Pilne
Będziemy mieli nową, podziemną trasę turystyczną na Dolnym...

Będziemy mieli nową, podziemną trasę turystyczną na Dolnym Śląsku

Artur Szałkowski

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Będziemy mieli nową, podziemną trasę turystyczną na Dolnym Śląsku

©fot. Dariusz Gdesz

Wałbrzych. W Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia kończy się budowa podziemnej trasy turystycznej. Turyści nie będą rozczarowani. Obok szybu Julia będzie można zejść schodami lub zjechać windą około 15 m pod ziemię do 300-metrowego chodnika
Będziemy mieli nową, podziemną trasę turystyczną na Dolnym Śląsku

©fot. Dariusz Gdesz

Na terenie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu, w bliskim sąsiedztwie ronda na ul. Wysockiego, trwa zasypywanie wielkiego krateru. Na szczęście nie są to prace związane z usuwaniem szkód kopalnianych. Mają związek z górnictwem. W tym miejscu kończyć się będzie podziemna trasa turystyczna, którą zbudowano w oparciu o fragment tunelu. W czasach funkcjonowania kopalni Thorez był w nim zamontowany taśmociąg, którym transportowano skałę płonną na hałdę Wiesław.
- Do podziemnej trasy turystycznej będą mogli zejść po schodach lub zjechać windą z niewielkiego pawilonu, który został zbudowany przy szybie Julia - mówi Karol Grzondziel, z biura ds. Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu. - Trasa jest na głębokości około 15 metrów i ma długość około 300 metrów.

"Karlik" powrócił do podziemi
Przed przystąpieniem do budowy podziemnej trasy turystycznej, z dawnego tunelu transportowego trzeba było usunąć duże ilości nagromadzonego w nim szlamu węglowego. Turyści będą stąpać po wielkich betonowych płytach. Nie odpowiada to rzeczywistości w kopalniach węgla kamiennego, ale uświadamianie tego turystom to już rola przewodników. Wymiary chodnika, który zostanie udostępniony do zwiedzania są znacznie większe od tych, w których wałbrzyscy górnicy wydobywali węgiel. Jego rozmiary bardziej odpowiadają rozmiarom chodników transportowych wałbrzyskich kopalń, którymi kursowały podziemne kolejki przewożące górników oraz urobek. dlatego nieprzypadkowo do podziemi Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia zwieziono oryginalną kopalnianą lokomotywę elektryczną "Karlik" i doczepiono do niej autentyczne wózki z nieistniejących już wałbrzyskich kopalń.
Osoby zwiedzające podziemia będą mogły również zobaczyć jakie rodzaje obudów górniczych są stosowane w kopalniach, by zabezpieczyć je przed zawałami. Na trasie został utworzony również jeden rozjazd oraz fragment tzw. wyrobiska upadowego.

Woda pokrzyżowała plany inwestycyjne
Według pierwotnych planów rewitalizacji nieczynnej XIX-wiecznej kopalni Julia (w latach 1950-1993 Thorez) i jej przekształcenie w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu, było utworzenie podziemnej trasy turystycznej w oparciu o historyczne wyrobisko - Lisia Sztolnia. Wejście do wyrobiska zostało wytyczone klatką schodową, którą zbudowano w szybie Sobótka, około 30 metrów pod powierzchnią ziemi. Natomiast wyjście około 1,5 km dalej przy ul. Reja.

Projekt upadł kiedy doszło do podniesienia podziemnego lustra wody i zatopienia części wyrobiska. Sztolnia została pozbawiona wentylacji i zaczął się w niej gromadzić dwutlenek węgla. W takiej sytuacji udostępnianie podziemi do zwiedzania turystom, byłoby równoznaczne z narażaniem ich na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego zaczęto rozważać możliwość wykonania przekopu nad zatopioną częścią Lisiej Sztolni. Do realizacji pomysłu nie doszło ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia.

Brak podziemnej trasy turystycznej w rewitalizowanej kopalni oznaczałby fiasko całego przedsięwzięcia. Możliwość zwiedzania kopalni, bez możliwości zejścia pod ziemię, nie byłaby dla turystów atrakcją. Stąd pomysł zagospodarowania dawnego tunelu transportowego. Na Starą Kopalnię turyści będą mogli popatrzeć nie tylko z perspektywy podziemi, ale również z poziomu około 24 metrów nad jej powierzchnią. Taką bowiem wysokość ma wieża widokowa, którą wybudowano w miejscu byłej chłodni kominowej. Wieża widokowa jest zresztą na nią stylizowana. Na szczyt przeszklonej konstrukcji mozna wejść schodami lub wjechać windą. Z tarasu widokowego mozna podziwiać nie tylko Starą Kopalnię z lotu ptaka, ale również m.in. piekną panoramę Gór Wałbrzyskich.
Pierwotnie pierwszy etap projektu związanego z rewitalizacją zabytkowej wałbrzyskiej kopalni, miał kosztować prawie 53 mln zł. Z tego gmina Wałbrzych pozyskała na ten cel ponad 35,7 mln zł z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Etap ten nie obejmuje obiektów byłej przeróbki mechanicznej.

W trakcie prac budowlanych i konserwatorskich okazało się, że 53 mln zł nie wystarczą do zakończenia pierwszego etapu.
Ostatecznie wartość przedsięwzięcia wzrosła do 95 mln zł. Z tego około 47 mln zł stanowi dotacja, a pozostałą część wkład gminy Wałbrzych. Oficjalne otwarcie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaplanowano na 8 listopada 2014 r.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ko

koko (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

300 metrow chodnika za taka kase to jakies jaja, widac prezydent walbrzych jua kreci lody

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo