Pierwszy kęs miedzi - KGHM kończy pół wieku

  Pierwszy kęs miedzi - KGHM kończy pół wieku

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jan Ulrich wspomina, jak z ekipą pierwszych górników budowali szyb Bolesław i jak wydobyli z niego pierwszy kubeł miedzi, który przyjechała obejrzeć rządowa delegacja i naukowa śmietanka.
  Jan Ulrich

  Jan Ulrich ©Archiwum KGHM

  Był 12 marca 1963 roku, gdy grupa górników dokopała się do pierwszej miedzi. Oficjalnie Jan Ulrich, młody inżynier, wyjechał na powierzchnię z pierwszym kęsem miedzi kilka dni później, 20 marca. Nazywa tak ok. 4-5 ton rudy wydobytej w szybie L-3 na głębokości 606-608 metrów.

  - To był kęs, bo wyciągnęliśmy wtedy w sumie 130o ton rudy - mówi Ulrich. - Wszystko trafiło do naukowców z różnych instytutów badawczych. Pierwszy urobek był przeznaczony do prób technologicznych.

  Jan Ulrich, z okolic Częstochowy, w 1957 roku skończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Po studiach trafił do starego zagłębia w Bolesławcu. Pierwsze górnicze doświadczenia zdobywał w Konradzie i Lubichowie. W 1959 roku został oddelegowany do Warszawy, do Zjednoczenia Budowy Kopalń Rud.

  - Pracowałem w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń, które podlegało pod to Zjednoczenie - dodaje emerytowany inżynier. - W Lubinie były już wtedy prowadzone wiercenia. Już było wiadomo, że tu w przyszłości będzie nowe zagłębie.

  W Warszawie powołana została komórka, której zadaniem było gromadzenie i przygotowywanie materiałów na temat robót wydobywczych w podobnych warunkach.

  - Wiedzieliśmy, że szyby będą musiały być mrożone, że będą to roboty tubingowe i szukaliśmy wiedzy o tym na całym świecie - opowiada pan Ulrich. W tamtych czasach najciekawsze doświadczenia miała Południowa Afryka w kopalniach złota. W bardzo głębokich, bo zalegających ponad 3 tysiące metrów pod powierzchnią złożach złota wykorzystywano najnowocześniejszą technikę. Pojawił się pomysł, by tam pojechać.

  - Wiadomo, jaki był wtedy szlaban na tamte kraje - przypomina Jan Ulrich. - Ale udało się w 1962 roku. Zobaczyliśmy tamte kopalnie.

  Zanim jednak zjechał pod afrykańską ziemię, zdążył popracować w Lubinie. Po roku w Warszawie wrócił do Bolesławca, gdzie miał już wówczas żonę. Szef ze Zjednoczenia przekonywał go, by został kierownikiem w powstającym nowym zagłębiu. Gdy Ulrich się wahał, dyrektor namawiał.

  - Mówił mi: Jesteś młody, a tam jest wielka przyszłość. To ogromna okazja, by tworzyć coś wielkiego. Będziesz kierował budową pierwszego szybu - wspomina pan Jan. - I jego przepowiednia się spełniła.

  Już w roku 1960 wrócił do Bolesławca. Dojeżdżał do pracy w Lubinie. Zajmował się sprawami kadrowymi i inwestycyjnymi. Do niego należało przygotowanie, a potem prowadzenie prac przy budowie szybu L-3, potem nazwanego Bolesławem.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DRAMAT KUŁA

   Alanik piertruszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie wiem jak to kulde w ogóle funkcjonuje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama