Niedobory wapnia w diecie Polaków oraz rola produktów...

  Niedobory wapnia w diecie Polaków oraz rola produktów mlecznych w zdrowym żywieniu

  Informacja prasowa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niedobory wapnia w diecie Polaków oraz rola produktów mlecznych w zdrowym żywieniu
  Osteoporoza, osteopatia, osłabienie i kruchość kości… to tylko część niebezpiecznych chorób wywołanych przez niedostateczne spożycie przez Polaków składników odżywczych takich jak: wapń i witamina D. Niedobory wapnia nie są widoczne i nie odczuwamy ich skutków na początku, dlatego trudno im zapobiegać. Zmniejszenie masy kostnej zaczyna być zauważalny dopiero w starszym wieku. Dlatego też wapń powinien być od najmłodszych lat dostarczany do organizmu każdego człowieka w prawidłowo zbilansowanej diecie.
  Niedobory wapnia w diecie Polaków oraz rola produktów mlecznych w zdrowym żywieniu
  Wapń odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci i stanowi podstawowy materiał budulcowy kości - aż 99% wapnia w organizmie znajduje się właśnie w kościach. 1% wapnia jest niezbędny do wielu procesów fizjologicznych w organizmie. Niedobory wapnia w organizmie wynikają z nieodpowiedniego sposobu odżywiania się. Dotyczą one wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn:

  a)Dzieci: 47% -76% deficytu
  b)Nastolatki: 82% - 92% deficytu
  c) Dorośli: 72% deficytu
  d) Seniorzy: 98% deficytu

  Dlatego tak istotne jest, aby od najmłodszych lat wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe i zbilansowaną dietę, która będzie zawierała mleko i produkty mleczne w ilości zapewniającej odpowiednie dla wieku spożycie wapnia. Największe zapotrzebowanie na tego typu produkty ma organizm dziecka, który dopiero kształtuje swoją masę kostną.

  Komponując codzienny posiłek, należy zwrócić uwagę na zawartość tego składnika w poszczególnych produktach. Jego głównym źródłem w diecie są produkty mleczne - bez nich zaspokojenie zapotrzebowania na wapń jest praktycznie niemożliwe. Istotne jest, aby odpowiednio skomponowana dieta była dopasowana do poszczególnych grup wiekowych. Dzieci powinny spożywać 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, natomiast dorośli min. 2 porcje dziennie.

  W 2013 roku zostało opublikowane Stanowisko Zespołu Ekspertów dotyczące zapobiegania niedoborom wapnia w diecie Polaków oraz roli produktów mlecznych, w tym jogurtu w zdrowym żywieniu. Eksperci zwracają uwagę na skalę i wagę niedoborów wapnia w diecie Polaków oraz zalecają codzienne spożycie produktów mlecznych ze względu na zawartość i przyswajalność wapnia. Podkreślają też, że ze względu na zawartość wapnia i ogólną wartość odżywczą jogurtu oraz preferencje smakowe Polaków, należy rekomendować włączenie jogurtu do codziennej diety. Eksperci podkreślają też, że ze względu na różnorodny asortyment (jogurty naturalne i smakowe) mogą one znajdować wielorakie zastosowanie w codziennej diecie - stanowiąc np. zamiennik śmietany lub deser albo będąc alternatywą dla wysokokalorycznych przekąsek i słodyczy.

  Jogurty zawierają takie same składniki odżywcze co mleko, wśród których należy podkreślić wapń i wartościowe białko. Ponadto produkty te mają stosunkowo niewielką zawartość tłuszczu. Mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy, które nie mogą spożywać mleka krowiego. Dzięki temu jogurty ze względu na swoje wartości odżywcze, a także różnorodne zastosowania w codziennej diecie mogą przyczynić się do zwiększenia spożycia wapnia i modyfikacji diety w kierunku prozdrowotnym.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aga

   Sz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   najlepiej zacząć jeść zielone liście- szpinak, jarmuż i brokuły. w dzisiejszych produktach mlecznych wcale nie ma wapnia!

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama