Zmarł Bronisław Pałys - Kawaler Rycerskiego Zakonu św....

  Zmarł Bronisław Pałys - Kawaler Rycerskiego Zakonu św. Bożego Grobu. Miał 74 lata

  MAL

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu znany był jako Kawaler Rycerskiego Zakonu św. Bożego Grobu w Jerozolimie, Komandor Orderu św. Stanisława oraz założyciel i dyrektor Wydziału Programów Katolickich PSE „POLEST”. Był wielkim czcicielem Matki Bożej Saletyńskiej.
  Zmarł Bronisław Pałys - Kawaler Rycerskiego Zakonu św. Bożego Grobu. Miał 74 lata

  ©arch. BP Archdiecezji Wrocławskiej

  Z jego inicjatywy i przy jego wsparciu w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Stobnie powstały dwie Kaplice Maryjne oraz Saletyńska Droga Krzyżowa. W wielu kościołach na Dolnym Śląsku fundował witraże z wizerunkiem Matki Bożej. Ma także ogromne zasługi w odbudowie „Ołtarza Ojczyzny” w bazylice pw. Świętego Krzyża w Warszawie.

  W ramach założonego z inicjatywy kardynała Henryka Gulbinowicza w 1997 Wydziału Programów Katolickich PSE "Polest" jako jego pierwszy dyrektor śp.
  Bronisław Pałys przygotowywał oprawę kulturalną 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, obchodów 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego i 10-lecia istnienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Był organizatorem setek imprez o charakterze patriotyczno-religijnym. Tworzył programy kulturalno-patriotyczne promując nową formę ewangelizacji przez kulturę i sztukę. Prowadził szeroką działalność charytatywną.

  Jego działalność była wielokrotnie nagradzana. Otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi RP, Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, Zasłużony dla Dolnego Śląska, Gloria Artis, Pierścień 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego, Medal św. Stanisława- najwyższe wyróżnienie diecezji świdnickiej, Złoty Laur Katolickiego Radia Rodzina.

  W swojej ostatniej woli poprosił, by uczestniczący w jego pogrzebie zamiast wieńców i kwiatów przeznaczyli pieniądze na pomoc dzieciom z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii  Dziecięcej we Wrocławiu. Bronisław Pałys miał 74 lata.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Życie wieczne.

   Krzysiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Kościół Rzymsko-Katolicki utracił wielkiego fundatora witraży maryjnych niestety nie zdążył zaopatrzyć wszystkich kościołów, kościół poszukuje następnych chętnych na tak zaszczytną funkcję w zamian...rozwiń całość

   Kościół Rzymsko-Katolicki utracił wielkiego fundatora witraży maryjnych niestety nie zdążył zaopatrzyć wszystkich kościołów, kościół poszukuje następnych chętnych na tak zaszczytną funkcję w zamian zapewnia nieśmiertelność oraz dostanie się do nieba po drabinie co przyśniła się św. Jakubowi w pijadzkim widzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   what?

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   co to ogloszenia parafialne? Nie ma innego boga niz wielki, latajacy potwor spaghetti.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama