10 lat temu powstały PiS i PO

  10 lat temu powstały PiS i PO

  Tomasz Targański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Donald Tusk i Jarosław Kaczyński 10 lat temu.

  Donald Tusk i Jarosław Kaczyński 10 lat temu. ©fot. adam chełstowski/forum

  Dziś dziesiąte urodziny obchodzi Prawo i Sprawiedliwość. W styczniu podobny jubileusz świętowała Platforma Obywatelska. Początki Platformy były spektakularne. Jej szeregi zasiliły osobistości ze świata biznesu i kultury. W przypadku PiS wszystko zaczęło się od powstających spontanicznie komitetów poparcia dla Lecha Kaczyńskiego.
  Donald Tusk i Jarosław Kaczyński 10 lat temu.

  Donald Tusk i Jarosław Kaczyński 10 lat temu. ©fot. adam chełstowski/forum

  Wszyscy interesujący się polityką doskonale pamiętają konferencję w gdańskiej hali Olivia, kiedy Maciej Płażyński, Andrzej Olechowski i Donald Tusk ogłosili założenie nowej formacji. Prasa ochrzciła ich mianem "trzech tenorów". Liderzy mówili o "szerokiej platformie porozumienia". Po paru dniach formacja zaczęła funkcjonować jako Platforma Obywatelska.

  Ojcowie założyciele proponowali m.in. bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ograniczenie nomenklatury, zmniejszenie liczby radnych, nabór pracowników administracji na drodze konkursów. Formacja Olechowskiego, Tuska i Płażyńskiego dwa tygodnie później rejestruje się jako stowarzyszenie Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej.

  PO narodziła się w specyficznym dla polskiej polityki czasie. Rozpadał się dawny obóz solidarnościowy, postkomunistyczna lewica rosła zaś w siłę. Notowania rządu Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności spadały na łeb na szyję. Sojusz Lewicy Demokratycznej szedł pewnie po władzę.

  W rozmowach z ludźmi tworzącymi wtedy PO najczęściej powtarza się słowo "nadzieja".
  - Miałem wówczas poczucie bezsilności i bezradności jako polityk. Odnosiło się wrażenie, że powstaje coś, co będzie nową jakością w polskiej polityce. Coś, co będzie w stanie przyciągnąć ludzi zaangażowanych obywatelsko. Przede wszystkim młodych - mówi Sławomir Piechota, poseł z Wrocławia.

  - Platforma u swojego zarania powstawała więc jako ruch obywatelski. Ruch przeciw korupcji. Ruch nadziei na Polskę nowoczesną - dodaje Jarosław Obrębski, wiceprezydent Wrocławia.
  W polityce na szczeblu lokalnym wielu polityków także było rozczarowanych.

  - Samorządność dolnośląska przechodziła wówczas trudne chwile. Środowisko było skłócone, a podziały przebiegały w poprzek partii. Powstanie PO było konsekwencją tych podziałów - wspomina prof. Leon Kieres, senator PO.

  - To był czas nowego otwarcia. Byłem wówczas radnym sejmiku wojewódzkiego. Pamiętam tamtą atmosferę. AWS podzielony na frakcje. Unia Wolności zablokowana w wewnętrznym uścisku i przeintelektualizowana. Zgłosiłem akces do powstającej wtedy Platformy Obywatelskiej, bo wydała mi się ona formacją gotową dokonać zmian w kraju - podsumowuje Jarosław Duda, wrocławski senator PO.

  Spory na szczeblu samorządowym nakładały się na te, którymi żyli politycy w Warszawie. Iskrą, która podpaliła beczkę prochu pod UW i AWS, były niewątpliwie wybory przewodniczącego Unii Wolności. Donald Tusk przegrał z Bronisławem Geremkiem. W efekcie zwolennicy Tuska, w większości politycy związani z dawnym Kongresem Liberalno-Demokratycznym (KLD), byli usuwani z eksponowanych stanowisk wewnątrz UW.

  - W skali kraju powstanie Platformy było efektem tej porażki Donalda Tuska. Nie zaproponowano mu wówczas nawet funkcji wiceszefa - wspomina prof. Kieres.

  - Na początku 2001 r. byłem tak naprawdę poza polityką. Kiedy poparłem Donalda Tuska w wyborach przewodniczącego, nie było już dla mnie miejsca w UW - tłumaczy poseł Piechota.
  Pojawienie się PO było także efektem podziałów wewnętrznych w UW. - Ustanowienie nowej partii to efekt sporu wewnątrz jednego obozu politycznego. Na Dolnym Śląsku toczył się on wówczas między przedstawicielami starej Unii Demokratycznej, którym przewodził Władysław Frasyniuk, a młodymi liberałami, jak się ich wówczas nazywało, których reprezentował Grzegorz Schetyna.
  Przegrani musieli odejść i szybko znaleźli się wśród liderów rodzącej się Platformy. Wśród nich Bogdan Zdrojewski, który zapowiedział, że kończy urzędowanie na stanowisku prezydenta Wrocławia.Platforma pozyskała na Dolnym Śląsku znane nazwiska, jak Zdrojewski czy Schetyna

  - Po zakończeniu mojej kadencji chciałem, aby moje doświadczenia w samorządzie nadal miały publiczny wymiar. Pomysł na Platformę jako szeroki ruch społeczny wydał mi się atrakcyjny - mówi Bogdan Zdrojewski, dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego.
  Mocne wejście na scenę polityczną Platforma zyskała dzięki nazwiskom, które ją poparły. Na Dolnym Śląsku było ich kilka.

  - Nowy projekt reprezentowały takie twarze, jak Bogdan Zdrojewski, Grzegorz Schetyna czy prof. Andrzej Łoś. Zrobiło to na mnie bardzo duże wrażenie - podkreśla poseł Piechota. - Lokomotywami Platformy na Dolnym Śląsku od początku byli Bogdan Zdrojewski i Grzegorz Schetyna. Zdrojewski miał bardzo znane nazwisko, a Schetyna nadzwyczajne zdolności organizacyjne - mówi wiceprezydent Obrębski.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktoś zrobił Kaczyńskiemu niezły kawał puszczając We Will Rock You

   xXx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 53

   Buddy you're a boy make a big noise
   Playin' in the street gonna be a big man some day
   You got mud on yo' face
   You big disgrace
   Kickin' your can all over the place
   Singin'

   'We will we will...rozwiń całość

   Buddy you're a boy make a big noise
   Playin' in the street gonna be a big man some day
   You got mud on yo' face
   You big disgrace
   Kickin' your can all over the place
   Singin'

   'We will we will rock you
   We will we will rock you'

   No ale jak się nie zna angielskiego to można cieszyć michę...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Platforma bezpieczniaków

   stawo73 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 56

   Ciekawa jest ta oficjalna wersja o początkach Platformy, ale generał Gromosław Czempiński kilka lat temu w wywiadzie dla Polsat News, powtórzonym następnie na niezależnej.pl wygadał się że to on...rozwiń całość

   Ciekawa jest ta oficjalna wersja o początkach Platformy, ale generał Gromosław Czempiński kilka lat temu w wywiadzie dla Polsat News, powtórzonym następnie na niezależnej.pl wygadał się że to on zakładał PO:

   http://www.rp.pl/artykul/331954.html
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prośba

   grzybu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 60

   Prosimy o głos na darmowy plac zabaw we Wrocławiu.
   Witamy jedyna lokalizacja zgłoszona z Wrocławia w konkursie na darmowy plac zabaw to Kościuszki/Pułaskiego. Prosimy o wejście na...rozwiń całość

   Prosimy o głos na darmowy plac zabaw we Wrocławiu.
   Witamy jedyna lokalizacja zgłoszona z Wrocławia w konkursie na darmowy plac zabaw to Kościuszki/Pułaskiego. Prosimy o wejście na www.100latnivea.pl i oddanie głosu.To nic nie kosztuje a możemy mieć świetny plac zabaw za darmo. Głosowanie jest codziennie. 800 tys. miasto jest obecnie na 125 miejscu. Premiowane jest 25 pierwszych.Czekamy i dziękujemy za głosy ludzi z Wrocławiazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To niestety tylko wspomnienie

   hubertus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 41

   Niestety po dawnej PO z 2001 pozostało tylko wspomnienie. Po 10 latach Platforma odeszła od swych korzeni. Stała się blada ideowo, rozkwitło kolesiostwo i wazeliniarstwo. Ostani spęd partyjny w...rozwiń całość

   Niestety po dawnej PO z 2001 pozostało tylko wspomnienie. Po 10 latach Platforma odeszła od swych korzeni. Stała się blada ideowo, rozkwitło kolesiostwo i wazeliniarstwo. Ostani spęd partyjny w Gdańsku tylko mnie utwierdził ,że PO zmierza w kierunku dawnej PZPR. Ufff!!! A jednak mi szkoda tej dawnej PO :-(zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antypis

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 37

   To że ten PiS ma małe poparcie we Wrocławiu to dobrze świadczy o mieszkańcach. Dla mnie to jest koktajl Mołotowa zakłamany jak lewica a modlący się gorliwie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten artykuł to znowu popis stronniczości redakcji

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 36

   pierwsze strony artykułu o rocznicy PiS-u jest o najgorszej partii czyli PO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A UB i WSI?

   Kasandra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 63

   PO zasiliło przede wszystkim UB i WSI oraz założone przez nich media.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjecie

   Bodie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 58

   To zdjecie z przed 20 lat czy za 20 lat?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władza hartuje się w morzu nadzei i łez Narodu.

   urna77 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 58

   ale na własną prośbę Naród to ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tusk Miasto!!!

   obserwer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 37

   Bierze wszystko dla siebie!!! A Wrocek choć mocniejszy wącha tylko ich smrodek!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama