ekologiczną bombę, którą skrywają podziemia Góry Ryszarda. Chodzi o ponad 1000 beczek z tajemniczymi chemikaliami, rdzewiejących w poniemieckiej fabryce zbrojeniowej, którą odkopali eksploratorzy z Mieczysławem Bojką na czele. Według niego substancje spoczywające tu od ponad 60 lat mogą skazić wody podziemne.
  - Musimy ustalić, jakie to beczki, ile ich jest, co zawierają - mówi Jerzy Bonna, inspektor ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Bolkowie.

  Gmina szuka specjalistycznych firm gotowych zbadać skażenie terenu, ocenić ryzyko zanieczyszczenia gleby i wody, wskazać sposób unieszkodliwienia niebezpiecznych substancji. Raport z informacją o zagrożeniu ma być gotowy do końca kwietnia. - W kolejnym etapie będziemy poszukiwać pieniędzy i przystąpimy do utylizacji substancji z podziemi - zapowiada.

  To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc Dolnego Śląska. Pod koniec wojny Niemcy mogli produkować tam części do silników samolotów i urządzeń optycznych. VDM Luftfahrwerke AG - fabryka na Górze Ryszarda - składała się z części naziemnej i podziemnej. Według eksploratorów rdzewiejące beczki mogą zawierać toksyczny środek do konserwacji drewna i olej maszynowy. Gmina odsłoniła studzienki na Górze Ryszarda, by upewnić się, że nie doszło do skażenia wód podziemnych. - Studzienki były czyste. Nic więcej nie udało się stwierdzić, bo nie było dopływu wód, które moglibyśmy zbadać - mówi Bonna.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niech rozbroją ,mają super atrakcję turystyczną!!!

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 67

   sam przyjadę ,jeśli będzie można zwiedzić z Poznania!
   takich ciekawostek nigdy zbyt wiele... dlatego rozbroić i dać możliwość zwiedzania- super interes!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama