Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia. Modne gospodynie Breslau

Joanna Urbańska
Długie suknie i spódnice za łydkę, dwurzędowe żakiety oraz peleryny z kołnierzami z futra – to jesienna moda w Breslau w 1936 r.
Długie suknie i spódnice za łydkę, dwurzędowe żakiety oraz peleryny z kołnierzami z futra – to jesienna moda w Breslau w 1936 r. rys. Breslauer Zeitung
Jak przygotować dynię w winie albo słodkie pomidory? Co jest modne tej jesieni? O wszystkim, co powinna wiedzieć dobra i podążająca za trendami pani domu, pisała we wrześniu 1936 roku „Breslauer Zeitung”

Kostiumy, garsonki, sukienki – w co ubrać się tej jesieni? Zobaczcie, jakie rady dawała ówczesnym paniom domu „Breslauer Zeitung”, gazeta wychodząca w przedwojennym Wrocławiu.
Dynia i słodkie pomidory – przepisy

Późne lato i jesień niosą ze sobą wiele dobrodziejstw natury. Z ogrodów zbieramy owoce i warzywa, których do tej pory doglądaliśmy. Jednym z takich dobrodziejstw jest dynia. Dynie z naszych ogrodów cieszą głównie dzieci – zajadają się bowiem one ich pestkami. Ale i miąższ dojrzałej dyni ma w sobie wiele składników, które dobrze działają na nasz organizm. Dlatego ta pomarańczowa królowa pojawia się w naszych spiżarniach. Każdy na pewno próbował zupy z dyni na mleku. My podamy znany pewnie w wielu śląskich domach przepis na dynię w winie.
Do przygotowania dyni będzimy potrzebować kilku składników. Nasz przepis obliczony został na 5 kilogramów dyni, ale przecież mogą Państwo oczywiście przygotować go dla każdej innej ilości, obliczając odpowiednie proporcje.
Dla 5 kilogramów dyni potrzebujemy 3 litry octu, litr wody, butelkę czerwonego wina (żeby osiągnąć bardzo dobry smak) i kilogram cukru.

Dynię powinniśmy pokroić w kostkę, co sprawi, że będzie łatwiejsza w konsumpcji i będzie ładnie wyglądać. Następnie wkładamy ją do wcześniej zagotowanej mieszanki wody oraz octu i tak zostawiamy na 24 godziny. Następnie do tej mieszanki dodajemy czerwone wino oraz cukier i gotujemy. Dodajemy też odrobinę przypraw korzennych, przede wszystkim goździków, które wkładamy do garnka w lnianej torebce. Dynią wypełniamy kamionkowy garnek, a ciecz nadal gotujemy, aż zacznie gęstnieć. Po tym sok wylewamy na dynię (zalewamy ją całkowicie) i pozostawiamy na kolejne 24 godziny. Dobrze zabezpieczamy garnek, zamykając go za pomocą papieru śniadaniowego i sznurka.
Słodkie pomidory są czymś innym niż dynia. Oto przepis na 2 kilogramy zielonych pomidorów. Składniki (oprócz pomidorów): 1 kilogram cukru, sok z 4 cytryn.
Przygotowuje się je następująco: czyste, umyte pomidory przebija się długą igłą, która leżała wcześniej zanurzona w gotującej się wodzie, żeby zapobiec pękaniu przy zalewaniu pomidorów gorącą wodą. Teraz umieszczamy owoce pomidora w kamionkowym garnku. Wrzucamy cukier do gotującej się wody, a następnie zalewamy pomidory wrzącą cieczą. Pozostawiamy to na jeden dzień. Po nim sok ponownie odlewamy i gotujemy, a następnie znów zalewamy nim pomidory. Tę procedurę powtarzamy jeszcze dwa razy w odstępie 24 godzin. Po tym pomidory i sok razem chłodzimy, dzięki czemu owoce staną się szkliste i pozostaną takie do konsumpcji.

Dla kobiety i gospodyni domowej
Kostiumy, garnitury wizytowe, garsonki, sukienki i spódnice, żakiety i peleryny – moda tej jesieni sprawi, że panie będą jeszcze piękniejsze. Pierwsze jesienne egzemplarze każda z pań może już znaleźć w Breslau. Co jest modne tej jesieni?
Bufiaste rękawy i długie suknie
Długie sukienki z bufiastymi rękawami. Pierwsza i druga modelka (zobacz rysunek) mają na sobie właśnie takie piękne sukienki. Pierwsza, wykonana z wełnianego jasnego materiału, przewiązana jest ciemnym paskiem. Góra zapinana na drobne guziki. Na głowie pleciony kapelusz, a na rękach sięgające do połowy przedramienia rękawiczki. Sukienka ma też zapinany pod szyję prosty kołnierz, na nim ciekawym uzupełnieniem jest modna tej jesieni kokarda (w tym przypadku ciemna).

Podobna kokarda jest dodatkiem do drugiej sukni – z takimi samymi, modnymi rękawami. Drugi projekt uzupełnia jednak peleryna – ta może być wykonana z jasnej piki [gęsta prążkowana tkanina, używana na bluzki, kamizelki, kołnierzyki, ubrania dziecięce itp. – red.] albo z ciemnego aksamitu. Do uszycia takich sukienek wymagany jest materiał o wymiarach: 2,80 m długości na 1,3 m szerokości. Na pelerynkę zaś 60 cm na 80 cm. Sukienki mogą nabyć panie o obwodzie gorsu: 88 i 96 cm.
Garsonki ze spódnicą sięgającą za łydkę
Tej jesieni szczególnie pożądane i modne będą także garsonki z jednego rodzaju albo z dwóch materiałów. Tej jesieni warto nosić jasne garsonki. Na przykład takie, jak trzecia modelka na rysunku. Żakiet tego zestawu ma lekko podniesione ramiona i ciemny kołnierz. Zapinany jest na nieduże guziki w dwóch rzędach.
Równie modne będą garsonki z żakietami zapinanymi na jeden rząd guzików (czwarta modelka na obrazku), marynarki mogą być wykonane z materiału z wełny w beżowo-brązową kratę. Do takich żakietów możemy założyć prostą spódnicę sięgającą nieco za łydkę (do jasnych żakietów jasną, do żakietów w kratę z ciemnego materiału).

Do uszycia takiego zestawu potrzebne jest: około 1 m długości materiału na spódnicę, 1,50 m materiału na marynarkę – każde szerokie na 1,4 m. Ten modny krój mogą nabyć panie o obwodzie gorsu: 92 i 100 cm.
Komplet piąty – sukienka z peleryną
Do kompletu z peleryną należy widoczna spod spodu sukienka, zakończona frędzlami, które wyglądają, jakby zostały wyrwane z materiału. Sukienka ozdobiona jest też guzikami. Peleryna zapinana jest z przodu i ma piękny futrzany kołnierz. Do uszycia tego kompletu potrzebne jest 3,8 m na 1,3 m materiału. Komplet jest dostępny dla pań o obwodzie gorsu 92 i 100 cm.
Wytworne kostiumy

Prezentowany jako szósty kostium sprawia wrażenie bardzo prostego, ale jest zarazem wytwornym i eleganckim garniturem wizytowym. Zrobiony jest z ciemnego wełnianego materiału z krótkimi rękawkami, które zakończone są futrem o długiej sierści. Elegancji dodają mu też duże dekoracyjne guziki. Do uszycia takiego kostiumu potrzebny jest materiał 2,20 m na 1,3 m. Kostium dostępny jest w rozmiarach 88 i 96 (obwód gorsu).
Z życia miasta. Licytacje bydła

17 września Stowarzyszenie Związku Śląskich Hodowców Bydła zarejestrowane w Bres-lau Hartlieb (Wrocław Partyni-ce) o godzinie 11 wystawiło do sprzedaży hodowlane prosiaki (około 50 graniastych i 12 czerwono-białych) oraz 2 czerwone byki. Do sprzedaży wystawiono też około 40 cielaków i krów dających mleko. Wszystkie zwierzęta były zdrowe – przeszły badania krwi, np. na gruźlicę.
Interwencje straży w Breslau
W poprzednim miesiącu straż ogniowa w Breslau była wzywana 47 razy, a mianowicie raz do dużego pożaru, 14 razy do niewielkich pożarów, 3 raz do fałszywych alarmów, 3 razy do złośliwych alarmów/w złej wierze/podstępnych, raz do naprawiania szkód spowodowanych wichurami, 3 razy do ratowania ludzi z trudnych sytuacji, 2 razy do ratowania zwierząt z trudnych sytuacji, 3 razy przy zawaleniu się budowli, 2 razy przy wypadkach samochodowych, 11 razy przy likwidacji gniazd owadów (os i szerszeni), 4 razy w innych przypadkach.

Dla przykładu strażacy musieli interweniować przy Wall-straße 4 (dziś ul. Pawła Włod-kowica), gdzie na pierwszym piętrze w pokoju z balkonem od maszynki z palnikiem spirytusowym zajęły się firanki, wyściełane krzesełka i inne meble. Do innych interwencji zalicza się np. tę w gospodzie przy Westendstraße 73 (dziś ul. Zachodnia), kiedy to ślusarz przeciął sobie nożem kuchennym tętnicę szyjną. Rannego z prowizorycznym opatrunkiem szybko odwieziono do szpitala.
Kradzież samochodu

W nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a godziną 1.30 skradziono stojące przy Rosenthalter Straße (dziś ul. Pomorska) auto marki BMW Dixi, z numerami J.R. 5366, numer silnika i podwozia 1692. Informacje w tej sprawie zbiera 4. posterunek policji w Breslau.

Źródło: „Breslauer Zeitung”, wrzesień 1936 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska