Piękna major bombarduje pozycje dżihadystów w Syrii. Kim...

  Piękna major bombarduje pozycje dżihadystów w Syrii. Kim jest Mariam al-Mansouri

  Hugh Tomlinson, Deborah Haynes

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wielu specjalistów od wojskowości przekonuje, że naloty na pozycje dżihadystów mogą potrwać nawet rok bez gwarancji sukcesu. Bez wprowadzenia oddziałów lądowych nie uda się pokonać terrorystów z Państwa Islamskiego.
  Pierwsza kobieta pilot w siłach powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich poprowadziła myśliwce podczas nalotu bombowego na bojowników z Państwa Islamskiego w Syrii.

  35-letnia major Mariam al-Mansouri dowodziła zespołem czterech myśliwców F-16 ZEA, gdy kraje arabskie dołączyły do USA w atakach na bastiony ISIL.

  Jej udział w nalotach wywołał wyrazy wsparcia w mediach społecznościowych na całym Bliskim Wschodzie i poza nim. Wielu kpiło z dżihadystów i ich archaicznych poglądów na temat kobiet, które teraz obróciły się przeciwko nim.

  "Czy nadal dostaną swoje dziewice, jeśli zostaną zabici przez kobietę?" - brzmiał typowy komentarz odnoszący się do wierzeń, że islamscy męczennicy otrzymają w nagrodę 72 dziewice w raju.

  Rola major Al-Mansouri jako dowódcy zespołu myśliwców jest kolejnym potężnym uderzeniem w kampanii propagandowej, którą arabskie rządy toczą przeciwko Państwu Islamskiemu.

  W środę Arabia Saudyjska potwierdziła, że książę Chaled bin Salman, syn władcy królestwa, pilotował F-15 biorący udział w akcji przeciw dżihadystom. Podobnie jak udział księcia pokazuje zaangażowanie saudyjskiej rodziny królewskiej w konflikt z Państwem Islamskim, major Al-Mansouri przedstawia współczesną twarz ZEA kontrastującą ze sposobem traktowania kobiet na terytoriach opanowanych przez ISIL.

  Po kilku latach służby w dowództwie naczelnym ZEA Al-Mansouri wstąpiła do lotnictwa, gdy tylko siły powietrzne otworzyły się dla kobiet w 2007 r. Szybko zdobyła uznanie jako spokojny i wprawny pilot, w końcu zaczęła pilotować odrzutowce F-16. Jest jedną z ośmiorga dzieci w rodzinie i ma dyplom z literatury angielskiej.
  Zdaniem wielu wojskowych brak zdecydowania podczas operacji w Iraku w 2003 r. działał na korzyść islamistów
  - Nie spodziewałam się, że zostanę pilotem F-16, ale dzięki Bogu to marzenie się spełniło. Mężczyźni i kobiety w moim kraju mają prawo pracować w każdej dziedzinie z determinacją, wiarą i zdecydowaniem, aby służyć naszej ukochanej ojczyźnie - powiedziała w telewizji. Wcześniej w wywiadzie dla gazety "National" stwierdziła, że rywalizacja z mężczyznami nie była problemem i że konkuruje z samą sobą, aby podnieść swoje umiejętności.

  Opisując jej rolę w nalotach, Yousef al-Otaiba, ambasador ZEA w Waszyngtonie, mówił: - Ona jest wykwalifikowanym, świetnie wyszkolonym, gotowym do walki pilotem, i to ona kierowała tą misją. Ambasador dodał: - Cała kampania i koalicja przeciwko ISIL - i ogólnie przeciwko ekstremistom - sprowadza się do tego, czy chcemy modelu społeczeństwa, które pozwala kobietom zostać ministrem w rządzie, pilotem myśliwca, szefową korporacji lub artystką? Czy też chcemy społeczeństwa, w którym jeśli kobieta nie zakryje twarzy w miejscu publicznym, to zostanie pobita, wychłostana lub zgwałcona? Do tego się to ostatecznie sprowadza.

  Może się jednak okazać, że wysiłki pięknej pani major oraz jej kolegów z innych państw nie pokonają dżihadystów i że konieczne jest jednak wprowadzenie tam wojsk lądowych. Dżihadyści bowiem ani myślą przejmować się kolejnymi nalotami i śmiało dokonują na swoich więźniach kolejnych okrutnych egzekucji, których nagrania wrzucają do sieci. Nie dalej jak w sobotę opublikowano taśmy, na których widać egzekucję Alana Henninga. Henning był członkiem konwoju humanitarnego dostarczającego leki do szpitali w północno-zachodniej Syrii.

  To czwarte takie nagranie. Poprzednie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama