„Bizarami” życie wydawnictwa się zaczyna

  „Bizarami” życie wydawnictwa się zaczyna

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Mamy miejskie wydawnictwo. Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy będzie promować lokalną literaturę i sztukę, ale nie tylko.
  „Bizarami” życie wydawnictwa się zaczyna

  ©Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy

  Drugim, zmienionym wydaniem książki Bizary Ewy Szumańskiej, wrocławskiej autorki, najbardziej znanej z popularnej serii radiowych skeczy Z pamiętnika młodej lekarki, debiutuje Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy. Pierwsze wydanie Bizarów ukazało się w 1987 roku z ingerencją cenzorską.
  – Wydawnictwo działa w strukturach Biblioteki Miejskiej – mówi Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim.
  Po co powstało? – Dotujemy je w całości, by mogło wydawać ambitne książki w szlachetnej edycji – dodaje Jarosław Broda. Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, podkreśla, że wiele dużych bibliotek to także wydawcy (np. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu).
  Redaktorem naczelnym został Jarosław Borowiec, doktor nauk humanistycznych, historyk literatury, autor m.in. książki Szare światło. Rozmowy z K. Miłobędzką i A. Falkiewiczem.
  – Jesteśmy ogólnopolscy, zwracamy szczególną uwagę na rzeczy niszowe, eksperymentalne, pogranicza literatury i innych sztuk, archiwa zapomnianych twórców, przekłady i wznowienia – tak określa profil wydawnictwa Jarosław Borowiec. I dodaje, że „Warstwy” współpracują z Europejską Stolicą Kultury 2016, Światową Stolicą Książki 2016 (bo i to miano zostało przyznane Wrocławiowi) oraz Wrocławskimi Promocjami Dobrych Książek.
  Już w październiku ukażą się cztery szkice Andrzeja Falkiewicza, wybitnego krytyka literackiego. Warto wspomnieć, że wydawnictwo stawia nie tylko na treść, ale też na formę książek. Bizary mają twardą , tłoczoną okładkę, obwolutę, są szyte, a nie klejone, wydane na dobrym papierze. I kosztują tylko 45 zł.
  Wrocław, dotując „Warstwy” pół mln zł rocznie, nie zamierza odciąć innych wydawnictw od „dialogu z samorządem”, jak możliwość dotowania publikacji określił Jarosław Broda.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama