Dolny Śląsk: Chorują na świńską grypę

  Dolny Śląsk: Chorują na świńską grypę

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk: Chorują na świńską grypę

  ©Piotr Krzyżanowski

  Od początku roku zarejestrowano na Dolnym Śląsku osiem przypadków świńskiej grypy. Cztery osoby nadal przebywają w szpitalach.
  Dolny Śląsk: Chorują na świńską grypę

  ©Piotr Krzyżanowski

  - Można jednak przypuszczać, że tych zachorowań jest dużo więcej - mówi Magdalena Mieszkowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.
  - Tych osiem osób to przypadki potwierdzone laboratoryjnie, a takie badania wykonuje się tylko podczas hospitalizacji szpitalnej. Czyli wtedy, kiedy pacjent ciężko przechodzi chorobę, lub też, kiedy chory sam chce sobie takie badanie wykonać - dodaje Mieszkowska.


  Lekarze pierwszego kontaktu nie kierują na badanie określające serotyp grypy, bo te są bardzo drogie. Ich koszt to około 250 złotych.
  - Grypa AH1N1 nie jest aż tak dużym problemem, bo na szczęście nie mieliśmy przypadków śmiertelnych - tłumaczy Mieszkowska.

  Kłopotem jest natomiast grypa sezonowa. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano niemal 4 tysiące takich przypadków. A to i tak liczba zaniżona, bo przecież tysiące z nas, lekceważąc wirusa, nie idą do lekarza, a leczą się domowymi sposobami. Zdaniem lekarzy, liczba zachorowań będzie jeszcze rosła, bo ich szczyt przypada na okres między styczniem a marcem.

  Najlepszą ochroną przed chorobą pozostaje szczepionka. Tegoroczna chroni nas również przed skutkami świńskiej grypy. Lekarze zachęcają do szczepienia. Powinni to zrobić ludzie młodzi, otyli, kobiety w ciąży, osoby chore przewlekle na schorzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego oraz dzieci do szóstego roku życia, szczególnie te uczęszczające do żłobka czy przedszkola. Oprócz szczepień (odporność zyskujemy dopiero po upływie dwóch tygodni) lekarze zalecają unikanie masowych imprez i spędzania wielu godzin w supermarketach.

  - Pamiętajmy, że żadnej grypy, nie tylko AH1N1, nie wolno lekceważyć. Niewyleczona może skończyć się ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią - mówi Beata Jankowska, ordynator oddziału wewnętrznego szpitala Latawiec w Świdnicy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama